بهره‌برداری از ۲ هزار پروژه محرومیت‌زدایی در ۹ ماه
کد خبر: 949679
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003z3P
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۳:۱۸
وقتی از سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج صحبت می‌کنیم هرگز منظور فقط مناطق محروم و روستایی نیست و این نهاد مردمی، در محله‌های آسیب‌پذیر کلانشهر‌ها و شهر‌ها هم خدمات گسترده‌ای ارائه کرده است.
سيد احمد هاشمی اشكاء
سرويس ايران جوان آنلاين: اعزام گروه‌های جهادی به مناطق محروم ازجمله فعالیت‌های منحصربه‌فرد بسیج سازندگی در سالیان اخیر است که برکات فراوانی برای کشور داشته است. گروه‌های جهادی شامل نخبگان، متخصصان، جوانان و دانشجویانی است که بدون چشمداشت مادی، راهی مناطق محروم و روستا‌های دورافتاده کشور می‌شوند و اقدام به ارائه خدمات عمرانی، بهداشتی، پزشکی، آموزشی و فرهنگی به ساکنان این مناطق می‌کنند. بر همین اساس و طی ۹ ماه، یعنی از فروردین ماه تا آذرماه سال جاری تعداد گروه‌های جهادی از ۷ هزار و ۱۲۳ گروه به حدود ۱۱ هزار گروه افزایش یافت و در این مدت عملیات اجرایی ۵ هزار و ۹۲۷ پروژه محرومیت‌زدایی کوچک در سطح کشور شروع شده که به همت بسیجیان و جهادگران از این تعداد نزدیک به ۲ هزار پروژه به بهره‌برداری رسیده است که با اجرای این طرح‌ها، در مناطق محروم کشور صد‌ها واحد مسکونی، مدرسه، مسجد و درمانگاه احداث، بازسازی و مرمت شده است.

وقتی از سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج صحبت می‌کنیم هرگز منظور فقط مناطق محروم و روستایی نیست و این نهاد مردمی، در محله‌های آسیب‌پذیر کلانشهر‌ها و شهر‌ها هم خدمات گسترده‌ای ارائه کرده است. به عنوان نمونه فقط در ۹ ماه نخست امسال انجام هزار و ۳۵ پروژه در ۳۱۳ محله آسیب‌پذیر ۱۸۴ شهر هدف‌گذاری شد که عملیات اجرایی ۴۹۴ پروژه از این تعداد شروع شده و در حال تکمیل است. ساخت مسکن برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) دیگر خدمتی است که بسیج سازندگی در سال جاری هم آن را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده به طوری که در ۹ ماهه ۱۳۹۷ عملیات اجرایی احداث ۱۰ هزار واحد مسکن برای مددجویان کمیته امداد شروع شده است که ساخت این تعداد واحد مسکونی آن هم بدون بودجه و اعتبار دولتی، درخور تحسین است.

اردوی جهادگران در مناطق محروم

عملکرد و فعالیت‌های سازندگی و خدمت‌رسانی بسیج سازندگی در طول هفته بسیج مشتی است از خروار. بسیجیان توانستند در مدت چند روز ۲ هزار و ۱۰۵ گروه جهادی شامل ۳۴ هزار و ۷۴۹ نفر خواهر و برادر بسیجی را برای فعالیت‌های جهادی به مناطق نیازمند اعزام کنند. جهادگران بسیجی که با برگزاری هزار و ۲۵۸ کلاس ترویجی و آموزشی در حوزه اشتغال، راه‌اندازی ۳ هزار و ۲۵۶ بنگاه کوچک اقتصادی، برگزاری ۸۸۱ برنامه فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی و تکمیل و مرمت ۵۷۶ حمام و سرویس بهداشتی، ۲۱۶ خانه عالم در روستاها، ۱۹ خانه بهداشت در مناطق محروم، ۴۱ مدرسه، ۸ پروژه آبرسانی شرب، ۳۷ پروژه آبرسانی کشاورزی و احداث ۲۴ مسجد و حسینیه کاری کردند که نامشان در دفتر الهی هم ماندگار شود. ولی مهم این است که کار‌ها به همین جا ختم نشد و تجهیز ۲۱۲ کتابخانه روستایی و توزیع ۲۷ هزار و ۹۳۲ بسته اقلام آموزشی و فرهنگی نشان داد که فعالیت‌های بسیج برای کمک به تمام اقشار جامعه بوده و چتر این حمایت‌ها سایه‌ای دارد به وسعت کل کشور.

مهندسان بسیجی در خدمت صنعت و کشاورزی

سازندگی شعار همه اقشار بسیج است. به عنوان مثال با تشکیل بسیج مهندسین تیمی از متخصصان در رشته‌های مختلف گرد هم آمدند تا با جهاد خدمت به یاری هموطنان نیازمند خود بشتابند. در حال حاضر و فقط در سازمان بسیج مهندسین صنعتی ظرفیت‌هایی وجود دارد که می‌تواند در زمینه‌های مختلف مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد. در این میان می‌توان به ۳۲ کلینیک تخصصی صنعت استانی، ۱۴۴ گروه جهادی استانی، ۲۱۴ کانون استانی، ۵۲ کانون وزارتخانه‌ها، ۳۲ هیئت اندیشه‌ورز استانی، ۶۴ کارگروه تخصصی استانی و ۱۰۸ کارگروه موضوعی استانی اشاره کرد. در همین رابطه ظرفیت مردمی سازمان بسیج مهندسین صنعتی برحسب گروه‌های تحصیلی را می‌توان به گروه برق، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مواد، پلیمر و صنایع، مکانیک و روباتیک، معدن، نساجی، نفت و مهندسی پزشکی دسته‌بندی کرد.

چند روز پیش بود که مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی سپاه جوادالائمه (ع) خراسان شمالی از اعزام چندین گروه جهادی که ۳۵ مهندس کشاورزی نیز آن‌ها را همراهی می‌کردند به ۸۴ روستای این استان خبر داد. زکریا محمدیاران گفت: «طرح ملی بسیج همگام با کشاورز توسط سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی با استفاده از ظرفیت اساتید، دانشجویان، دانش‌آموختگان و پژوهشگران بخش کشاورزی در راستای افزایش عملکرد محصولات و تأمین امنیت غذایی اجرا می‌شود.» وی افزود: «افزایش پایدار سطح تولیدات و محصولات کشاورزی از طریق ارتقا و بهره‌مندی کشاورزان از دانش و تکنولوژی‌های نوین با بهره‌گیری از ظرفیت اساتید مهندسان و کشاورزان نمونه بسیجی و گروه‌های جهادی از دیگر اهداف این طرح است. توسعه طرح بسیج همگام با کشاورز نه تنها راندمان تولید را بالا برده بلکه موجب آشنایی کشاورزان با علوم روز می‌شود.» محمدیاران گفت: «در صورتی که یافته‌های علمی و تجربیات کشاورزان نمونه در اختیار آحاد کشاورزان قرار گیرد راندمان تولید در سطح افزایش یافته و فاصله عملکردی جبران خواهد شد که بسیج برای کمک به دولت و دست یافتن به امنیت غذایی طرح بسیج همگام با کشاورز را اجرایی کرده است.»

درمان رایگان محرومان توسط پزشکان بسیجی

بسیج پزشکان از جمله گروه‌هایی هستند که همیشه و در همه حال حضور و خدمات خود در مناطق محروم و نیازمند را اثبات کرده‌اند. در همین رابطه می‌توان گزارش‌های هفته بسیج سال جاری را مرور کرد. جایی که خدمات پزشکی رایگان هزار پزشک در هزار مسجد کشور و همچنین در مصلا‌های نماز جمعه، مساجد مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها کاری از طرف تیم بسیج جامعه پزشکی در دستور کار قرار داشت و به نتیجه رسید. البته این تمام ماجرا نبود و اجرای طرح شهید رهنمون، ویزیت رایگان و اعزام ۹۳۳ تیم از پزشکان جهادی به مناطق محروم سراسر کشور و خدمت‌رسانی به ۴۹ هزار و ۲۴۸ نفر از هم‌میهنان در این مناطق ازجمله اقدامات پزشکانی بود که به نام بسیج و زیر لوای مقدس آن به یاری نیازمندان شتافتند. البته بسیج کارگری هم اجرای ۵۰ مورد رزمایش پدافند غیرعامل در کارخانه‌ها و اجرای ۱۰ هزار نفر-ساعت نوبت کاری ایثار و همچنین برگزاری ۷۰ نشست همدلی و اخوت کارگری و کارفرمایی را در طول یک هفته به نام خود ثبت کرد تا نشان دهد برای بالا بردن تولید کالا‌های ایرانی و ایجاد نشاط و همدلی در بین کارگران همیشه آماده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار