خانواده‌ها مدارس دولتی را که پول می‌گیرند گزارش دهند
کد خبر: 965697
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043Dl
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴
«جوان آنلاین» در گفتگو با رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران
طبق اصل ۳۰ قانون اساسی، تحصیل دانش‌آموزان تا دوره متوسطه رایگان و دولت موظف است در دوره متوسطه امکانات تحصیل را برای دانش‌آموزان به‌صورت رایگان تأمین کند، اما در برخی از مدارس به این قانون هیچ توجهی نمی‌شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین - مهسا گربندی: هر ساله با رسیدن ماه تابستان، مسئله ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی به دغدغه‌ای برای والدین تبدیل می‌شود، زیرا که مسئولان برخی از مدارس برای ثبت نام دانش آموزان، مبلغی را به عناوین مختلفی طلب می‌کنند و در صورت نپرداختن آن به بهانه‌های متعدد از ثبت نام دانش آموز سرباز می‌زنند.

طبق اصل ۳۰ قانون اساسی، تحصیل دانش‌آموزان تا دوره متوسطه رایگان و دولت موظف است در دوره متوسطه امکانات تحصیل را برای دانش‌آموزان به‌صورت رایگان تأمین کند، اما در برخی از مدارس به این قانون هیچ توجهی نمی‌شود.

مسعود ثقفی، رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «در مدارس دولتی نباید مبلغی به عنوان شهریه دریافت شود؛ تنها رابطه مالی که بین والدین و اولیا مدرسه اتفاق می‌افتد کمک‌های اختیاری مردمی است که هیچ اجباری برای آن وجود ندارد و اگر والدین خودشان تمایل داشته باشند، می‌توانند به مدرسه کمک کنند.»

او ادامه می‌دهد: «مدارس دولتی هنگام ثبت نام دانش‌آموزان تنها اجازه دریافت مبلغی بابت پول بیمه و کتاب‌های درسی را دارند و عملکرد آن‌ها غیر از این چارچوب، خلاف قانون است.»

رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران می‌گوید: «اینکه برخی از مدارس نیز به بهانه اینکه ظرفیت تکمیل است اقدام به دریافت وجه می‌کنند تا ثبت نام دانش آموز انجام شود نیز تخلف محرز است. این مدارس یا ظرفیت دارند و دانش آموز را بدون دریافت وجه ثبت نام می‌کنند یا ظرفیت ندارند و نباید اقدام به این کار کنند.»

ثقفی با اشاره به این مسئله که والدین در صورت مشاهده تخلفات می‌توانند آن را به اداره آموزش و پرورش اطلاع دهند، تصریح می‌کند: «خانواده‌ها می‌توانند در صورت مشاهده تخلفات با اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش و با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۶۴۰۰۶ تماس بگیرند یا به سایت رسیدگی به شکایات در آموزش و پرورش شهر تهران مراجعه کرده و شکایات خودشان را مطرح نمایند.»

او در پاسخ به این سوال که بعد از شکایت مطرح شده از سوی والدین مبنی بر دریافت شهریه غیرقانونی چه مدت بعد به آن رسیدگی خواهد شد؟ اظهار می‌دارد: «به محض دریافت شکایت تا حداکثر ۷۲ ساعت بعد یا با مراجعه به محل یا بررسی اسناد ارسال شده، به تخلف رسیدگی خواهد شد. در صورتی که مدرسه وجهی را برخلاف قانون دریافت کرده باشد با آن برخورد می‌شود و وجه به والدین عودت داده خواهد شد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار