همگرایی همه دستگاه‌های بسیج در اجرای ۴۰ هزار پروژه سال ۹۸
کد خبر: 958647
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041O3
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۰
اجرای ۴۰ هزار پروژه در سال جاری در قالب طرح بزرگ خدمت‌رسانی همزمان و همگرا در سراسر کشور جزو کار‌های در پیش روی نیروی مقاومت بسیج مستضعفین است که به دست بسیج سازندگی انجام می‌شود.
سید احمد هاشمی اشکا
سرویس ایران جوان آنلاین: اجرای ۴۰ هزار پروژه در سال جاری در قالب طرح بزرگ خدمت‌رسانی همزمان و همگرا در سراسر کشور جزو کار‌های در پیش روی نیروی مقاومت بسیج مستضعفین است که به دست بسیج سازندگی انجام می‌شود. پروژه‌هایی که بخشی از آن‌ها از اواخر سال گذشته آغاز شده و حالا ایران اسلامی منتظر است تا با به نتیجه رسیدن این پروژه‌ها قسمت اعظمی از نیاز‌های مناطق کم‌برخوردارش را مرتفع کند؛ کاری که با به مشارکت کشیدن آحاد مردم، بزرگ‌ترین جهاد خدمت را به ثبت می‌رساند.

سال ۱۳۹۷ و فصل زمستان بود که خبری از طرف سازمان نیروی مقاومت بسیج مستضعفین کشور دل ایرانیان را گرم کرد و آن هم کلید خوردن ۴۰ هزار پروژه در سال ۹۸ توسط این نیرو بود. بعد از چند هفته و با شروع سال جدید، هنوز در روز‌های اول بهار و شور و حال عید بود که هزار و ۱۶۷ گروه جهادی مشتمل بر ۲۴ هزار نفر از سوی سازمان بسیج سازندگی به مناطق محروم اعزام شدند تا سال نو را با جهاد خدمت جشن بگیرند. البته در همان زمان اعلام شد که بسیج در نظر دارد سه شهر را نیز برای معلولان مناسب‌سازی کند.

حالا پروژه‌ها یکی‌یکی اجرایی می‌شوند و با ورود جهادگران به میدان، سرعت عمل کار‌ها هم بالاتر رفته است. در همین رابطه رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به ۴۰ هزار پروژه و با بیان اینکه بخشی از این پروژه‌ها شامل پروژه‌هایی است که نهاد‌هایی نظیر بنیاد برکت، آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان، سازمان بهزیستی و... در اتمام و به بهره‌برداری رسیدن آن‌ها مشارکت دارند، می‌گوید: «هدف از اجرای این ۴۰ هزار پروژه امیدبخشی به مردم است. به هر حال در سال ۹۸ جنگ روانی دشمن چند برابر شده و به فرموده مقام معظم رهبری نیز عملیات اصلی دشمن در سال ۹۸ است.»
محمد زهرایی ادامه داد: «تلاش می‌کنیم برای مردم در مناطق محروم و روستا‌ها پروژه‌هایی از جنس نیاز خودشان اجرا کنیم که خدمت را لمس کنند.»

وی با تأکید بر اینکه قسم یاد می‌کنم که سازمان بسیج سازندگی نگاه سیاسی ندارد و فقط نگاه خدمت‌رسانی به مردم و آن‌هایی که پای انقلاب هستند را دنبال می‌کنند، می‌گوید: «در این ۴۰ هزار پروژه با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و فرماندهان سپاه استان تقسیم استانی پروژه‌ها آغاز و پروژه‌ها با رمز عملیات «یازهرا» شروع شده است.» وی با بیان اینکه این پروژه‌ها در ۲۸ عرصه تقسیم شده است، تصریح می‌کند: «به سراغ همه دستگاه‌های اجرایی رفتیم و از همه آن‌ها تقاضا کردیم در این پروژه‌ها همگرایی داشته باشند.»

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور می‌گوید: «از این ۴۰ هزار پروژه ۱۲ هزار و ۵۰۰ پروژه در زمینه آب و زیرساخت اشتغال است. همچنین ساخت خانه نیازمندان و محرومان بخش دیگری از این پروژه‌هاست.» زهرایی ادامه می‌دهد: «بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ پروژه از ۴۰ هزار پروژه در استان‌ها به صورت استانی تفاهم شده است. از این رقم ۵ هزار و ۳۰۰ پروژه شروع شده و پیشرفت فیزیکی دارد که این در کمتر از دو ماه گذشته بوده است. همچنین یک هزار و ۱۶۷ گروه جهادی مشتمل بر ۲۴ هزار نفر در ایام نوروز به مناطق محروم خدمت‌رسانی می‌کنند.»

شاید وقتی در سال ۱۳۸۶ مجلس قانون بسیج سازندگی را تصویب کرد و این نهاد مردمی مجاز شد تا با سایر دستگاه‌های اجرایی تفاهمنامه بسته و قرارداد مستقیم داشته باشد، کسی فکر نمی‌کرد بسیج سازندگی به بازوی توانای دولت در اجرای پروژه‌های عمرانی زودبازده و عام‌المنفعه تبدیل شود. گواه این ادعا همین بس که تا کنون ۱۴۱ هزار پروژه کوچک نظیر قنوات، استخر ذخیره آب، آبخیزداری، ساخت خانه عالم، ساخت مسجد و... در ۲۸ عرصه با دستگاه‌های اجرایی کار شده و حالا ۴۰ هزار پروژه برای سال ۹۸ کلید خورده و می‌توان روز‌های خوشی را برای ایران اسلامی پیش‌بینی کرد.

پروژه‌هایی برای مردم با مشارکت مردم

یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های بسیج سازندگی کشور ورود به اقتصاد مقاومتی است که در این رابطه سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین می‌گوید: «ما متولی اقتصاد کشور و حتی مردمی کردن همه اقتصاد نیستیم، اما به نهاد‌های انقلابی کمک می‌کنیم تا اقتصاد مردمی شود.»

بر اساس گزارش‌ها، تا کنون ۱۷۰ هزار کارگاه اقتصاد مقاومتی با تأکید بر زنجیره ارزش توسط بسیج سازندگی شکل گرفته و قرار است امسال هم به موضوعاتی نظیر بسته‌بندی و برندسازی توجه ویژه‌ای شود. ازجمله افتخارات و شاهکار‌های بسیج سازندگی در مناسب‌سازی سه شهر برای معلولان است که در دستور کار این سازمان قرار گرفته است؛ کاری که نیاز بخش قابل توجهی از شهروندان است و تا کنون هیچ سازمان و نهادی نتوانسته آنچنان که باید، آن را به نتیجه برساند.

در همین راستا رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه تفاهمنامه احداث ۵ هزار واحد مسکونی امضا شده است، می‌گوید: «مناسب‌سازی ۱۰ هزار واحد مسکونی و مناسب‌سازی سه شهر برای معلولان نیز در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.» زهرایی با اشاره به هدف بسیج سازندگی برای اجرای ۴۰ هزار پروژه عمرانی در۴۰ سالگی انقلاب و آغاز این پروژه‌ها ادامه می‌دهد: «ما پروژه‌هایی را شروع می‌کنیم که مردم حضور حداکثری داشته باشند. ۲۰ درصد از منابع اجرایی پروژه‌ها در بسیج سازندگی را خیران تأمین می‌کنند.» وی تأکید می‌کند: «گروه‌های جهادی ما باید در اجرای پروژه نقش‌آفرینی کنند، اما قرار نیست همه پروژه‌ها را به دست بگیرند؛ در هر عملیات ساختمانی بخش‌هایی که مشخصات فنی دارد کار را به دست گروه‌های جهادی نمی‌دهیم. به عنوان مثال در حفر قنات حتماً از مقنی و استاد فن استفاده می‌کنیم، اما اصل استفاده از جوانان را دنبال خواهیم کرد.» زهرایی می‌افزاید: «ما برای ۱۱ هزار گروه جهادی ارتباط مستمر با مردم تعریف کرده‌ایم. در حال حاضر با استمرار سه تا پنج سال گروه‌های جهادی و حضور آن‌ها در منطقه می‌توان پروژه‌های طولانی‌تری را شروع کرد. اما باید بگویم سازمان بسیج رقیب پیمانکار نیست، بلکه در اجرای پروژه‌ها می‌خواهیم از ظرفیت سپاه و بسیج استفاده کنیم. ما به دنبال سود نیستیم و این حکم شرعی برای ماست که انتفاع نداشته باشیم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار