کد خبر: 808863
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003OQB
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۲
توافق داريا براي خروج مسالمت‌آميز تروريست‌ها به مناطق ديگر گسترش مي‌يابد
در سوريه تمامي نگاه‌ها به شمال اين كشور دوخته شده است؛ جايي كه با لشكركشي تركيه به جرابلس و درگيري ترك‌ها با كردها معادلات ميداني و ديپلماتيك به شدت پيچيده شده اما در اطراف دمشق تحولات مهمي جريان دارد که ...
محمد بابايي
در سوريه تمامي نگاه‌ها به شمال اين كشور دوخته شده است؛ جايي كه با لشكركشي تركيه به جرابلس و درگيري ترك‌ها با كردها معادلات ميداني و ديپلماتيك به شدت پيچيده شده اما در اطراف دمشق تحولات مهمي جريان دارد كه نتيجه آن مي‌تواند بيش از پيش منجر به تقويت كنترل دولت بر حومه پايتخت شود.

منابع خبري از احتمال به دست گرفتن كنترل شهر المعضميه واقع در حومه دمشق به دست نيروهاي دولتي سوريه خبر دادند. شبكه خبري الجزيره، به نقل از منابع آگاه گزارش داد: براساس توافقي كه بين دولت و گروه‌هاي مسلح در شهر المعضميه صورت گرفته، اين شهر طي چند روز آينده به دولت سوريه تحويل داده خواهد شد. بر اساس گزارش الجزيره، مهم‌ترين بندهاي اين توافق خروج تمامي افراد مسلح از اين شهر و رفتن به ادلب، ماندن يا رفتن غيرنظاميان به طور دلخواه و تحويل تمامي سلاح‌هاي سنگين، نيمه‌سنگين و سبك است. اين توافق از آن جهت حائز اهميت است كه پس از توافق دولت با شورشيان بر سر شهر داريا، واقع در هفت كيلومتري دمشق صورت مي‌گيرد. چند روز پيش گروه‌هاي مسلح حاضر در داريا توافق كردند از اين شهر خارج شوند و كنترل آن را به دولت سوريه تحويل بدهند. به نظر مي‌رسد توافق درباره المعضميه متأثر از توافق دارياست و انتظار مي‌رود بعضي مناطق تحت كنترل شورشيان در اطراف دمشق نيز شاهد توافق‌هايي مشابه باشد. الجزيره نوشت: «اين گونه به نظر مي‌رسد كه همان سبك و سياق حل و فصل وضعيت داريا در المعضميه نيز تكرار شود و همين طور دوما نيز سرنوشت مشابه داريا را پيدا كند، البته شايد وقت بيشتري ببرد.»  يك مقام وزارت خارجه سوريه درباره حل و فصل اوضاع داريا به روزنامه السفير لبنان گفت: «تلاش در حال حاضر براي پياده كردن راهكاري مشابه داريا در المعضميه در جريان است اما چشم‌ها عملاً روي دوما دوخته شده است كه روس‌ها از مدت‌ها پيش روي آن نظارت دارند.» بازپس‌گيري مناطق تحت كنترل گروه‌هاي مسلح در حومه دمشق كه طي يك سال گذشته افزايش قابل توجهي داشته است منجر به امنيت پايتخت سوريه شده و كنترل دولت را بر اين مناطق بيش از پيش تقويت كرده است. از سوي ديگر الياج مغناير تحليلگر مسائل غرب در صفحه توئيتر خود نوشت: انتظار مي‌رود منطقه الوعر در استان حمص نيز شاهد توافق مشابهي باشد. يك منبع دولتي سوريه هم ضمن تأييد مذاكرات با شورشيان حاضر در منطقه الوعر به السفير گفت: گفت‌وگوها بر سر خروج ۳۰۰ فرد مسلح با خانواده‌هايشان از محله الوعر و رفتن به سمت شهر ادلب است.»  
  
كلاف سردرگم شمال سوريه
تحولات ديپلماتيك و ميداني شمال سوريه طي چند روز گذشته آنچنان پيچيده شده كه حتي باعث سردرگمي خيلي از ناظران حرفه‌اي شده است. روز سه‌شنبه كردها اعلام كردند.  با درخواست امريكا براي آتش‌بس موافقت كرده‌اند، همچنين جان توماس، سخنگوي فرماندهي مركزي امريكا اعلام كرد، تأكيداتي را از نيروهاي تركيه و شبه‌نظاميان كرد درباره اينكه درگيري‌ها متوقف خواهد شد، دريافت كرده‌ است و عمليات تنها متمركز بر داعش خواهد بود اما مقامات ترك برقراري آتش‌بس را رد كردند. ايلنور شفيق، مشاور رئيس‌جمهوري تركيه به الجزيره گفت: واشنگتن اين مسئله را ترويج مي‌كند.  آنكارا اصرار دارد كردها بايد به غرب رودخانه فرات عقب‌نشيني كنند اما كردها شديداً با اين مسئله مخالفت مي‌كنند. «رودي عثمان» نماينده كردهاي سوريه در مسكو اعلام كرد كه نيروهاي كرد و نيروهاي دموكراتيك كرد، از شهر منبج خارج نخواهند شد. وي به خبرگزاري «اسپوتنيك» گفته كه نيروهاي كرد سوري اين شهر را با تلاش بسيار تحت كنترل خود درآورده و بنا به درخواست تركيه از اين شهر عقب‌نشيني نخواهند كرد.  تركيه عبور كردها به سمت شرق رودخانه فرات را خط قرمز خود اعلام كرده چرا كه نگران است كردها با پيشروي به سمت شرق موفق شوند كانتون عفرين را به كانتون‌هاي جزيره و كوباني در غرب شمال سوريه متصل كنند و بدين طريق به آرزوهاي ديرينه خود براي تشكيل اقليم مستقل كردي در امتداد مرزهاي جنوبي تركيه بيش از پيش نزديك شوند اما كردها بدون توجه به اين هشدار آنكارا اواسط مرداد ماه با پيشروي به سمت شرق شهر مهم منبج را به كنترل خود درآوردند و در حالي كه درصدد بودند با حركت به سمت جرابلس پيشروي خود را به سمت شرق ادامه دهند، تركيه نظاميان خود را به سمت جرابلس فرستاد و همزمان مواضع كردها را هدف قرار داد. درگيري كردها با ترك‌ها در شمال سوريه باعث شد امريكا در شرايط سختي قرار بگيرد چرا كه هر دوي آنها از حمايت واشنگتن برخوردار هستند و در همين حال هم كردها و هم تركيه به شدت واشنگتن را مورد انتقاد قرار داده‌اند. وزارت دفاع امريكا روز دوشنبه با صدور بيانيه‌اي اقدام آنكارا را «غيرقابل قبول» توصيف كرد. پنتاگون گفت، اين اقدام تركيه تنها به پيچيده‌تر شدن اوضاع در سوريه منجر مي‌شود. در همين حال، سخنگوي وزارت خارجه تركيه اعلام كرد جان باس، سفير امريكا در آنكارا روز چهارشنبه به مقر وزارت خارجه احضار شد و ما ناخرسندي خود را نسبت به اظهارات مطرح شده از سوي واشنگتن پيرامون توافق بر سر آتش‌بس در جرابلس اظهار كرديم.
  
مخالفت مسكو با تحريم‌هاي ضدسوري
نماينده روسيه در شوراي امنيت ضمن ابراز ترديد نسبت به اعتبار گزارش سازمان ملل در مورد حملات شيميايي در سوريه، گفت: مسكو با اعمال تحريم عليه دمشق مخالف است. به گزارش فارس، «ويتالي چوركين» گفت: «رك بگويم، تصور نمي‌كنم. با اين حال همچنان در حال ارزيابي اين گزارش هستيم.» اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد از روز سه‌شنبه مذاكرات براي تصميم‌گيري در مورد نحوه واكنش به اين گزارش را آغاز كرده‌اند و همانطور كه انتظار مي‌رفت امريكا، فرانسه و انگلستان تصويب تحريم عليه دولت سوريه را خواستار شده‌اند. علاوه بر روسيه، چين هم با صدور قطعنامه عليه دولت سوريه مخالف است و اين گزارش را براي چنين اقدامي كافي نمي‌داند.  ‌بشار جعفري، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل در جمع خبرنگاران پس از نشست پشت‌درهاي بسته شوراي امنيت اعلام كرد: گزارشي كه اخيراً محققان سازمان ملل ارائه دادند تنها با اتكا به اظهارات برخي شاهدان از ميان گروه‌هاي تروريستي مسلح تهيه شده است.  وي افزود: اين تحقيق در بردارنده هيچ دليل علمي كه نتيجه تحقيقات فيزيكي از مواد شيميايي باشد نيست و كاملاً عاري از چنين ادله‌اي است.

ريابكوف: در چند قدمي توافق بزرگ درباره حلب هستيم
سرگئي ريابكوف معاون وزير خارجه روسيه مي‌گويد مقامات كشورش و امريكا طي ساعات آتي با يكديگر ديدار خواهند كرد تا درباره دستيابي به توافقي بزرگ درباره حلب گفت‌وگو كنند. به گزارش تسنيم وي افزود: «ما در چند قدمي آنچه كه من اميدوارم توافقي بزرگ در خصوص حل وضعيت خاص پيرامون حلب باشد، هستيم.» وي تصريح كرد: «ما در هفته‌هاي گذشته آنچه را كه مي‌توانسته‌ايم، انجام داده‌ايم تا به اوضاع ثبات ببخشيم و تروريست‌ها را شكست دهيم و شرايط بسيار وخيم انساني در حلب بهبود يابد كه به خاطر فعاليت آنهايي كه نمي‌خواهند صلح به اين نقطه در جهان برسد ايجاد شده است.» معاون وزير خارجه روسيه گفت: «افراد نظامي ما (روسيه و امريكا) طي چند ساعت آينده با هم ديدار خواهند كرد تا اين توافق را نهايي كنند. ما هنوز به آنجا نرسيده‌ايم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار