حافظیه رنگ و بوی تازگی به خود می‌گیرد
کد خبر: 959484
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041bY
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۳
وقتی مرمت دیوار‌های بیرونی حافظیه آغاز شد، گروهی از فعالان حوزه میراث فرهنگی کشور مدعی شدند که این اقدامات کارشناسی نیست و می‌تواند به مرور زمان به این بنای تاریخی و ارزشمند فارس و ایران لطمه بزند.
حوريه ملكی
سرویس ایران جوان آنلاین: شیراز است و حافظ و سعدی‌اش. با اینکه استان فارس و به‌تبع آن شهر شیراز به خاطر پیشینه تاریخی کهن و وضعیت جغرافیایی، مملو از آثار تاریخی زیبا و نقاط طبیعی بکر و دست نخورده است، اما هنوز هم این بزرگان ادب و شعر هستند که، چون نگینی بر بالای این انگشتر گرانبها می‌درخشند. با این اوصاف چند وقتی است که داربست‌هایی مسیر پیاده راه حافظیه را اشغال کرده و وظیفه همراهی مرمت‌گران را برای مرمت دیوار‌های بیرونی آرامگاه حافظ بر عهده گرفته‌اند. در همین رابطه طی روز‌های اخیر گروهی از فعالان حوزه میراث فرهنگی مدعی شدند که این مرمت‌ها اصولی نیست و می‌تواند به این بنای تاریخی لطمه وارد کند، اما مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس با رد این ادعا‌ها گفته که بازسازی و مرمت‌ها قطعاً زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی اقدام و انجام می‌گیرد.

وقتی مرمت دیوار‌های بیرونی حافظیه آغاز شد، گروهی از فعالان حوزه میراث فرهنگی کشور مدعی شدند که این اقدامات کارشناسی نیست و می‌تواند به مرور زمان به این بنای تاریخی و ارزشمند فارس و ایران لطمه بزند.
با اینکه آن‌ها مدارک مستندی برای حرف‌های خود ارائه نکردند، اما با این حال میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس خود را مسئول پاسخگویی به نظرات آن‌ها دانست و در همین راستا مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس با بیان اینکه دیوار‌های حافظیه به شکل امانی به متخصصان سپرده شده است، گفت: «حتماً این نظرات را پیگیری می‌کند تا مشکلی پیش نیاید. هر چند برای شیوه بازسازی و مرمت این بخش‌ها قطعاً زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی اقدام انجام می‌گیرد.»، اما کار به همین جا ختم نشد و بعد از مدیر کل، این‌بار معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با تکرار حرف‌های قبلی گفت: «نگرانی وجود ندارد و کارگاه مرمتی در این محوطه تاریخی زیر نظر کارشناسان فعال است.» عبدالرضا نصیری از مرمت بخش‌های مختلف بنا‌های قدیمی مجموعه فرهنگی حافظ خبر داد و با بیان اینکه مرمت‌گران در این مجموعه تاریخی و فرهنگی مشغول کارند، ادامه داد: «هم اکنون داربست‌های مرمتی در دیوار‌های بیرونی این مجموعه نصب شده و قسمت‌های آسیب دیده این دیوار‌ها در دست مرمت و بهسازی است.» وی درباره استفاده از آجر‌های جدید در بنای قدیمی این مجموعه نیز گفت: «بنای فعلی متعلق به دوره پهلوی است و بی‌تردید نوع مرمت در این بنا متفاوت خواهد بود و حساسیت‌های کارشناسان در این مجموعه نسبت به بنایی، چون تخت جمشید یا حتی ارگ کریم خانی کمتر است.» نصیری در خصوص استفاده از مصالح جدید در مرمت این بنای تاریخی که هیچ همخوانی با مصالح قدیمی ندارد و کارشناسی بودن آن، تصریح کرد: «این پرسش از اساس اشتباه می‌باشد، زیرا این بنا از پیشینه کمتری برخوردار است و نوع نگاه‌ها به مرمت آثار هم متفاوت؛ برای نمونه استفاده از آجر‌های معمولی در این بنا‌های قدیمی مانعی ندارد.» معاون میراث فرهنگی فارس ادامه داد: «بنای آرامگاه و دیوار‌های اطراف آن قدمتی ۸۰ ساله دارند و در آن دوران هم از مصالح کنونی استفاده می‌شده از این رو برای مرمت این بنا‌ها محدودیت خاصی وجود ندارد.»

باز هم پای اعتبارات در میان است

هنوز هم بودجه و اعتبارات در پروژه‌ها حرف اول را می‌زند و به گفته مسئولان میراث فرهنگی فارس تا زمانی که پول و بودجه باشد، طرح مرمت ادامه می‌یابد. معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس با بیان اینکه پروژه مرمت دیوار حافظیه در بخش‌هایی که دچار آسیب است به طور امانی انجام می‌گیرد، توضیح داد: «در این نوع پروژه‌ها پیمانکار نقشی ندارد و مرمت به شکل مستقیم توسط کارشناسان میراث فرهنگی اداره می‌شود.» به گفته نصیری، اصرار داریم که این نوع مرمت‌ها پیمانی انجام نشود زیرا وقتی نقش زمان به میان بیاید قطعاً با توجه به عملکرد پیمانکار کیفیت پایین خواهد آمد، از این رو مرمت این چنین بنا‌هایی ممکن است با طول زمان روبه رو شود. وی ادامه داد: «از آنجا که برای مرمت دیوار‌های حافظیه نیاز است دانه دانه آجر‌ها مورد توجه قرار گیرد و حتی شاید نیاز باشد هر یک از آن‌ها بیرون آورده شود ترجیح می‌دهیم کار با دقت و حوصله ادامه یابد.»
لازم به ذکر است مهلتی برای این مرمت تعیین نشده زیرا میراث فارس در هزینه کرد بودجه محدودیت دارد. با این حال تا ۳۱ تیرماه باید هزینه شود و اکنون یک ماه وقت هست و به گفته خودشان، به موقع این کار را به سرانجام خواهند رساند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار