شکست «سیا» با شناسایی ۱۷‌ جاسوس در کشور
کد خبر: 963061
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042XF
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۳
مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات تشریح کرد
«جاسوس‌پروری» از مرسوم‌ترین شیوه‌های نفوذ نظام سلطه در ایران و کشف سطح و میزان توانایی کشورمان در عرصه‌های مختلف نظامی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است؛ روشی که دیروز مدیر کل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در نشست خبری خود گفت، غالباً با شکست روبه‌رو شده است
سرویس سیاسی جوان آنلاین: «جاسوس‌پروری» از مرسوم‌ترین شیوه‌های نفوذ نظام سلطه در ایران و کشف سطح و میزان توانایی کشورمان در عرصه‌های مختلف نظامی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است؛ روشی که دیروز مدیر کل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در نشست خبری خود گفت، غالباً با شکست روبه‌رو شده است و نتوانسته آنگونه که باید اهداف غرب را در مواجهه با کشورمان محقق سازد. در حالی روز گذشته این مقام ارشد وزارت اطلاعات در نشست خبری خود از شناسایی و دستگیری ۱۷جاسوس تربیت‌یافته سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) در داخل کشور خبر داد و عنوان مجرمانه این جاسوسان را مفسدفی‌الارض اعلام کرد که پیش از این برخی جاسوسان غربی در حوزه‌های مذاکرات هسته‌ای و محیط زیست یا در مراکز حساس تصمیم‌سازی دولت شناسایی و دستگیر شده‌اند.
مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات طی سخنانی از شناسایی و دستگیری ۱۷جاسوس تربیت یافته سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) در داخل کشور خبر داده و بیان می‌کند: احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان مفسدفی‌الارض اعدام می‌شوند.

۲۸خرداد ماه امسال خبری منتشر شد مبنی بر آنکه وزارت اطلاعات موفق به کشف و شناسایی یک شبکه جاسوسی شده است. جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلان مراکز حساس و حیاتی و همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بودند. مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات با بیان اینکه این مراکز حساس و حیاتی شامل حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، نظامی و سایبری کشور است، اظهار داشت: تعداد کل جاسوس‌های شناسایی شده ۱۷نفر است که به صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کرده‌اند و هیچ کدام از این افراد با دیگری ارتباطی نداشته‌اند و هر کدام با یک افسر سیا در ارتباط بوده‌اند.
این مقام وزارت اطلاعات در ادامه به بیان توضیحاتی درباره چگونگی برقراری ارتباط میان سازمان اطلاعاتی امریکا و جاسوسان ایرانی پرداخت و گفت: برخی از این افراد به واسطه سوءاستفاده سیا از تقاضای ویزای امریکا در دام ویزا گرفتار شدند و در ازای اعطای ویزا به آن‌ها پیشنهاد جاسوسی ارائه شده است. برخی دیگر نیز به واسطه حفظ یا تمدید انواع ویزای امریکا از طرف سیا مورد فریب واقع شدند.

روش‌های برقراری ارتباط میان افسران اطلاعاتی با اتباع ایرانی

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ادامه داد: سازمان اطلاعاتی امریکا همچنین با تاسیس شرکت‌های جعلی و به بهانه استخدام متخصصان ایرانی در این شرکت‌ها یا تأمین تجهیزات از خارج از کشور مبادرت به مراجعه اطلاعاتی به اتباع ایرانی کرده‌اند. وی مراجعات مستقیم افسران سیا تحت عنوان دیپلماتیک به شهروندان ایرانی در حاشیه کنفرانس‌های علمی در کشور‌های اروپایی، آفریقایی و آسیایی را از دیگر روش‌های برقراری ارتباط میان افسران اطلاعاتی با اتباع ایرانی برشمرد و گفت: در برخی موارد نیز مشاهده شده است که افسران سیا با معرفی خود به عنوان یک مأمور اطلاعاتی امریکایی و همچنین با ارسال ایمیل یا پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی، از اعضای شبکه تشکیل شده دعوت به همکاری اطلاعاتی کرده‌اند.

تطمیع جاسوسان تحت عنوان اعطای ویزا و اقامت دائم در امریکا

افسران اطلاعاتی سرویس جاسوسی امریکا برای موفقیت در پروسه جلب و استمرار همکاری شبکه جاسوسی خود در ایران متوسل به وعده‌های فریبنده‌ای از جمله اعطای ویزا و مجوز اقامت دائم در ایالات متحده و همچنین پول کرده‌اند. مهم‌ترین وعده‌ای که به شبکه جاسوسان ایرانی داده شد، وعده تأمین امنیت آن‌ها در ایران و خارج از کشور بود. تحقیقاً در مورد همه ۱۷ جاسوس شناسایی و دستگیر شده، هیچ کدام از وعده‌های سیا محقق نشده است و همه این جاسوسان به واسطه خیانتی که به کشور کرده‌اند، گرفتار شدند.

وی جمع‌آوری اطلاعات دارای طبقه‌بندی از مراکز مهم و همچنین انجام عملیات‌های فنی‌- اطلاعاتی را از مأموریت‌های محول شده به این شبکه جاسوسی عنوان کرد. تمامی افراد این شبکه جاسوسی دوره‌های پیچیده برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج را به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی از سوی افسران سیا فرا گرفته بودند، همچنین تجهیزات فنی پیچیده‌ای برای جاسوسی در اختیار این افراد قرار گرفته بود. سیا جهت انتقال ابزار ارتباط امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی برای شبکه خود در ایران از ناقل اطلاعاتی استفاده کرده است. ناقل‌ها عمدتاً به شکل سنگ تهیه شده‌اند که وسایل مورد نیاز جاسوسان در آن‌ها جاسازی می‌شود و جاسوس‌ها با روش‌هایی پیچیده مأموریت برداشتن آن‌ها از نقاط مختلف شهری از جمله مناطق پارکی و نواحی کوهستانی را عهده‌دار می‌شوند.
وی افزود: سازمان اطلاعاتی امریکا، اقدام به ارسال مدارک هویتی جعلی برای جاسوس‌های خود در ایران برای عملیات‌های خاص از طریق ناقل‌ها کرده‌اند. بررسی‌های سرویس ضدجاسوسی وزارت اطلاعات حاکی از آن است که مدارک جعلی به صورت ناشیانه‌ای توسط سیا انجام شده که این اقدام جعل دولتی محسوب می‌شود. در پی کشف موضوع توسط ضدجاسوسی وزارت اطلاعات، دستور امحای همه مدارک موجود از سوی افسران سیا، برای جاسوس‌ها صادر شده است. ناقل‌ها در قالب سنگ و پول بوده‌اند که در مکان‌های خاص تعبیه شده بودند و جاسوس‌ها به آنجا رفته و با شکستن سنگ مورد نظر وسایل جاسوسی را از داخل آن‌ها خارج می‌کردند.

ایجاد خط خروج اضطراری از کشور

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات با اشاره به پیش‌بینی خط خروج اضطراری برای جاسوسان از سوی سازمان اطلاعاتی امریکا خاطرنشان کرد: با وجود وعده تأمین امنیت جاسوسان، سیا با پیش‌بینی احتمال شناسایی شبکه جاسوسی خود همچون سال ۹۲، اقدام به طراحی خط خروج اضطراری از کشور برای مواقع بحرانی و خطر کرده بود.
وی اضافه کرد: بر این اساس جاسوس‌ها آموزش‌دیده بودند که با احساس خطر، طی هماهنگی با سیا و رساندن خود به نقطه‌ای از پیش تعیین شده در شهر‌های مرزی، منتظر حضور رابط اطلاعاتی سیا در صحنه شوند و با هدایت وی از کشور خارج گردند که البته در این زمینه جاسوس‌هایی که قصد فرار اضطراری از کشور را داشتند، با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان به جای ملاقات با رابط سیا در مرز، با رابط ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ملاقات کردند و نهایتاً دستگیر شدند.

آموزش ویژه ضدبازجویی به جاسوس‌ها تدبیری برای مواقع دستگیری جاسوسان

وی اضافه کرد: آموزش ویژه ضدبازجویی به جاسوس‌ها از دیگر تدابیر اتخاذ شده برای مواقع دستگیری بود که با مشاهده اشراف اطلاعاتی وزارت، توسط جواسیس، کارساز نشد و تمامی اعضای این شبکه جاسوسی به ارتباط خود با سیا اعتراف کردند.
مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در ادامه به سرنوشت جاسوس‌های دستگیر شده توسط دستگاه اطلاعاتی کشور اشاره کرد و گفت: افرادی را که آگاهانه و عامدانه به کشور خود خیانت کردند و حاضر به جبران مافات نشدند به دستگاه قضایی تحویل دادیم و چند روز پیش نیز سخنگوی قوه قضائیه از صدور احکامی برای این جاسوسان خبر داد که برخی از آن‌ها به عنوان مفسدفی‌الارض معرفی و برخی دیگر نیز به حبس‌های درازمدت محکوم شدند. همچنین آن دسته از کسانی که با صداقت کامل با دستگاه اطلاعاتی کشور تعامل کردند و ندامتشان نیز ثابت شد، علیه امریکایی‌ها مورد مدیریت اطلاعاتی قرار گرفتند.

وی در ادامه با اشاره به همکاری سرویس اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران با سرویس‌های اطلاعاتی کشور‌های متحد در این پرونده اظهار کرد: تجربه موفق تبادل با متحدان اطلاعاتی در سال ۹۲ باعث شد تا سرنخ‌های اطلاعاتی پرونده اخیر اعم از افسران سیا، سرنخ و روش‌های مورد استفاده در این شبکه در اختیار سایر سرویس‌های اطلاعاتی قرار گیرد تا شکست جهانی مجددی برای سیا اتفاق بیفتد.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات همچنین به همکاری سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشور‌های آسیایی و اروپایی با سازمان اطلاعات امریکا در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به بهره‌برداری سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی جهت برقراری ارتباط با منابع خود و همچنین با عنایت به اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها از موضوع، قطعاً مسئولیت امر بر عهده این کشور‌ها خواهد بود. با توجه به زمینگیر شدن سیا در اثر این شکست، طبیعی است که این سرویس اطلاعاتی مبادرت به ترمیم و بازسازی خود نماید که البته در این خصوص جامعه اطلاعاتی کشور نیز هوشیار و بیدار خواهد بود.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا فعالیت‌های این شبکه جاسوسی به نتیجه‌ای رسیده و خرابکاری از سوی آن‌ها در مراکز مهم کشور انجام شده است، با بیان اینکه زمان شروع همکاری این جاسوس‌ها با سیا متفاوت بوده است، تصریح کرد: به دلیل اقدام عاجل سربازان گمنام امام زمان، این شبکه جاسوسی موفق به انجام خرابکاری یا اختلال در فعالیت‌های کشور نشد.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون پیشنهادی از سوی ایالات متحده امریکا در خصوص تبادل این جاسوس‌ها انجام شده است، خاطرنشان کرد: افراد دستگیر شده همه از اتباع ایرانی هستند و به هیچ وجه بحث تبادل برای آن‌ها مطرح نیست.

جاسوسان از مقامات نیستند

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در پاسخ به این پرسش که آیا در میان ۱۷جاسوس دستگیر شده از مقامات و مسئولان بلندپایه کشور نیز حضور دارند، تأکید کرد: این افراد از متخصصان و کارشناسان کشور هستند و از مقامات محسوب نمی‌شوند. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که این شبکه جاسوسی ارتباطی با شبکه جاسوسی دستگیر شده در سال ۹۲ دارد، گفت: بررسی این پرونده مربوط به سال ۹۷ بوده و کاملاً با پرونده سال ۹۲ بی‌ارتباط است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار