خانم مولاوردی! لطفا حقوق بخوانید
کد خبر: 927220
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tDA
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
«دفاع از یک جاسوس، سیاهنمایی درباره ایران و تخطئه نیرو‌های امنیتی» خلاصه گفت‌وگوی چند روز پیش دستیار ویژه حسن روحانی در امور حقوق شهروندی است که با آسوشیتدپرس مطرح کرده است!
جوان آنلاین: «دفاع از یک جاسوس، سیاهنمایی درباره ایران و تخطئه نیرو‌های امنیتی» خلاصه گفت‌وگوی چند روز پیش دستیار ویژه حسن روحانی در امور حقوق شهروندی است که با آسوشیتدپرس مطرح کرده است! مولاوردی در بخشی از این مصاحبه درباره برخورد قضایی با «نزار زکا» که سال ۹۴ به اتهام ارتباط با دستگاه‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکا دستگیر و به ۱۰ سال حبس محکوم شد، می‌گوید: «این به هیچ‌وجه مورد تایید دولت نیست. [..]ما هر کاری که می‌توانستیم انجام دادیم تا از این اتفاق جلوگیری کنیم، اما شاهدید که نتوانستیم تاثیر قابل توجهی بگذاریم». به گزارش یورونیوز، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرده است دوستانی دارد که در عرصه حقوق زنان فعالیت می‌کرده‌اند و اکنون توسط نیرو‌های امنیتی ایران بازداشت شده‌اند. مولاوردی همچنین با ادعای وجود «ناهماهنگی کامل» بین دولت و قوه‌قضائیه درباره برخی برخورد‌های قضایی اظهار داشت: «اقدامات یک قوه می‌تواند تلاش‌های قوه دیگر را خنثی کند و آن را نادیده بگیرد». اما فارغ از اصل ادعا‌های مطرح شده در گفت‌وگوی شهیندخت مولاوردی با آسوشیتدپرس درباره شرایط حاکم بر مناسبات امنیتی و قضایی در ایران، این سوال مهم مطرح است که چگونه داخلی‌ترین مسائل کشور از زبان شخصی در این جایگاه در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکایی مطرح می‌شود. موضوعی که به نظر می‌رسد از سوی همه مقامات کشور‌های مختلف در مواجهه با رسانه‌های خارجی رعایت می‌شود و به عنوان یک پروتکل در مناسبات دیپلماتیک پذیرفته شده است.

مولاوردی صوت گفت‌وگو را منتشر کرد. اما بعد از بالاگرفتن انتقادات نسبت به محتوای مصاحبه مولاوردی، وی در گفت‌وگویی تاکید کرد فایل صوتی کامل مصاحبه را منتشر می‌کند. وی در این رابطه روز شنبه گذشته به فارس گفت: فردا (یکشنبه ۲۵ شهریور) فایل صوتی ضبط شده مصاحبه را عیناً منتشر می‌کنم. او البته عصر روز گذشته صوت کامل این گفت‌وگو را منتشر کرد. وی درباره گفت‌وگویش با این رسانه نیز تصریح کرد: سؤالات و درخواست طبق نامه‌ای بود که از طرف نهاد ریاست‌جمهوری هماهنگ شده بود و با دعوت معاونت امور زنان آمده بودند و بسیاری از توضیحات در مصاحبه متعلق به خودشان است.

مولاوردی الفبای حقوق را نمی‌شناسد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چهره‌های سیاسی نیز نسبت به سخنان مولاوردی که درباره مسائل داخلی کشور ادعا‌هایی را در گفت‌وگو با یک رسانه خارجی مطرح کرده است واکنش نشان دادند. در همین رابطه، ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس در گفت‌وگو با فارس گفت: من متأسفم که رئیس‌جمهور فردی را به عنوان دستیار ویژه خود در امور حقوق شهروندی منصوب می‌کند که الفبای حقوقی را نمی‌داند و به اصل تفکیک قوا که در قانون اساسی آمده آشنایی ندارد. اصل تفکیک قوا امور قضایی را به قوه‌قضائیه سپرده و رأی دادگاه هم فصل‌الخطاب است. وی افزود: وقتی رأی دادگاه فصل‌الخطاب است و به صورت قطعی صادر می‌شود، دیگر حرف‌های خانم مولاوردی به هیچ وجه قابل قبول نیست و جای تأسف دارد که ایشان الفبای کار حقوقی را هم بلد نیست. علاوه بر این مسائل داخلی کشور را که نباید در رسانه‌های بیگانه مطرح کرد، آیا خانم مولاوردی اختلافات خود با همسر و خانواده‌اش را در مرآ و منظر مردم مطرح می‌کند؟ هر چند وجود اختلاف در یک خانواده امری طبیعی است، اما آیا خانم مولاوردی این اختلافات را در سطح عمومی مطرح می‌کند؟ صد البته این کار را نمی‌کند تا عده‌ای که به دنبال سوءاستفاده هستند به مقاصدشان نرسند. پس چرا خانم مولاوردی مسائلی که در هر کشوری و هر حکومتی ممکن است وجود داشته باشد در یک رسانه بیگانه مطرح می‌کند تا مورد سوءاستفاده قرار گیرد؟ ابوترابی خاطرنشان کرد: خانم مولاوردی با این اقدام خود هم از نظر حقوقی و هم از نظر سیاسی مرتکب خبط و خطای بزرگی شد و از نظر حقوقی اقدام وی هیچ توجیهی ندارد و از نظر سیاسی هم متأسفانه مسائل داخلی کشور را در یک رسانه خارجی مطرح کرد. حجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژاد، نماینده مردم شادگان در مجلس نیز گفت: دستیار ویژه رئیس‌جمهور اشتباه کرده که در مصاحبه با یک رسانه بیگانه به اینگونه اتهام‌زنی‌ها به قوه‌قضائیه و برخی نهاد‌های کشور پرداخته است و مسائل داخلی خودمان را به خارجی‌ها گفته است. محمدعلی پورمختار، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ هم اظهار داشت: طرح مسائل داخلی و پرداختن به حوزه کاری قوه‌قضائیه و نقد آن در مصاحبه با رسانه بیگانه آن هم از سوی دستیار ویژه رئیس‌جمهور اقدامی نابجا و نادرست بود.

سخنان مولاوردی؛ زمینه‌ساز جنگ رسانه‌ای

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی نیز با اشاره به اظهارات شهیندخت مولاوردی گفت: اصولاً یک مسؤول دولتی، در مصاحبه با رسانه‌های خارجی نباید مسائل داخلی کشور، بویژه اختلافات بین قوا را خوراک بیگانگان قرار دهد. عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه با بیان اینکه ما در مقابل دشمنان و بیگانگان باید یکپارچگی و انسجام خود را حفظ کنیم، تصریح کرد: نباید بحث‌های داخل خانواده را برای بیگانگان باز کنیم و بهانه‌ای برای توطئه بیشتر علیه کشور به دست آن‌ها بدهیم و با اظهارات‌مان، جنگ رسانه‌ای بیشتر علیه جمهوری اسلامی را زمینه‌سازی کنیم. وی با اشاره به اظهارات مولاوردی مبنی بر اینکه فایل صوتی مصاحبه با آسوشیتدپرس را عیناً منتشر می‌کند، گفت: اگر سخنانی که به خانم مولاوردی منتسب شده، صحت داشته باشد، هم دولت باید با ایشان برخورد کند و هم دستگاه قضایی به خاطر تشویش افکار عمومی با ایشان برخورد کند و نباید اجازه بدهند فردی در داخل دستگاه دولت و با عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، کاملاً مطابق نظر خارجی‌ها راه دولت را از بقیه قوای کشور جدا کند و خودش را محبوب خارجی‌ها و غربی‌ها و دشمنان انقلاب نشان دهد و دستگاه قضایی کشور و سایر دستگاه‌ها را مقصر تلقی کند. عضو حزب مؤتلفه تصریح کرد: به نظر می‌رسد این نوع اقدامات، بیشتر برای جلب اعتماد غربی‌ها و دشمنان انقلاب انجام می‌شود و کاملاً اقدامی خلاف مصالح و منافع ملی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار