محرم راز!
کد خبر: 967500
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043gq
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۹
نظری بر اثر تاریخی – پژوهشی «زندگینامه ارتشبد حسین فردوست»
شاهد توحیدی
سرويس تاريخ جوان آنلاين: کتاب‌های قطع پالتویی مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای گروه سنی نوجوانان، در زمره فهرست خود اثری دارد به نام: «زندگینامه ارتشبد حسین فردوست.» این نام برای تمامی آنان که برآنند در باب تاریخ پهلوی بیشتر بدانند، وسوسه‌برانگیز است. هم از این روی باید اقدام این مرکز تاریخ‌پژوهی را در انتشار این اثر ارج نهاد و آن را فرصتی قلمداد کرد. ناشر در دیباچه این اثر، درباره اهمیت آن آورده است:
«فردوست تنها چشم و گوش محمدرضا پهلوی نبود، بلکه بررسی اسناد دفتر ویژه اطلاعات نشان می‌دهد که مهم‌تر از این، او در واقع مغز شاه نیز بود! این فردوست بود که با دقت ریاضی خود اطلاعات رسیده را جمع‌بندی می‌کرد، تصمیم‌گیری می‌نمود و عصاره هزاران برگ پرونده را در چند سطر به توشیح ملوکانه می‌رساند و شاه تنها امضا می‌کرد. راز این پیوند، نه در یک سازوکار اداری و نه در رابطه رئیس و مرئوسی که در یک عامل روانشناختی_ شخصیتی نهفته بود: محمدرضا پهلوی از کودکی آموخته بود که فردوست به جای او بیندیشد و این امر چنان در ضمیر او حک شده بود که فردوست را مکمل شخصیت خود و وابسته به وجود خود می‌پنداشت. شاه خلأ بارز سرشتی خود را که خلأ در اندیشه و تفکر بود، با وجود فردوست پر می‌کرد و به این امر طی سالیان مدید وابسته شده بود. به هر روی، پس از پیروزی انقلاب با ادغام نهاد‌های اطلاعاتی و امنیتی برخاسته از انقلاب، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد و مسئله فردوست در زمره نخستین مسائلی بود که در دستور کار قرار گرفت. در نتیجه، در ۱۲ /۸/ ۱۳۶۲ وی در خانه پدری‌اش (واقع در خیابان وصال شیرازی) بازداشت شد. بازداشت حسین فردوست، منجر به آشنایی دقیق کارشناسان وزارت اطلاعات با معمای فردوست شد و پس از چندی روشن شد که فردوست خاطرات ارزشمندی را از دوران سلطنت پهلوی در سینه دارد که می‌تواند برای آشنایی مردم و ترسیم این دوران از تاریخ معاصر ایران اهمیت درجه اول داشته باشد. خاطرات و دانسته‌هایی که بعضاً در هیچ مسند مکتوبی یافت نمی‌شود و منحصر به فرد است. از فردوست خواسته شد که داستان زندگی خود را بنگارد و او نیز چنین کرد. خاطرات وی به‌شکل دستنویس و اوراق بازجویی و خاطرات شفاهی ضبط شد و بخش اندکی از آن از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.»

در ادامه مقدمه درباره چند و، چون تدوین و تبویب مطالب کتاب چنین می‌خوانیم:
«اثری که تحت عنوان زندگینامه ارتشبد حسین فردوست پیش روی شماست، تحقیق آن بیش از دو سال به طول انجامیده است. نگارنده امیدوار است با حاصل این پژوهش، زوایای پنهانی از تاریخ ایران دوره پهلوی دوم را روشن کند. در نگارش زندگینامه حسین فردوست سعی شده است با استفاده از منابع موجود با روشی تحلیلی چهره‌ای واقعی از شخصیت مذکور ترسیم شود. بدین منظور کتاب در چهار فصل سازماندهی گردید. فصل اول به پیشینه خانوادگی، تحصیلات، ورود به دربار نگارنده به خانواده و تحصیلات و چگونگی ورود فردوست به دربار پرداخته است. فصل دوم: نقش و عملکرد حسین فردوست در دوران پادشاهی محمدرضا را طی سال‌های ۱۳۵۷_۱۳۲۰ مورد بررسی قرار می‌دهد. فصل سوم به تحولات سیاسی، مذهبی، اجتماعی و اقتصادی کشور پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد. فصل چهارم تحت عنوان فردوست پس از پیروزی انقلاب به زندگی مخفیانه و چگونگی دستگیری فردوست می‌پردازد. نویسنده در پایان کتاب، قسمتی را با عنوان نتیجه‌گیری ارائه نموده که به صورت فشرده به تحلیل موضوع پرداخته است و از مباحث خود نتیجه‌گیری می‌کند. کتاب در خاتمه با گاه‌شمار زندگی، اسناد، تصاویر و فهرست منابع به پایان می‌رسد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار