کد خبر: 1215299
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
تجارت ۵۰ میلیارد دلاری ایران  و کشور‌های همسایه در ۱۰ماه

جوان آنلاین: سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت از تجارت غیرنفتی ۵۰‌میلیارد دلاری ایران و ۱۵کشور همسایه در ۱۰ماهه امسال خبر داد و گفت: در این مدت ۵۷‌درصد از کل صادرات ایران با کشور‌های همسایه انجام گرفته و نسبت به مدت مشابه با رشد ۸/۱ درصدی همراه بوده است. 
سیدروح‌الله لطیفی، سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در خصوص تجارت غیر نفتی ایران با ۱۵ کشور همسایه اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه، ۷۹‌میلیون‌و۹۸۲ هزارو۳۶۰ تن کالا به ارزش ۴۹ میلیاردو۸۳۱‌میلیون‌و۸۷۱‌هزار دلار بین ایران و کشور‌های همسایه ایران تبادل شد که سهم صادرات ایران به این کشور‌ها ۶۰‌میلیون‌و۳۶۸ هزارو۶۴۲ تن کالا به ارزش ۲۳ میلیاردو۱۵۰‌میلیون‌و۴۸۳‌هزار دلار و سهم واردات ایران از کشور‌های همسایه، ۱۹‌میلیون‌و۶۱۳ هزارو۷۱۷ تن به ارزش ۲۶ میلیاردو۶۸۱‌میلیون‌و۳۸۸ هزارو۴۶۵ دلار بوده است. وی افزود: ۴/۵۳ درصد وزن و ۲/۵۷ درصد ارزش صادرات ۱۰ماهه کشور به مقصد ۱۵کشور همسایه ایران بوده است. 
مدیرکل دفتر مطالعه، پایش و توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص صادرات محصولات غذایی و کشاورزی ایران به همسایگان گفت: در ۱۰ماهه امسال ۶‌میلیون‌و۱۵۱ هزارو۷۴۴ تن محصولات دامی، شیلاتی، زراعی، کشاورزی و غذایی به ارزش ۳ میلیاردو۹۰۹‌میلیون‌و۶۴۸ هزارو۷۰۸ دلار به کشور‌های همسایه ایران صادر شده که شامل ۹۱‌درصد وزن و ۸۰‌درصد ارزش کل صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشور به دنیا بوده است یا به عبارتی دیگر مقصد اصلی صادرات این نوع محصولات، کشور‌های همسایه بوده‌اند. 
لطیفی در خصوص میزان صادرات ۱۰ ماهه به همسایگان توضیح داد: عراق با خرید ۲/۷ میلیارد دلار، امارات با ۲/۵ میلیارد دلار، ترکیه با ۵/۳ میلیارد دلار، پاکستان با ۷/۱ میلیارد دلار و افغانستان با ۵/۱ میلیارد دلار، پنج مقصد نخست صادرات کشورمان در بین همسایگان بوده‌اند. 
وی افزود: عمان با خرید ۹۱۶‌میلیون دلار، روسیه با ۷۶۰‌میلیون دلار، آذربایجان با ۵/۴۹۹ میلیون دلار، ترکمنستان با ۳۶۸‌میلیون دلار، ارمنستان با ۳۳۳‌میلیون دلار، قزاقستان با ۵/۱۶۳ میلیون دلار، کویت با ۱۴۶‌میلیون دلار، قطر با ۹۰‌میلیون دلار، بحرین با ۳/۸ میلیون دلار و عربستان با ۳۶۱‌هزار دلار مقاصد ششم تا پانزدهم صادرات ایران به کشور‌های همسایه بوده‌اند. سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت در خصوص میزان واردات از کشور‌های همسایه گفت: در ۱۰ماهه امسال، امارات با فروش ۱۷‌میلیارد دلار، ترکیه با ۶‌میلیارد دلار، روسیه با ۵/۱ میلیارد دلار، عمان با ۷۷۸‌میلیون دلار و پاکستان با ۵۲۷‌میلیون دلار، پنج کشور نخست در بین همسایگان برای فروش کالا‌های مورد نیاز کشورمان بوده‌اند. وی افزود: عراق با فروش ۵۰۲‌میلیون دلار، قطر با ۹۰‌میلیون دلار، قزاقستان با ۳/۵۶ میلیون دلار، آذربایجان با ۶/۳۹ میلیون دلار، ارمنستان با ۵/۳۹ میلیون دلار، ترکمنستان با ۳/۳۴ میلیون دلار، افغانستان با ۸/۳۲ میلیون دلار، کویت با ۷/۸ میلیون دلار و بحرین با ۲/۱ میلیون دلار در رتبه‌های ششم تا چهاردهم فروش کالا به ایران در بین ۱۵کشور همسایه از ابتدای سال تا کنون بوده‌اند (عربستان بدون فروش کالا به ایران در این مدت).

برچسب ها: تجارت ، صمت ، صادرات ایران
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار