معاملات بازار مسکن ۲۸ درصد کاهش یافت
کد خبر: 927183
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tCZ
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷
رشد معاملات واحد‌های مسکونی زیر ۴۰ متری مربعی در مرداد امسال نسبت به مرداد سال گذشته ۵۴.۷ درصد رشد داشته است در حالی که معامله خانه‌های با ارزش کمتر از ۷۰ میلیون تومان رشد منفی ۴۱.۷ درصد را تجربه کرد.

جوان آنلاین: براساس اعلام دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در مرداد ماه سال جاری ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره خرید و فروش مسکن با متوسط قیمت هر متر ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در تهران بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته (مرداد ۹۶) ۶۲ درصد رشد داشته است.

این افزایش بی سابقه قیمت (بیش از ۶۰ درصد) در حالی است که از نظر تعداد معاملات نسبت به ماه قبل (تیر ۹ امسال) ۴.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته (مرداد ۹۶) ۲۸.۱ درصد کاهش تعداد خرید و فروش مسکن را شاهد هستیم.

در این میان واحد‌های مسکونی منطقه یک تهران با قیمت متری ۱۵ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان گرانترین و منطقه ۱۸ با متری ۳ میلیون و ۹۰ هزار تومان ارزانترین منطقه تهران در مرداد ماه بودند.

همچنین مقایسه میانگین قیمت هر متر واحد مسکونی در پاییتخت در مرداد ماه سال جاری حاکی از بیشترین افزایش قیمت مسکن در منطقه ۵ با رشد ۸۳.۱ درصدی رخ داده که کمترین میزان رشد نیز به منطقه ۱۲ با ۲۴.۳ درصد بوده است.

میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در مناطق ۱ تا ۶ تهران از قیمت متوسط پاییتخت ۷.۴ میلیون تومان بالاتر است، گرانترین واحد مسکونی با سن کمتر از ۵ سال بوده با میانگین ۸ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان و ارزانترین واحد‌ها نیز به خانه‌های با سن بین ۱۶ تا ۲۰ سال با میانگین قیمت ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعلق می‌گیرد.

براساس این گزارش، رشد معاملات واحد‌های مسکونی زیر ۴۰ متری مربعی در مرداد امسال نسبت به مرداد سال گذشته ۵۴.۷ درصد رشد داشته است در حالی که معامله خانه‌های با ارزش کمتر از ۷۰ میلیون تومان رشد منفی ۴۱.۷ درصد را تجربه کرد.

البته معاملات منطقه ۵ با ۱۶۱۹ فقره معامله مسکن بیشترین تعداد خرید و فروش واحد مسکونی را در ماه گذشته کسب کرده که معادل ۱۴.۵ درصد کل معاملات مسکن تهران محسوب می‌شود، در این میان کمترین سهم بازار مسکن نیز به منطقه ۱۹ با ۸۱ فقره معامله تنها ۰.۷ درصد کل معاملات پاییتخت را به خود اختصاص می‌دهند و تعداد معاملات مسکن در منطقه ۱۳ تهران در مرداد ماه سا جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۴۹.۹ درصد را تجربه کرده است.

تحلیل بازار مسکن مرداد ماه نشان می‌دهد واحد‌های با زیربنای ۶۰ تا ۸۰ متر مربع بیشترین تعداد معاملات مسکن (۲۷.۴) درصد از نظر متراژ را در اختیار دارد از سوی دیگر واحد‌های ۱۸۰ تا ۲۰۰ متری با داشتن سهم ۱ درصدی کمترین میزان معاملات مسکن را به خود اختصاص داده است.

البته در ماه فوق رکود بیشترین معامله به واحد‌های مسکونی با میانگین قیمت ۱۲ میلیون تومان با ۱۳.۹ درصد بود و نکته قابل توجه اینجاست که در ماه‌های گذشته واحد‌های بین متری ۳ میلیون تا ۵ میلیون تومان بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند که این آمار در مرداد سال جاری واحد‌های مسکونی واقع در بازه قیمتی ۳ میلیون تا ۴ میلیون در هر متر ۱۲.۴ درصد و ۴ تا ۵ میلیون تومان در هر متر ۱۱.۸ درصد از کل معاملات مسکن را شامل می‌شدند که نشان از استقبال مردم برای خرید واحد‌های گرانتر بود‌ها است و با این حال واحد‌های زیر متری ۲ میلیون تومان هم با داشتن یک درصد معاملات، کمترین تعداد خریدو فروش مسکن را کسب کردند.

گفتنی است، واحد‌های مسکونی کمتر از ۵ سال ۳۸.۷ درصد و واحد‌های بالای ۲۰ سال ۱۲.۸ درصد معاملات مسکن تهران را در مرداد ماه شامل می‌شدند به طور کلی ۵۷ درصد معاملات به واحد‌های زیر ۱۰ سال تعلق داشته است.

منبع: ميزان
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار