کد خبر: 1215293
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
قطر قهرمان شد اردن شگفتی‌ساز 
هجدهمین دوره جام ملت‌های آسیا با قهرمانی قطر میزبان مدافع عنوان قهرمانی به پایان رسید و آنچه که از این جام برجا ماند، این بود که دیگر در آسیا این نام‌ها و عنوان‌های گذشته نیست که می‌توانند نتایج را رقم بزنند. فوتبال آسیا حالا قدرت‌های نوظهور زیادی دارد، تیم‌هایی که قدرت‌های سنتی را یکی پس از دیگری کنار زدند تا شاهد پوست‌اندازی فوتبال قاره کهن باشیم.
 حامد قهرمانی 
هجدهمین دوره جام ملت‌های آسیا با قهرمانی قطر میزبان مدافع عنوان قهرمانی به پایان رسید و آنچه که از این جام برجا ماند، این بود که دیگر در آسیا این نام‌ها و عنوان‌های گذشته نیست که می‌توانند نتایج را رقم بزنند. فوتبال آسیا حالا قدرت‌های نوظهور زیادی دارد، تیم‌هایی که قدرت‌های سنتی را یکی پس از دیگری کنار زدند تا شاهد پوست‌اندازی فوتبال قاره کهن باشیم.
 
تکرار قهرمانی‌
می‌گویند تکرار موفقیت سخت‌تر از به دست آوردن آن در مرحله اول است. درست هم می‌گویند، چون وقتی قرار به تکرار یک موفقیت باشد باید خیلی بیشتر و بهتر از قبل کار کرد تا باز هم موفق شد. قطری‌ها این کار مهم را انجام دادند. وقتی چهار سال قبل در امارات و شرایط سختی که میزبان برایشان رقم زده بود قهرمان آسیا شدند، خیلی‌ها آن را تمام شده تلقی می‌کردند، اما قطری‌ها طی چهار سال کار و تلاش کردند، جام جهانی را برگزار کردند و باز هم فاتح جام ملت‌ها شدند. جالب اینکه چهار سال قبل آقای گل معزعلی قطری بود و امسال هم اکرم عفیف، هرچند که نمی‌توان از امتیازات میزبانی و برخی چشم‌پوشی‌های حساس داوری در قهرمانی قطر به سادگی گذشت، اما این حقیقت را هم نمی‌توان نادیده گرفت که آن‌ها پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.
 
آقای گل
هت‌تریک در بازی نهایی جام ملت‌های آسیا اکرم عفیف را به عنوان آقای گل مسابقات رساند. وینگر پرتحرک و تأثیرگذار تیم ملی قطر با هشت گل زده بالاتر از ایمن حسین عراقی شش گله آقای گل شد. هرچند عفیف نیمی از این هشت گل را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، اما نوع بازی او و تأثیرگذاریش در بازی هجومی تیم ملی قطر را نمی‌توان نادیده گرفت. قدرت حمل توپ، دریبل‌زنی و پاس‌های دقیق او باعث شد قطر فوتبالی رو به جلو و تهاجمی ارائه دهد. عفیف هم آقای گل مسابقات شد و هم به‌خاطر مؤثر بودن در بازی تیمش عنوان برترین بازیکن رقابت‌ها را به خود اختصاص داد. البته در کنار او برترین دروازه‌بان جام هجدهم مشعل برشام از قطر است. مسئولان برگزاری مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا جایزه بازی جوانمردانه این رقابت‌ها را هم به قطری‌ها دادند.
 
تبانی و رشوه برادران عرب!
کشور‌های عربی حاشیه خلیج همیشه فارس به رهبری عربستان در نیمه‌نهایی جام ملت‌ها دم از فینال عربی می‌زدند. کری‌های زیادی هم خواندند تا سرانجام موفق شدند به این هدف‌شان برسند و یک فینال تمام عربی را ببینند، اما حالا و بعد از قهرمانی قطر، اردنی‌ها مدعی هستند قطر با تبانی و رشوه قهرمان جام ملت‌های آسیا شده است. موسی التعمری، مهاجم تیم ملی اردن زمانی که «اکرم عفیف» در مراسم اهدای جوایز به عنوان بهترین بازیکن جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ انتخاب شد، با دستش علامت رشوه و پول را نشان داد و اعتقاد داشت جایزه بهترین بازیکن رقابت‌ها باید به «یزن النعیمات» دیگر مهاجم اردن می‌رسید. همچنین یزید ابولیلا، سنگربان اردن پس از پایان بازی مقابل قطر در صفحه شخصی خود نوشت: «وای بر فوتبال؛ دیگر زحمت کشیدن کافی نیست و باید کار‌های دیگری انجام دهید.»
 
شگفتی‌ساز
به‌طور حتم اگر قبل از آغاز مسابقات عنوان می‌شد که اردن یکی از فینالیست‌های جام هجدهم است کسی باور نمی‌کرد. فینالست شدن اردن در حضور قدرت‌های بزرگ فوتبال آسیا، چون ایران، عربستان، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا و حتی عراق چیزی در حد معجزه و شگفتی بود، اما معجزه رخ داد و اردن با شایستگی تمام گام به دیدار پایانی گذاشت. شکست دادن کره‌جنوبی مدعی، آن‌هم با دو گل کار بزرگی بود که اردنی‌ها به خوبی از عهده آن برآمدند. اما رؤیای آن‌ها برای قهرمانی ناتمام ماند. کسی چه می‌داند شاید اگر تیم دیگری جز میزبان فینالیست می‌شد الان این اردن بود که جام قهرمانی را بالای سر برده بود و شگفتی‌سازی خود را با قهرمانی تکمیل کرده بود.
 
 برترین‌های جام هجدهم 
سایت تحلیلی «سوفا اسکور» در پایان جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳، آمار این تورنمنت در بخش‌های مختلف را استخراج کرد. آمار جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ قطر به شرح زیر است: 
 بخش تیمی؛ بهترین خط حمله
قطر با ۱۴ گل
اردن با ۱۳ گل
ایران و ژاپن با ۱۲ گل
 بدترین خط حمله
هند و چین بدون گل زده
لبنان، هنگ‌کنگ و قرقیزستان با یک گل زده
 بهترین خط دفاعی
چین با یک گل خورده
عربستان سعودی، سوریه و تایلند با دو گل خورده
 بدترین خط دفاعی
اندونزی و کره‌جنوبی با ۱۰ گل خورده 
 بیشترین فرصت‌های بزرگ از دست رفته
ایران با ۱۴ موقعیت
کره‌جنوبی با ۱۱ موقعیت
استرالیا، قطر و فلسطین با هشت موقعیت
 بیشترین اخطار
اردن با ۱۸ کارت زرد
قطر با ۱۶ کارت زرد
کره‌جنوبی با ۱۴ کارت زرد
 بخش انفرادی؛ بهترین گلزنان
اکرم عفیف (قطر) با هشت گل
ایمن حسین (عراق) با شش گل
یزن النعیمات (اردن) و آیاسه اوئدا (ژاپن) با چهار گل
 بیشترین اخراجی
ایران، ویتنام و قرقیزستان با دو کارت قرمز
 شانس‌های بزرگ گلزنی
ایران با ۲۲ فرصت
کره‌جنوبی با ۱۸ فرصت
قطر با ۱۶ فرصت
 بیشترین پاس گل
سردار آزمون (ایران)، اکرم عفیف (قطر) و علی جاسم (عراق) با سه پاس گل
سامان قدوس (ایران)، مصعب البطاط (فلسطین)، یزن النعیمات (اردن) با دو پاس گل
 بیشترین فرصت‌های از دست رفته
مهدی طارمی (ایران) و چو گوئه‌سونگ (کره‌جنوبی) با پنج فرصت، عدی دباغ و تامر صیام (فلسطین) با چهار فرصت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار