يادماني براي «‌پرچمدار زعامت و مرجعيت»
کد خبر: 810449
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003Opl
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۱
در حاشيه انتشار مقالات كنگره آيت‌الله حاج شيخ محمد‌تقي رازي اصفهاني
نقش شخصيت‌هاي تأثيرگذار در حيات امروز كشور ما بسيار مهم است...
نيما احمدپور
بي‌ترديد نقش شخصيت‌هاي تأثيرگذار ديني، علمي و تاريخي در حيات فرهنگي و اجتماعي امروز ما بسيار مهم و قابل توجه است. ابعاد اين تأثير و مسير حركت آن مي‌تواند نه‌تنها سرفصل پژوهش‌هاي عميقي در حوزه‌هاي مختلف باشد، بلكه حلقه ارتباطي بين نسل‌ها از حيث الگوپذيري برقرار كند. امروزه شخصيت‌هاي برجسته تاريخي ـ كه همواره پاسدار حريم ارزش‌هاي والا و مانع نفوذ اجانب بوده‌اند ـ براي هويت‌بخشي به يك جامعه در مقام يك نياز لازم شناخته مي‌شوند.
از ميان حيات سراسر افتخار عالم رباني، ابوالاعاظم و المراجع، آيت‌الله‌العظمي شيخ محمدتقي ايوانكي، ملقب به رازي نجفي اصفهاني صاحب اثر ارزشمند و جاودانه هدايه المسترشدين در علم اصول و تبصره الفقها در فقه استدلالي ما را بر آن داشت بر حسب وظيفه شرعي و عرفي گام كوچكي در جهت شناخت و شناساندن ايشان برداريم. از اين رو با همت جمعي پس از طي مسيري دو ساله همايشي طراحي و در روز پنج‌شنبه بيست و چهارم آذرماه 1390 برابر با 19 محرم‌الحرام 1433 در زادگاه آن مرحوم برگزار شد. در اين مراسم باشكوه كه جمع كثيري از علما، پژوهشگران، روحانيون، مسئولان و اقشار مختلف مردم در مهماناني از هفت كشور جهان شركت كردند ـ در دو بخش صبح و عصر ـ به زندگي اين عالم فقيه و اصولي گرانقدر پرداخته شد.
از نكات جالب اين همايش قرائت پيام مراجع معظم تقليد آيت‌الله‌العظمي حاج شيخ لطف‌الله صافي گلپايگاني، آيت‌الله‌العظمي حاج شيخ حسين مظاهري، آيت‌الله‌العظمي حاج شيخ بشير حسين نجفي، دكتر محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور وقت، دكتر سيد محمد حسيني وزير ارشادوقت و نيز سخنراني حضرات آيات حاج شيخ رضا استادي، سيد محمدرضا جلالي، شيخ علي‌اكبر مهدي‌پور، سيد‌مهدي حائري‌قزويني، شيخ رضا مختاري، حاج شيخ هادي نجفي دامت بركاتهم و تني چند از شخصيت‌هاي كشوري و استاني بود. همچنين در پايان اين مراسم، از ميان بيش از 25 مقاله ارسال‌شده از ايران و عراق پنج اثر نوقلم و جوان به تشخيص هيئت محترم داوران انتخاب و هدايايي به رسم يادبود به اين عزيزان تقديم شد. در برنامه‌هاي جنبي همايش علاوه بر نمايشگاه كتاب، عكس، مجموعه تأليفات و زندگي خاندان بزرگ نجفي‌اصفهاني از كتاب شيخ محمدتقي رازي نجفي اصفهاني و خاندانش رونمايي شد.
آنچه در اين وجيزه از آن سخن مي‌رود، مجموعه منتشر شده از سلسله پيام‌ها و مقالات ارسال‌ شده به دبيرخانه همايش است كه اميد است مورد استفاده و بهره‌برداري قرار بگيرد. در پايان مرور بخشي از پيام مرجع والامقام حضرت آيت‌الله صافي گلپايگاني به اين كنگره را ختام مسك اين نوشتار قرار مي‌دهيم: «ابوالاعاظم و الاكابر و المراجع، شيخ محمدتقي نجفي در شهر ايوانكي متولد شد و در جوار روشه مقدسه علويه تحت عنايات حضرت مولا(ع) به مقامات بلند علم و تحقيق نائل آمد و سپس در خطه اصفهان و كشور ايران مسكن گزيد و در مدرسه خود علماي بزرگ كه از شمار مفاخر بودند تربيت كرد و بيت علم، فقاهت، جهاد و هدايتي را افتتاح كرد كه در آن فرزندان او خلقاً عن سلف، پرچم‌دار زعامت و مرجعيت و دفاع از دين بودند. اعاظم، اجلا و نامداراني كه همه در عصر خود پرچم اعلا تشيع را به دوش گرفتند و منشأ خدمات بزرگ، آثار علمي، خيرات و صدقات شدند. آيات‌الله‌العظام آقاي شيخ محمدباقر نجفي فرزند بلاواسطه و آقاي شيخ محمدحسين و آقاي شيخ محمدتقي آقانجفي و آقاي شيخ محمدعلي ثقه‌الاسلام و آقاي حاج‌آقا نورالله و حاج‌آقا جمال و آقا شيخ محمدرضا صاحب وقايه و حاج شيخ مهدي همگان خلقاً عن سلف از مشاهير طايفه حقه و زعماي ملت بودند. برادر بزرگوار او آيت‌الله آقاي حاج شيخ محمدحسين نيز در علم و مقام با او همتراز بودند و كتاب فصول او نيز در رديف هدايت المسترشدين است؛ اعلي الله مقامهم و رفع درجاتهم. بزرگداشت چنين شخصيت و بيت بزرگي، بزرگداشت فضيلت، جهاد، علم و فقاهت است. اينجانب از همه عزيزاني كه افتخار برگزاري اين همايش باعظمت را دارند تشكر و تقدير مي‌كنم و اميدوارم جامعه اسلامي ما و مردم متدين ايوانكي و نواحي آن با الگو گرفتن از زندگي سراسر افتخار اين بزرگان دين، راه و انديشه آنان را ادامه دهند و ميراث بزرگ دانشمندان را نگهداري و به آيندگان ابلاغ كنند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی