باکیفیت‌ترین حفاظت با کمترین حقوق
کد خبر: 935419
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003vLP
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۰
بازرسی ناجا با بررسی عملکرد ۱۲یگان حفاظتی کشور، یگان حفاظت محیط‌زیست را حائز رتبه برتر تشخیص داد.
عليرضا سزاوار
بازرسی ناجا با بررسی عملکرد ۱۲یگان حفاظتی کشور، یگان حفاظت محیط‌زیست را حائز رتبه برتر تشخیص داد. این در حالی است که تأمین معیشت محیط‌بانان همیشه از معضلات اساسی محیط زیست بوده است که تاکنون چند کارگروه در یگان محیط زیست تشکیل شده، اما به دلیل محدودیت‌های مالی هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است.
ستاد کل ناجا، براساس چک لیست‌هایی که به طور نامحسوس داشته، اعلام‌کرده عملکرد یگان محیط‌زیست حائز رتبه برتر است.
این در حالی است که محیط‌بانان دو برابر سایر کارمندان کار می‌کنند، اما کمتر حقوق می‌گیرند. مطلقاً نمی‌توان از محیط‌بانان انتظار انجام وظایف لشکری را داشت، اما دستمزد آنان براساس الگوی پرسنل کشوری پرداخت می‌شود.
از سوی دیگر، «حق کشف» معمولاً به حساب خزانه واریز می‌شود و سپس در قالب بودجه سنواتی در اختیار سازمان محیط زیست قرار می‌گیرد. با توجه به مصوبه‌ای که دولت برای پرداخت این مبلغ داشته، انتظار می‌رود سازمان برنامه‌و‌بودجه هر چه زودتر مبالغ مربوط به حق کشف را به نهاد کاشف، یگان محیط‌زیست اختصاص دهد.
هزینه‌های سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل تعمیر خودرو، مخارج آب‌و‌برق، تعداد پراکندگی ساختمان‌ها و شبانه‌روزی بودن پاسگاه‌ها و همچنین میزان مصرف بنزین بالاتر از سایر دستگاه‌هاست، اما آنچنان که باید در تقسیمات اعتباری به این مسائل توجه نمی‌شود.
با توجه به اینکه هزینه‌های سازمان حفاظت محیط زیست بالاست، اعتبارات تخصیص داده شده صرف این هزینه‌ها می‌شود و طبیعتاً پرداختی پرسنل هم کمتر می‌شود.
به تازگی معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست هم با اشاره به لایحه حمایت از محیط‌بانان و ضرورت تصویب هرچه سریع‌تر این لایحه گفته بود که «در لایحه حمایت از محیط‌بانان ابتدا به مسائل حقوقی و مزایا اشاره شده بود، اما در دولت و مجلس بخش‌های مربوط به حقوق و مزایا حذف شد. از محیط‌بانان انتظار اجرای وظایف لشکری داریم، اما در زمینه حقوق و مزایا در حد و اشل پرسنل کشوری با آن‌ها برخورد می‌شود.» حمید ظهرابی، با اشاره به تأمین تجهیزات نوین حفاظتی در سال گذشته تأکید داشت: «سعی داریم این تجهیزات در سال‌جاری نیز تأمین شود. تأکید سازمان حفاظت محیط زیست بر تأمین خودرو‌ها و موتورسیکلت‌هاست. سال گذشته ۱۲میلیارد تومان از بودجه تالاب‌ها به خرید تجهیزات اختصاص یافت. امسال نیز خرید خودرو‌های دیزلی را در دستور کار داریم.»
اکنون سازمان محیط‌زیست، خرید تجهیزات خودرویی را هم در قالب مطالباتی که از وزارت دفاع داشت و هم در قالب تفاهمنامه جدید، با وزارت دفاع پیگیری می‌کند تا مشکل خودرویی سازمان حل‌و‌فصل شود. در زمینه خودرو‌های مونتاژ داخلی مشکل کیفیت وجود دارد و شرکت‌های تأمین خودرو با محدودیت‌هایی مواجه هستند، اما با وجود این اولویت سازمان، تأمین موتور و خودرو است. حتی از ظرفیت‌های بین‌المللی نیز برای تأمین امکانات محیط‌بانی استفاده می‌کنند.
یگان حفاظت محیط‌زیست از آن دسته مشاغلی است که در سال‌های اخیر به واسطه عدم حمایت قاطع، گسترش تخریب محیط‌زیست و نیز عدم برخورد قاطع با متخلفان مورد بی‌مهری واقع شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار