معاون وزیر کشاورزی: کالایی ۶ ماه دپو شده است و هرگز غافلگیر نمی‌شویم
کد خبر: 956241
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040lF
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به دپوی شش ماهه کالا‌های اساسی گفت: به دلیل تجربه‌های قبلی هیچ چیز ما را در شرایط بحران غافلگیر نخواهد کرد و شرایط تاب‌آوری برای گذر از هر بحرانی را داریم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به دپوی شش ماهه کالا‌های اساسی گفت: به دلیل تجربه‌های قبلی هیچ چیز ما را در شرایط بحران غافلگیر نخواهد کرد و شرایط تاب‌آوری برای گذر از هر بحرانی را داریم.

افزایش قیمت کالا‌های اساسی در ماه‌های اخیر باعث ایجاد شایعاتی مبنی بر کمبود کالا و عدم پیش‌بینی دولت از میزان مصرف و ذخیره‌سازی شد. هر چند که مسئولان مربوطه دلیل افزایش قیمت‌ها را دلال‌بازی و افزایش قیمت مواد‌اولیه اعلام کردند، اما به دلیل ضعف در سیستم توزیع، نظارتی و بازرسی، روزانه شاهد کاهش عرضه کالا و افزایش قیمت‌ها بودیم. به گفته وزیر جهاد‌کشاورزی دشمنان خارجی همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را در جهان و در عرصه بین‌الملل به کار گرفتند و اگر ما در دام جنگ روانی آن‌ها گرفتار نشویم مشکلی برای عبور از این بحران نخواهیم داشت. حجتی می‌گوید: مشکلات اقتصادی آنطور که در فضا‌های مجازی و رسانه‌های بیگانه جلوه می‌دهند، نیست. بنیه اقتصادی کشور فوق‌العاده قوی‌تر از هر زمان دیگر است ما باید خودمان را باور کنیم و توانمندی‌های کشور را بشناسیم. در این خصوص مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران درباره آمادگی کشور برای مقابله با شرایط بحران در بخش کشاورزی و غذا خبر داد و گفت: در حال حاضر ما شرایط تاب‌آوری برای گذر از هر بحرانی را داریم. ذخایر راهبری کالا‌های اساسی ما وضعیت مطلوبی دارد و نگرانی در بخش تأمین کالا‌های اساسی وجود ندارد. به گفته شیرزاد در حال حاضر با میزان کالای اساسی ذخیره شده در انبار‌ها حداقل تا شش ماه بدون حتی یک کیلوگرم واردات دوام خواهیم آورد، ضمن اینکه ذخایر انبار‌ها دائم در حال نو شدن هستند.

وی تولید محصولات کشاورزی و غذا را در داخل کشور بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: امسال تولید گندم در کشور در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و بار دیگر خودکفایی در تولید این کالای اساسی تکرار می‌شود. شیرزاد ادامه داد: در پی بارندگی‌های اخیر مراتع ما شرایط بسیار خوبی دارند، به نحوی که در ۱۵ سال گذشته بی‌نظیر است و این به معنی تأمین علوفه مورد نیاز دام‌ها برای تولید شیر و گوشت در سطح مناسب است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به شکل‌گیری بازار تهاتر مرزی با کشور‌های منطقه، این امر را راهکاری برای تأمین بخشی از نیاز کالا‌های اساسی کشور دانست. شیرزاد با تأکید بر اینکه در همین شرایط نیز بسیاری از کشور‌ها با ما تبادلات تجاری بالایی دارند، افزود: ما همچنان با کشور‌های امریکای لاتین، روسیه، اوکراین و کشور‌های آسیای میانه ارتباط خوبی داریم و مراودات تجاری با آن‌ها بر قرار است. مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نیز ضعف شبکه توزیع را دلیل گرانی‌های اخیر دانسته و در پاسخ به این پرسش که با وجود فراوانی کالا‌های اساسی چرا شاهد افزایش نجومی قیمت‌ها هستیم، گفت: نظام توزیع کشور مشکل دارد، شبکه مویرگی توزیع همراه با شبکه اقتصاد کلان کشور نیست و این موضوع یکی از دلایل گرانی است. شیرزاد افزایش هزینه‌های سربار را دلیل دیگر افزایش قیمت کالا‌های اساسی برشمرد و افزود: در شرایط فعلی افزایش هزینه‌های سربار طبیعی است، به طور مثال، هزینه دموراژ و بیمه در بخش حمل‌و‌نقل دریایی برای کشور بالا رفته است.

وی اضافه کرد: بیمه حمل‌و‌نقل کشتی به‌طور متعارف نیم درصد است، اما اکنون برای کشور ما به ۷ تا ۸ درصد افزایش یافته است.
معاون وزیر جهادکشاورزی یادآور شد: هر چند در تولید و تأمین کالا‌های اساسی با مشکلاتی رو‌به‌رو هستم، اما شرایط سلامت مردم نشان می‌دهد کشور ما کشاورزی قدرتمندی دارد که غذای سالم و کافی برای جامعه تولید می‌کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار