بازیگر «مختارنامه»: میرباقری به‌تاریخ وفادار بود
کد خبر: 926184
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003swS
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
آقای «سیامک اطلسی» یکی از بازیگران پیشکسوت تلویزیون وسینماست. این بازیگر شناخته شده در نقش‌های مختلفی حضور داشته که دیده شده است؛ یکی از آن‌ها بازی در نقش «حصین بن نمیر» در سریال «مختارنامه» است.
جوان آ‌نلاین: آقای «سیامک اطلسی» یکی از بازیگران پیشکسوت تلویزیون وسینماست. این بازیگر شناخته شده در نقش‌های مختلفی حضور داشته که دیده شده است؛ یکی از آن‌ها بازی در نقش «حصین بن نمیر» در سریال «مختارنامه» است.

سیامک اطلسی بازیگر، کارگردان نویسنده و دوبلور کشورمان است. وی از سال ۱۳۴۳ از طریق انجمن گویندگان، کار هنری خود را شروع و فعالیت سینمایی را سال‌۱۳۵۳ با بازی در فیلم ناجور‌ها به کارگردانی آقای سعید مطلبی آغاز کرد. اطلسی فیلم‌های «راز شب بارانی»، «سفرپرماجرا» و «مشت» را کارگردانی کرده است. او همچنین نویسندگی «عشق وخشونت»، «انفجار» و «درانتظارشیطان» را برعهده داشته است. همان‌طور که گفته شد این هنرمند مطرح ایرانی دربخش‌های مختلف سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. دوبله یکی از بخش‌هایی است که سیامک اطلسی به‌واسطه لحن و صدای گیرایش در آن مشغول بوده و همچنان است. وی در دوبله آثار مشهوری، چون «مادر»، «جنگجویان کوهستان»، «دربرابرباد»، «مدیر کل» و «داستان اسباب‌بازی» حضور داشته است. اطلسی در بیش از ۴۰‌فیلم سینمایی نقش‌آفرینی داشته است؛ «مردی درطوفان»، «کج کلاخان»، «شاید وقتی دیگر»، «دوفیلم بایک بلیت»، «روزواقعه» و «ملک سلیمان» از جمله این فیلم‌هاست. بازیگر خوش صدای تلویزیون، در سیما هم حضور پررنگی داشته و نزدیک به همان تعداد آثارش در سینما، در سریال بازی کرده است. «هشت بهشت»، «پدرسالار»، «پهلوانان نمی‌میرند»، «فراربزرگ»، «مختارنامه»، «شیخ بهایی»، «تعبیر وارونه یک رؤیا»، «معمای شاه» و «هشت و نیم دقیقه» از جمله مجموعه‌های مشهوری‌اند که اطلسی در آن‌ها بازی کرده است. بارسیدن ایام ماه محرم امسال هم تلویزیون برگ برنده این سال‌هایش را رو کرد. «مختارنامه» را به جرئت می‌توان تنها سریال تلویزیونی ایرانی با موضوع واقعه عاشورا دانست که چند سالی از ساخت و پخش چندباره‌اش گذشته، اما به‌دلیل کیفیت کم‌نظیرش، همچنان گزینه اول و ثابت مدیران سیما برای ایام محرم است. مختارنامه به لحاظ فیلمنامه، کارگردانی، بازیگری، تصویربرداری و... آنقدر حرفه‌ای است که تا سال‌ها پرچمدار مجموعه‌های تلویزیونی باشد. هرچند که برخی پخش متعدد این اثر ماندگار را اقدام درستی نمی‌دانند، اما به هرحال امسال هم این مجموعه از آی‌فیلم به روی آنتن خواهد رفت. مختارنامه سریال پربازیگری است که یکی از بازیگرانش سیامک اطلسی است. نقش اطلسی هرچند خیلی طولانی نیست، اما به‌دلیل مختصات و هم‌چنین نوع اجرایش جذاب و دیدنی شده است. به مناسبت پخش مختارنامه از تلویزیون با سیامک اطلسی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که درادامه می‌خوانید.

نگاه‌مخاطب‌رابه‌خودم‌خراب‌نمی‌کنم
آقای سیامک اطلسی درباره فعالیت این روزهایش در تلویزیون به «صبح‌نو» گفت: اخیراً درسریال «نزدیکی‌های بهشت» بازی کردم. این سریال هم اکنون از شبکه یک سیما درحال پخش است. نزدیکی‌های بهشت سریالی استانی است که آقای هدایت آن را ساخته‌اند. از من برای بازی دراین مجموعه دعوت کردند و به مدت یک هفته به لرستان رفتم. حضورم دراین سریال در دوقسمت است. اطلسی با اشاره به کم‌کاری‌اش درتلویزیون درباره علت این اتفاق توضیح داد: مسائل مختلفی دراین زمینه مؤثر است. فیلمنامه یکی از مهم‌ترین موارد است. البته کارگردان هم خیلی مهم است. آنچه مسلم است، من کار‌هایی داشته‌ام که مورد توجه مردم بوده است و به‌همین خاطر نگاه متفاوتی به من دارند. به همین خاطر دوست ندارم با کار‌های متوسط یا نازل این نگاه را خراب کنم و از این ارزش دور شوم. نمی‌توانم هرکاری را قبول کنم.

بازیگر پیشکسوت تلویزیون با رد احتمال فراموش شدن در بین مخاطبان به‌دلیل کم‌کاری بیان کرد: این کم‌کاری باعث فراموش شدن نمی‌شود. به هرحال بنده در کار دوبله هم هستم. به همین دلیل برای بازی در هرفیلم و نقشی زیاد جوش نمی‌زنم. تا آن‌جایی که ممکن باشد انتخاب می‌کنم.

بازیگر سریال «خسته دلان» درباره میزان پیشنهادات مناسب برای بازی به خود گفت: راستش الان خیلی اوضاع خوب نیست و پیشنهاد مناسبی ارائه نمی‌شود. منتظرم که گزینه‌های خوبی پیشنهاد شود تا پس از بررسی شرایطش انتخاب کنم. علاقه‌مندم سالی دو یا سه کار داشته باشم، اما همه این‌ها به موقعیت بستگی دارد. شخصاً شرایط و رغبت برای بازی را دارم، اما باید پیشنهادات قابل قبولی باشد تا انتخاب کنم. وی افزود: وقتی پیشنهادی صورت بپذیرد فیلمنامه را مطالعه می‌کنم و سپس رضایتم را اعلام می‌کنم.

بار‌ها شده فیلمنامه‌ای را خوانده‌ام، اما به بهانه‌های مختلف آن را رد کرده‌ام. علتش این بوده که با آن شخصیت ارتباط برقرار نکرده‌ام. بازیگر سریال مختارنامه درباره همکاری‌اش با این مجموعه ماندگار توضیح داد: من در این سریال نقش «حصین بن نمیر»، فرمانده سپاه یزید در حمله به مکه را بازی کردم. آقای داوود میرباقری از ابتدا این نقش را برای من در نظر گرفته بودند. نقشی بود که دیده شد و شخصاً هم آن را پسندیدم.

بازی من در این سریال حدود پنج ماه به طول انجامید؛ صحنه‌های جنگی و سکانس‌های مختلف علت این زمان طولانی بود. این بخش را در شهر شاهرود تولید کردیم. بازی در این نقش سختی‌های زیادی داشت. نقشم به شکلی بود که ایجاب می‌کرد به خوبی اجرایش کنم. بازیگر نقش «حصین بن نمیر» درباره واقعی بودن نقشش گفت: تمام مختصات این شخصیت در فیلمنامه آمده بود و به همین خاطر از آقای میرباقری سؤال کردم که «حصین بن نمیر» چطور این حرف‌ها را می‌زند؟ ایشان گفتند که نمیر با یزید نشست و برخاست داشته است. یزید هم شخصیتی فیلسوف‌مسلک داشته است. ظاهراً به دلیل همین ارتباط، او تحت تأثیر یزید به سمت مباحث فلسفی حرکت کرده است. تمام این مسائل در فیلمنامه آمده بود.

وی ادامه داد: تمام شخصیت‌ها از جمله نقش «حصین بن نمیر» براساس تاریخ بوده و خیالی نبوده. یعنی شخصیت نمیر در آن دوره به همین شکل بوده است. سکانسی که آن مرد کور، نمیر را خفه می‌کند، این اتفاق عیناً در تاریخ رخ داده بوده است. درواقع آن پیرمرد کور، نمیر را با ابن مرجانه اشتباه می‌گیرد. اطلسی با اشاره به موفقیت مختارنامه بیان کرد: وقتی کارگردانی مثل آقای داوود میرباقری که به کار بسیار وارد است سریالی بسازد می‌شود مختارنامه!

ایشان هم کارگردانی، هم صحنه پردازی و هم انتخاب‌هایش بسیار درست بود. نکته بعدی وفاداری میرباقری به تاریخ بود. خروجی کار چیزی شد که مخاطب تا آخر سریال را دنبال می‌کند. میرباقری در تمام پلان‌ها شخصاً حضور داشت. لحظه به لحظه دیالوگ‌ها را گوش می‌کرد و نظرش را می‌گفت. تمام دیالوگ‌ها قبلاً نوشته شده بود و ما حفظ شده به سرصحنه می‌آمدیم. سیامک اطلسی درپایان گفت: همکاری با داوود میرباقری بسیار خوب بود و اگر بازهم در آینده پیشنهادی از سمت ایشان صورت بگیرد با کمال‌میل قبول خواهم کرد.

منبع: صبح نو
برچسب ها: مختار ، بازیگر ، اطلسی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار