بی‌آبی زاینده‌رود گردشگری اصفهان را خشک کرد
کد خبر: 963391
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042cZ
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۶
آمار‌ها نشان می‌دهد، تنها در یک بازه ۲۰ روزه گشایش آب در زاینده‌رود که در اسفندماه سال گذشته و فروردین سال‌جاری اتفاق افتاد، تعداد مسافران و گردشگرانی که این شهر را مقصد خود انتخاب کرده بودند افزایش داد.
محمدرضا سوری
سرويس ايران جوان آنلاين: آمار‌ها نشان می‌دهد، تنها در یک بازه ۲۰ روزه گشایش آب در زاینده‌رود که در اسفندماه سال گذشته و فروردین سال‌جاری اتفاق افتاد، تعداد مسافران و گردشگرانی که این شهر را مقصد خود انتخاب کرده بودند از ۷۰۰ هزار نفر به ۵/ ۲ میلیون نفر افزایش داد. با این اوصاف معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان اعلام کرد که از پنجم مردادماه دبی خروجی از سد زاینده‌رود در شهر اصفهان کاهش می‌یابد و مقرر شده که در طول تابستان در سه نوبت در ماه‌های تابستان آب در بین کشاورزان شرق و غرب اصفهان توزیع شود. این درحالی است که آب زاینده‌رود تنها معطوف به رونق کشاورزی نیست و جا دارد تا با توجه به اهمیت بالای آن در رونق گردشگری مسئولان نگاه ویژه‌ای به این مهم داشته باشند.

در حالی که برخی‌ها اهمیت جاری شدن آب در رگ‌های زاینده‌رود را تنها برای رونق کشاورزی در شرق و غرب این استان تصور می‌کنند، آما آمار‌ها نشان می‌دهد تنها در بازه بیست روزه‌ای که در طول اسفندماه سال گذشته و فرودین سال‌جاری که آب در زاینده‌رود جریان داشت، تنها در بحث گردشگری کسانی که به اصفهان سفر کردند از ۷۰۰ هزار به ۵/۲ میلیون نفر افزایش پیدا کرد. از آنجا که یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور اصفهان است لذا این مهم موجب شده تا هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی با اشتیاق فراوان از جاذبه‌های ارزشمند این شهر کهن بازدید می‌کنند و زاینده‌رود به عنوان شاهرگ حیات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از جایگاه ویژه‌ای در اذهان عمومی برخوردار بوده و کانون جاذبه‌های گردشگری است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، جاری بودن آب در زاینده‌رود در اسفندماه و عید نوروز علاوه بر نقش چشمگیری که در رابطه با توسعه گردشگری و نشاط و شادابی در اصفهان داشت موجب افزایش رضایت گردشگران نوروزی را نیز در پی‌داشت.

جریان یافتن آب در ۳ نوبت

با تمامی مشکلاتی که بر سر جاری شدن آب در مسیر زاینده‌رود وجود دارد، اما توجه به رونق کشاورزی وکسب‌کار کشاورزان شرق وغرب این استان موجب شده تا تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود. با وجود این‌که از ۲۸ تیرماه تا پنجم مردادماه دبی خروجی از سد زاینده‌رود در شهر اصفهان روند روبه کاهشی به خود گرفت با این حال تقاضای کشاورزان موجب شد تا برای حل این معضل چاره اندیشی شود. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان در این خصوص می‌گوید: «با تمام مشکلاتی که برسر تأمین آب مورد نیاز وجود داشت، اما براساس توافق صورت گرفته در کمیته ۱۵ نفره متشکل از نمایندگان صنف کشاورزی، آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی مقرر شد که در طول تابستان در سه نوبت در ماه‌های تابستان آب در بین کشاورزان شرق و غرب اصفهان توزیع شود.» حسن ساسانی می‌افزاید: «بر این اساس مقرر شد حدود ۳۵۰ تا ۳۷۰ میلیون مترمکعب آب برای حق‌آبه صیفی کاری کشت تابستانه کشاورزان و باغات حوضه زاینده‌رود اختصاص داده شود و حداقل ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب در پایان سال آبی شهریور ماه برای کشت پاییزه ۹۹، ۹۸- در سد زاینده‌رود باقی بماند.» بررسی‌ها نشان می‌دهد، آب در تیرماه در یک نوبت در غرب اصفهان توزیع شده و مقرر شده برای نوبت دوم با نظر صنف کشاورزان و جهاد کشاورزی استان اصفهان در مردادماه هم دریچه‌های سد بازگشایی شود. در حال حاضر حجم کنونی سد زاینده‌رود ۷۹۵ میلیون متر مکعب است همچنین ورودی سد ۷۳ مترمکعب بر ثانیه و خروجی نیز به همین مقدار است.

نقش زاینده‌رود بر رونق گردشگری اصفهان

شهر اصفهان از دیرباز به دلیل دارابودن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی مورد توجه گردشگران بوده است. از این‌رو صنعت گردشگری در این شهر همواره به عنوان یک منبع درآمدزا مطرح بوده است. این درحالی است که در سال‌های اخیر رودخانه زاینده‌رود به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهر با خشکی‌های متعدد مواجه شده است. مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان با اشاره به نقش زاینده‌رود در زمانی که آب درآن جریان دارد بر رونق گردشگری می‌گوید: «جاری بودن آب در زاینده‌رود در ایام عید نوروز به توسعه گردشگری و نشاط و شادابی اصفهان و افزایش رضایت گردشگران نوروزی کمک می‌کند.»
فریدون الهیاری می‌افزاید: «بازگشایی آب دریچه‌های سد زاینده‌رود برای حفظ میراث فرهنگی و بنا‌های تاریخی اصفهان هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.» بارندگی‌های خوب اسفندماه سال گذشته و فرودین سال‌جاری از جمله دلایلی بود که باعث شد تا آب در زاینده‌رود به مدت بیست‌روز جریان پیدا کند موضوعی که موجب شد تا میزان گردشگرانی که به اصفهان سفر کردند تا دو برابر افزایش پیدا کند.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه در بیست‌روز بازگشایی زاینده‌رود طی اسفند سال گذشته تعداد گردشگران از ۷۰۰ هزار نفر به ۵/۲ میلیون توریست افزایش پیدا کرد، می‌گوید: «در پی بازگشایی آب زاینده‌رود شاهد ورود گردشگران زیادی به اصفهان بودیم و در زمان بازگشایی زاینده‌رود بر همگان ثابت شد که چگونه با جریان آب زنده رود چرخه گردشگری و به دنبال آن چرخه اقتصادی اصفهان می‌چرخد.» عبدالوهاب سهل‌آبادی می‌افزاید: «این مهم اثبات کرد در صورت احیای زاینده‌رود می‌توان امیدوار بود که کسب و کار نیز در اصفهان رونق بگیرد.» لذا با توجه به اهمیت جریان زاینده‌رود در رونق کشاورزی، گردشگری و همچنین رونق کسب وکار در اصفهان از مسئولان توقع می‌رود که برای پایدار بودن این وضعیت ممتاز تلاش شود که این جریان پایدار بماند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار