کد خبر: 1232697
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۰
مهران فاطمی، استاندار یزد در نشست مشترک با فعالان حوزه میراث فرهنگی و موزه داران استان با قدردانی از آن‌ها به عنوان میراث‌داران بخشی از هویت، تاریخ، تمدن و اصالت‌های ایرانیان گفت: موزه‌ها یک رسانه بزرگ و صادق و روایتگر پیشینه، اصالت‌ها و هویت‌های ایران هستند

جوان آنلاین: استاندار یزد با بیان اینکه در راستای انجام حمایت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، باید یکی از صنایع به عنوان معین و پشتیبان موزه‌های هر شهرستان مشخص شود، از اختصاص ۶۰۰ میلیارد ریال به طراحی موزه بزرگ استان در سفر‌های استانی شهید جمهور به یزد خبر داد. 
مهران فاطمی، استاندار یزد در نشست مشترک با فعالان حوزه میراث فرهنگی و موزه داران استان با قدردانی از آن‌ها به عنوان میراث‌داران بخشی از هویت، تاریخ، تمدن و اصالت‌های ایرانیان گفت: موزه‌ها یک رسانه بزرگ و صادق و روایتگر پیشینه، اصالت‌ها و هویت‌های ایران هستند. وی با اشاره به جذابیت اقتصادی موزه‌ها ادامه داد: مجموعه اشیای داخل موزه‌ها، اسناد خطی و سایر اسناد تاریخی، گنجینه ارزشمندی همراه با ظرفیت جریان‌سازی فرهنگی و فعالیت‌های اقتصادی محسوب می‌شوند. 
این مسئول با بیان اینکه کارگزاران و مسئولان کشور باید اهمیت بیشتری برای موزه‌ها قائل شوند، تصریح کرد: متأسفانه موزه‌ها حتی در سازمان میراث فرهنگی نیز بخش مظلوم و مغفول هستند، به‌طوری که کمترین اعتبارات و توجهات مربوط به این بخش است. 
فاطمی با اشاره به اختصاص ۶۰ میلیارد تومان جهت طراحی موزه بزرگ یزد در سفر‌های استانی رئیس‌جمهور به استان گفت: سازمان میراث فرهنگی با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان میزان اعتبارات استانی لازم برای بخش موزه‌ها را برآورد کرده تا در بودجه سال ۱۴۰۳ مدنظر قرار گیرد. استاندار یزد ادامه داد: همچنین در راستای انجام حمایت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، یکی از صنایع به عنوان معین و پشتیبان موزه‌های هر شهرستان مشخص شود. 
وی با تأکید بر لزوم تشکیل «انجمن موزه‌داران استان» عنوان کرد: این انجمن می‌تواند به عنوان یک تشکل غیردولتی، حمایتگر و مطالبه‌گر در حوزه موزه‌ها مسائل این حوزه را با هم‌افزایی و تشکیل جلسات شهرستانی پیگیری کند. 
فاطمی مسئله «بازدید از موزه‌ها» را بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: به منظور تأثیرگذاری بر جوانان، دانشگاه‌ها، مدارس و حتی ادارات می‌توانند در قالب طرح «راهیان پیشرفت» از باغ موزه دفاع مقدس بازدید کنند. وی با تأکید بر لزوم ترویج جذابیت‌ها و روایتگری اصالت‌ها و هویت‌های موجود در موزه‌ها یادآور شد: قرارگیری برنامه «بازدید از موزه» در سبد خانوار‌ها نیازمند تغییر فرهنگ و تبلیغات بوده که این مهم بخشی از مأموریت انجمن موزه‌داران، دستگاه‌های فرهنگی، شهرداری و صدا و سیماست. 
استاندار یزد بر ضرورت تولید محتوا، ایجاد جذابیت، فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی برای توسعه موزه‌ها تأکید کرد و گفت: مجموعه استان، تسهیلگری و ایجاد شرایط لازم برای تحقق این اهداف از سوی فعالان این حوزه را در دستور کار قرار خواهد داد.

برچسب ها: استان یزد ، گردشگر ، موزه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار