احداث ۱۰ نیروگاه خورشیدی برای مددجویان کرمانی کمیته امداد
کد خبر: 958935
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Sh
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۲
وقتی از ایران و روز‌های آفتابی‌اش حرف می‌زنیم، تابستان و روز‌های گرم و داغش در اذهان تداعی می‌شوند. اما روی دیگر این سکه هموطنانی هستند که به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوای گرم، در طول سال از ۳۰۰ روز تابش نور خورشید بهره‌مندند.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: وقتی از ایران و روز‌های آفتابی‌اش حرف می‌زنیم، تابستان و روز‌های گرم و داغش در اذهان تداعی می‌شوند. اما روی دیگر این سکه هموطنانی هستند که به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوای گرم، در طول سال از ۳۰۰ روز تابش نور خورشید بهره‌مندند. منبعی که در حال حاضر بهترین روش برای تولید انرژی برق به شمار می‌آید. در همین راستا مدیرکل کمیته امداد استان کرمان از احداث ۱۰ نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی مددجویان کمیته امداد در روستای ده‌زیار کرمان خبر داده است. کاری که علاوه بر استفاده از انرژی پاک، درآمدزایی خوبی هم برای خانواده‌های تحت پوشش به همراه دارد.

استان‌هایی مانند کرمان، خوزستان، همدان، بوشهر و خراسان‌های شمالی، رضوی و جنوبی نقاطی که به لحاظ تابش‌های مداوم نور خورشید مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی هم قرار گرفته‌اند و با توجه به اینکه هزینه استفاده از انرژی خورشیدی خیلی کمتر از انرژی الکتریکی است، قطعاً صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه‌های برق و دیگر انرژی‌ها را به همراه خواهد داشت.

بهره‌مندی مددجویان امداد از انرژی پاک

روز گذشته مدیرکل کمیته امداد استان کرمان با اشاره به اینکه ۱۰ نیروگاه خورشیدی ۵ کیلو واتی برای مددجویان کمیته امداد در روستای ده‌زیار کرمان احداث شده و این یک نمونه از کار‌هایی است که توسط کمیته امداد برای خودکفایی مددجویان انجام می‌شود، گفت: «قطعاً کمیته امداد در حوزه‌ها دیگر هم کمک خواهد کرد.» یحیی صادقی با بیان اینکه بررسی توانایی‌های دیگر منطقه نیز در برنامه است تا در تمام سرفصل‌های اشتغال منطقه کمیته امداد ورود و کمک کند، افزود: «کمیته امداد به دنبال آن است تا بتواند در راستای رونق تولید و ایجاد اشتغال و خودکفایی در اقتصاد منطقه نقشی داشته باشد.» در همین رابطه چند روز پیش بود که نماینده مردم بردسیر و سیرجان در مجلس نیز با اشاره به اینکه ۵۲۰ خانه برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد بردسیر ساخته شده، از نصب ۵۲۰ پنل خورشیدی بر پشت بام این خانه‌ها خبر داد. شهباز حسن‌پور گفت: کمیته امداد توانسته از تمام ظرفیت‌های موجود کشور برای کمک به معیشت مردم استفاده کند. وی با بیان اینکه مردم بردسیر با شور و اشتیاق خاصی به تولیدکننده تبدیل شده‌اند، افزود: از وزارت نیرو درخواست داریم در افزایش قیمت تعرفه خرید برق از نیروگاه‌های خورشیدی خصوصی اقدام کند.

هدر رفت هزاران مگاوات انرژی

با اینکه روز‌های آفتابی ایران مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی هم قرار گرفته است، اما متأسفانه وجود برخی قوانین دست و پاگیر و عدم حمایت از سرمایه‌گذاران در این بخش باعث شده تا کار به سختی پیش رود و با اینکه روزانه صد‌ها هزار مگاوات انرژی پاک هدر می‌رود، کماکان مردم از قطعی و گرانی برق بنالند و مسئولان از توان پایین نیروگاها.
موضوع استفاده از انرژی خورشیدی وقتی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود که بدانیم امروزه در بیشتر استان‌هایی که از کمبود انرژی و گرانی برق می‌نالند، پتانسیلی وجود دارد که می‌تواند علاوه بر تأمین انرژی مورد نیاز به ایجاد اشتغال و درآمدزایی آن‌ها نیز کمک کند.

با تمام اقدامات صورت گرفته نهاد‌هایی مثل کمیته امداد که برای توانمند کردن مددجویانشان به استفاده از انرژی پاک خورشیدی متوسل شده‌اند، ولی گویی نهاد‌های بزرگ‌تر و متولی این امر هنوز برنامه‌ای برای بهره‌مندی بیشتر از این موهبت الهی ندارند. این در حالی است که با توجه به وابستگی شدید جوامع بشری به منابع انرژی جهت رفع احتیاجات صنعتی از یک سو و آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی موجب به وجود آمدن اختراعات و ابداعات گوناگون جهت دستیابی به منابع جدید انرژی شده است. از این رو شناخت، مطالعه، و به کارگیری روش‌های نوین جهت استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر، به عنوان یک ضرورت درآمده است. با اینکه در تمام دنیا سعی بر این است تا به هر نحو ممکن از نور و انرژی خورشیدی بهره‌برداری شود، اما در کنار برخی فعالیت‌های نهاد‌های مختلف در این زمینه، اما هنوز در ایران برنامه مشخصی برای استفاده از انرژی‌های پاک و به خصوص نور خورشید وجود ندارد و دلیل این ادعا همین بس که متقاضیان داخلی و خارجی سرمایه‌گذاری در این بخش، آن‌قدر اسیر رفت و آمد و بروکراسی اداری می‌شوند که عطای کار را به لقایش می‌بخشند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار