ادای دین بسیج به سیل‌زدگان با ساخت ۲۰ هزار خانه
کد خبر: 954839
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040Od
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۱
در میان استان‌های سیل‌زده، سیل لرستان آن‌قدر ویرانگر بود که دل هر بیننده و شنونده‌ای را از میزان خسارات به جای مانده بلرزاند. بعد از هجوم سیل به تعدادی از شهر‌ها و روستا‌های این استان بیش از ۳۳۰ گروه جهادی به ظرفیت ۵۶۰۰ نفر به لرستان اعزام شدند.
هادی جلالی
سرويس ايران جوان آنلاين: نیاز نیست حتماً اتفاقی رخ دهد تا حضور جهادگران و خدمات‌رسانی آن‌ها به نیازمندان را دید. همان موقع که نه سیلی بود و نه زلزله‌ای رخ داده بود هم جهادگران بسیجی با حضور در مناطق کم‌برخوردار و محروم امتحان خود را پس داده بودند و حالا این گروه‌های جهادی به عنوان یکی از کارآمدترین نیرو‌های مردمی، همواره داوطلبانه در حوادث و بلایای طبیعی به کمک آسیب‌دیدگان شتافته‌اند. در ماجرای سیل‌های اخیر استان‌های مختلف نیز این گروه‌ها در پاسخ به منویات رهبر انقلاب به کمک سیل‌زدگان شتافتند و اقدامات مهم و کارآمدی در راستای کمک به مناطق سیل‌زده انجام دادند، اما کار به همین جا ختم نشد و حالا جانشین سازمان بسیج مستضعفین اعلام کرده آماده ساخت ۲۰ هزار مسکن توسط گروه‌های جهادی بسیج‌اند.

در میان استان‌های سیل‌زده، سیل لرستان آن‌قدر ویرانگر بود که دل هر بیننده و شنونده‌ای را از میزان خسارات به جای مانده بلرزاند. بعد از هجوم سیل به تعدادی از شهر‌ها و روستا‌های این استان بیش از ۳۳۰ گروه جهادی به ظرفیت ۵۶۰۰ نفر به لرستان اعزام شدند. نیرو‌هایی که با تخصص و کارآمدی خود کاری کردند که اعلام شود دیگر نیازی به نیروی جدید نیست.

خدمت‌رسانی‌های روز‌های اول که امدادی و برای جلوگیری از افزایش خسارات بود به پایان رسید و حالا وقت سازندگی و احیای مناطقی است که روز‌های زیادی را در زیر خروار‌ها گل و لای سپری کرده‌اند.
در همین راستا سازمان بسیج مستضعفین اعلام کرده توانایی ساخت ۲۰ هزار خانه مسکونی را با کمک‌گیری از خود مردم دارد. جانشین سازمان بسیج مستضعفین اعلام کرد: «اکنون در لرستان خانه اجاره‌ای وجود ندارد و یا به اندازه بسیار ناچیز است و استقرار مردم در چادر نیز مشکلات موقت آن‌ها حل نخواهد شد.»

سردار محمدحسین سپهر با بیان اینکه طبق توافقی که با بنیاد مسکن داشتیم بسیج آماده ساخت ۲۰ هزار مسکن توسط گروه‌های جهادی بسیج می‌باشد، گفت: «از نمایندگان مجلس درخواست دارم با توجه به اینکه کشور در منطقه حادثه‌خیز واقع شده است سازوکار قدرتمندی را برای امداد و نجات و مقابله با حوادث طبیعی فراهم کنند.»

استقرار ۵۰۰ گردان بسیج

در سیل اخیر با اینکه سازمان‌ها و نهاد‌های زیادی پای کار آمدند، اما به حق نباید تلاش ویژه و سریع نیرو‌های بسیج مردمی و گروه‌های جهادی را فراموش کرد.
نیرو‌هایی که بدون اتلاف وقت و زمان و با اقدامات جهادی و شبانه‌روزی خود از همان روز‌های اول در کنار هموطنان سیل‌زده بودند و حالا جانشین سازمان بسیج مستضعفین از استقرار ۵۰۰ گردان بسیج در این مناطق خبر می‌دهد که آمادگی ساخت ۲۰ هزار خانه برای سیل‌زدگان را دارند.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه ضمن فرمان مقام معظم رهبری نسبت به رسیدگی به مناطق سیل‌زده، بسیج تمام تلاش خود را با ارائه خدمات جهادی و ارسال گروه‌های تخصصی بسیجی به کار گرفته تا نیاز‌های مردم شریف این مناطق مرتفع شود، گفت: «ما به پشتوانه ۷۵ هزار مسجد در کشور و پایگاه‌های بسبج آماده جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای بازسازی ۲۰ هزار مسکن جهت کمک به دولت به همت گروه‌های جهادی هستیم.»

سردار سپهر با تأکید بر اینکه اگر بستر و ساز و کار ساخت منازل زودتر مشخص شود، گروه‌های جهادی به ساخت منازل در مناطق سیل‌زده ادامه می‌دهند، افزود: «من از نمایندگان مجلس درخواست دادم با توجه به اینکه کشور در منطقه حادثه‌خیز واقع شده است سازوکار قدرتمندی را برای امداد و نجات و مقابله با حوادث طبیعی فراهم کنند. ما قادر هستیم گردان‌های بسیج را به میزان ۵۰۰ گردان در شهر‌های مختلف مستقر کنیم، اما استقرار این گردان‌ها نیازمند ساز و کار قانونی است تا بتوان بیش از این به مردم خدمت‌رسانی کرد.»

وی با اشاره به اقدامات امیدبخش سازمان بسیج و ارگان‌های نظامی در مناطق سیل‌زده تصریح کرد: «حجم زیادی از گروه‌های جهادی در لرستان مستقر هستند، اما نگرانی اصلی ما از کمبود منازل استیجاری برای مردم است. در همین راستا سازمان بسیج توافقی با بنیاد مسکن برای نوسازی و بازسازی ۲۰ هزار واحد مسکونی داشته است و این سازمان آمادگی شروع کار و اتمام آن تا پایان سال جاری را دارد.»

این مسئول گفت: «یکی از پیشنهاد‌های ما در این راستا این است که از ظرفیت مساجد استفاده کنیم؛ لذا اگر از ظرفیت ۷۵ هزار مسجد استفاده و هر کدام متقبل هزینه بازسازی یک خانه شود می‌توان با کمک‌های مردمی مشکل مسکن سیل‌زدگان را برطرف کرد زیرا عقیده داریم که کمک‌های بنیاد مسکن کفاف نیاز مردم را نمی‌دهد و در این شرایط کمک‌های مردمی بسیار مفید فایده خواهد بود.» وی افزود: «پایگاه‌های بسیج در مساجد به طور مداوم در حال تماس و ارسال کمک‌های مردمی هستند و اگر این زیرساخت‌ها توسط بنیاد مسکن فراهم شود در بحث بازسازی و نوسازی منازل نیز شاهد تسریع روند کار خواهیم بود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار