اجرای ۱۱ هزار پروژه برای نیازمندان، جهاد خدمت سپاه در مناطق محروم ایلام
کد خبر: 962002
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042GA
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۸
جهاد خدمت در ایلام رنگ و بوی دیگری دارد. وقتی گروه‌های جهادی با برنامه‌های عمرانی و فرهنگی و محرومیت‌زدایی خود وارد مناطق کم‌برخوردار می‌شوند، می‌شود شور و شوق را در چشم‌های ساکنان آن منطقه دید. حالا رسالت سپاه هم چیزی جز کمک به نیازمندان نیست.
سیداحمد هاشمی‌اشکا
سرویس ایران جوان آنلاین: «ایلام» استانی که اگر طی دهه‌های اخیر مورد بررسی قرار گیرد، می‌بینیم که شروع تمام آن‌ها با واژگان تکراری است. واژگانی همچون «استان محروم ایلام»، «استان محروم و مرزی ایلام»، «منطقه محروم» و «منطقه کمتر توسعه یافته و...». این حقیقتی است که ایلام سال‌ها با محرومیت دست و پنجه نرم کرده، اما کسی این را هم فراموش نکرده که ایلام پر است از مردان و زنان غیور؛ آن‌ها که مرز را خوب می‌شناسند و مرزدارند. البته از نوع مرزداران سلحشوری که واقعاً در هنگامه نیاز، غیرت و مقاومت خود را در میمک و قلاویزان و شرهانی و مهران و... به نمایش گذاشته‌اند. حالا این‌ها خواسته زیادی ندارند و فقط می‌خواهند به اندازه دیگر استان‌ها دیده شوند. کاری که بسیج و سپاه در صدر کارهایش قرار داده و با حضور گروه‌های جهادی و سرازیر کردن خدمات ویژه‌اش به این نقطه از ایران، آبادانی و پیشرفت ایلام را در دستور کار قرار داده است و در همین راستا سهم ایلام از ۴۰ هزار پروژه سپاه برای سال جاری ۱۵۰۰ پروژه است که در کنار ۹۵۰۰ پروژه محرومیت‌زدایی این نهاد اجرایی خواهد شد.

جهاد خدمت در ایلام رنگ و بوی دیگری دارد. وقتی گروه‌های جهادی با برنامه‌های عمرانی و فرهنگی و محرومیت‌زدایی خود وارد مناطق کم‌برخوردار می‌شوند، می‌شود شور و شوق را در چشم‌های ساکنان آن منطقه دید. حالا رسالت سپاه هم چیزی جز کمک به نیازمندان نیست. رسالتی که دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مهم‌ترینش را در کنار مأموریت‌های دفاعی کشور و حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و حفظ آرمان‌های آن محرومیت زدایی از مناطق محروم کشور عنوان می‌کند. اوایل امسال بود که سپاه پاسداران اجرای ۴۰ هزار پروژه را در مناطق محروم در دستور کار قرار داد که از این تعداد سهم استان ایلام بین یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ پروژه است.

فرمانده سپاه امیرالمؤمنین (ع) ایلام با بیان اینکه ۲۵۸ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال اعتبار در قالب ۳ هزار و ۴۲۹ پروژه برای اجرای طرح‌های محرومیت‌زدایی بسیج سازندگی سپاه استان هزینه شده است، گفت: «بیشتر این طرح‌ها شامل احداث مسجد، خانه عالم، مدرسه، درمانگاه و ساخت منزل محرومان است که با همراهی و همکاری دستگاه‌های متولی، چون کمیته امداد، آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی ایجاد شده یا در حال ایجاد است و از صفر تا ۱۰۰ روند احداث این طرح‌ها با سپاه استان ایلام است.» سرهنگ جمال شاکرمی یادآور شد: «طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته برای همه روستا‌های استان ایلام سال ۹۸ مسجد و خانه عالم احداث می‌شود و همچنین در حال حاضر ۲۲۰ واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد در حال ساخت است.» وی با اشاره به خدمات درمانی افزود: «۱۰ محله محروم و حاشیه‌نشین در شهر ایلام شناسایی شده که از ۱۸ بهمن با مشارکت دیگر دستگاه‌های همکار با اعتبار ۵ میلیارد ریال به ساکنان این مناطق خدمات درمانی و بهداشتی ارائه می‌شود.»
به گفته شاکرمی با نگاه ویژه سازمان بسیج مستضعفان مبلغ ۷ میلیارد ریال اعتبار برای تأمین جهیزیه ۱۶۰ زوج نیازمند در نظر گرفته شده است.

۹۵۰۰ پروژه محرومیت‌زدایی در حال اجرا

همین چند ماه پیش بود که وقتی دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایلام رفته بود با بیان اینکه واگذاری طرح‌های محرومیت‌زدایی و پروژه‌های زودبازده به پیمانکاران بومی محل پروژه واگذار می‌شود، گفت: «هدف از واگذاری پروژه‌های زودبازده به پیمانکاران بومی در طرح محرومیت‌زدایی توسط سپاه پاسداران به جهت رونق کسب و کار و کمک به اشتغال مناطق محروم است که در همین راستا ۷۵ تا ۸۰ درصد طرح‌های کوچک و زودبازده دارای توان اقتصادی و سودآوری بالایی بوده که کمک خوبی به پیمانکاران بومی است تا با استفاده از توان مناطق محروم اشتغالزایی هم انجام شده باشد.» سردار سیدضیاءالدین حزنی اجرای ۹ هزار و ۵۰۰ پروژه مختلف در مناطق مختلف استان ایلام را اهمیت قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به استان ایلام دانست و خاطر نشان کرد: «مسئولان استان ایلام و رایزنی نمایندگان در کمیسیون‌های تلفیق بودجه می‌تواند به استان ایلام اجازه بهره بیشتر از طرح محرومیت‌زدایی برای مناطق محروم خود را بدهد.»
وی رعایت استاندارد و ایمنی و صرفه اقتصادی را اولویت طرح‌های محرومیت‌زدایی در استان ایلام دانست و تصریح کرد: «با تمام توان از زدودن محرومیت از چهره استان ایلام در اقصی نقاط این استان عمل می‌کنیم و امید داریم در مأموریت خود رضایت مردم استان ایلام را در پی داشته باشیم.»

در حال حاضر ۹ هزار و ۵۰۰ پروژه محرومیت‌زدایی توسط قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه در استان ایلام در جریان قرار دارد؛ پروژه‌هایی که به گفته سردار سیدضیاءالدین حزنی بیش از ۷۶ میلیارد تومان برای اجرای آن‌ها در نظر گرفته شده است. وی با تأکید بر اینکه ۵۴ میلیارد تومان از این مقدار در قالب طرح‌های کوچک زودبازده به‌ویژه در مناطق روستایی پرداخت شده است، گفت: «۷۵ تا ۸۰ درصد طرح‌های کوچک و زودبازده دارای توان اقتصادی و سودآوری بالایی هستند.» سردار حزنی تأکید کرد: «باید در روند اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها از نیروی کارآمد و توانمند بومی استفاده شود و پروژه‌های اشتغالزای زودبازده به دست خود مردم بومی هر منطقه اداره شود.» وی افزود: «با همکاری کمیته امداد بخشی از زکات جمع‌آوری شده با هدف محرومیت‌زدایی به اجرای طرح‌های مهم و اولویت‌دار، چون تأمین آب و اشتغال و نیز پروژه‌های اشتغالزای زودبازده اختصاص می‌یابد.» البته دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه میزان بودجه در مقابل مشکلات و محرومیت‌ها اندک است، توصیه کرد: «بهتر است برخی از هزینه‌های اضافی و غیرضروری حذف و اعتبارات آن‌ها صرف کار‌های عمرانی، محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال شود.»

تحویل ۴۰۰ واحد به مددجویان

رفع محرومیت، اولویت بسیج در مناطق محروم ایلام است که حالا تمام خدمات‌رسانی‌هایش را بر روی این برنامه‌ها متمرکز کرده است؛ موضوعی که فرمانده سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام نیز از تمرکز برنامه‌های بسیج بر محرومیت‌زدایی در مناطق کم‌برخوردار این استان خبر می‌دهد. در همین رابطه اواخر سال گذشته بود که بسیج برای تحقق اقتصاد مقاومتی در مناطق محروم، تفاهمنامه‌ای با سازمان‌های امدادی به امضا رساند که بر اساس آن تاکنون ۴۰۰ واحد مسکونی در بخش مسکن محرومان در ایلام را احداث کرده و تحویل داده است.» در تفاهمنامه بسیج سازندگی با کمیته امام (ره) ایلام، سهم ۶۳۰ واحدی مسکن محرومان به چشم می‌خورد که ۴۰۰ واحد آن تکمیل شده و مابقی نیز به زودی تحویل می‌شود. البته نباد فراموش کرد امسال نیز مثل هر سال در مباحث مربوط به برنامه‌ریزی اربعین ۹۸، زیرساخت‌های جاده‌های مسیر پیاده‌روی اربعین، موکب‌ها و مجتمع‌های پذیرایی از زوار سپاه حضور چشمگیری خواهد داشت و در ایام اربعین اقدامات سپاه در راستای روان‌سازی عزیمت و بازگشت زائران حسینی به بهترین شکل ممکن انجام می‌گیرد.

در همین رابطه فرمانده سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام با بیان اینکه سپاه امسال نیز همانند سال‌های گذشته در اربعین حسینی با توان مضاعف وارد عمل می‌شود، گفت: «در این راستا سپاه بر اساس تکریم وظیفه شرعی در راستای کمک به تمامی کمیته‌های اربعین در سال ۹۸ از جمله کمیته امنیت، کمیته فرهنگی و آموزش، کمیته ترابری و حمل و نقل، کمیته مشارکت‌های مردمی، کمیته بهداشت و درمان و... با تمام توان وارد این کار شده است.» سردار جمال شاکرمی خاطرنشان کرد: «امسال سپاه تحت تأثیر رهبری فرزانه و رهنمود‌های معظم‌له، تمام ظرفیت‌های خود را در حوزه‌های ترابری، حمل و نقل، امکانات و تجهیزات پزشکی، امنیت و سایر حوزه‌ها در راستای کمک‌رسانی و نیز خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی به کار می‌گیرد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار