کد خبر: 1214677
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۰
چهارمحال و بختیاری از جمله استان‌هایی به شمار می‌آید که در اکثر ماه‌های سال روز‌های سردی را تجربه می‌کند و وجود کوهرنگ به تنهایی مهر تأییدی بر این ادعاست
سجاد مرسلی

جوان آنلاین: چهارمحال و بختیاری از جمله استان‌هایی به شمار می‌آید که در اکثر ماه‌های سال روز‌های سردی را تجربه می‌کند و وجود کوهرنگ به تنهایی مهر تأییدی بر این ادعاست. به همین خاطر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی موضوع گازرسانی به نقاط مختلف چهارمحال و بختیاری در دستور کار قرار گرفت و حالا حدود ۹۷ درصد این استان از این نعمت بهره‌مند می‌باشد. مهم اینکه گازرسانی به روستا‌های سخت گذر استان هم در حال اجراست و تا پایان سال بعد کل چهارمحال و بختیاری از گاز استفاده خواهد کرد. 
 
چهارمحال و بختیاری با یک درصد مساحت کشور و دارابودن روستا‌های دشوار گذر با پراکندگی زیاد از استان‌هایی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه تأمین گاز طبیعی به مناطق دور دست توجه زیادی به آن شده است، به طوری که با پوشش ۹۷درصدی تقریباً تمام ساکنان این استان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند و تا حدود زیادی هم از قطع درختان جنگلی جلوگیری شده و خواهد شد. تاکنون به ۵۵۰ روستای استان چهارمحال و بختیاری گازرسانی شده و ۴۰ روستا هم در حال اجراست و مطالعات گازرسانی به ۵۰ روستای دیگر شروع شده است. مدیر اجرایی شرکت گاز استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه فقط ۱۵۰ روستا در چهارمحال‌و‌بختیاری از نعمت گاز طبیعی بی‌بهره هستند که آن هم به علت نبود امکان دسترسی به روستا‌ها و کمی جمعیت است که باید تمهیداتی همچون تأمین کپسول برای اهالی اندیشیده شود، می‌گوید: «در تلاش هستیم تا در کمترین زمان ممکن گاز به تمام روستا‌های استان برسد.»
 گازرسانی به واحد تولیدی و کشاورزی
هم‌اکنون در کنار روستا‌های بخش امامزاده حسن فلارد، گازرسانی به روستا‌های دودرای سردشت پشت کوه میلاس لردگان بخش بازفت شهرستان کوهرنگ نیز در حال اجراست. بنابر اعلام شرکت گاز استان، درصد پوشش گازرسانی در شهر‌ها ۵/۹۹ درصد و روستا‌ها ۳/۹۲ درصد است. با اجرای این طرح‌های گازرسانی میانگین بهره‌مندی مردم چهارمحال و بختیاری از نعمت گاز طبیعی به بالای ۹۷درصد می‌رسد. طرح‌های گازرسانی به روستا‌های کهن دژ و گاوتوت در شهرستان کیار شیخ علی‌خان در شهرستان کوهرنگ و گزستان، میاندوهان، خیارکاران و اته در بخش بازفت چهارمحال‌و‌بختیاری در ایام دهه فجر امسال افتتاح شده و بیش از هزار خانوار از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند. همچنین گازرسانی به ۸۸ واحد تولیدی و کشاورزی نیز در چهارمحال و بختیاری افتتاح می‌شود که در جمع برای اجرای طرح‌های گازرسانی به روستا‌ها و صنایع بیش از ۳۲۰/۱ میلیارد ریال اعتبار تأمین شده است. 
 گازرسانی به روستا‌های سخت گذر
از جمله اقداماتی که قابل تقدیر است اینکه در حال حاضر گازرسانی به ۴۰ روستای سخت گذر چهارمحال و بختیاری در حال اجراست. فرماندار شهرستان فلارد با اشاره به پروژه گازرسانی به ۱۷روستای بخش امامزاده حسن از توابع دهستان پرورز می‌گوید: «این یک طرح ملی است که با عزم متخصصان و‌فنی کاران چهارمحال و بختیاری در حال پیشروی است و باعث تأمین آسایش و رفاه روستاییان جلوگیری از قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب می‌شود.» کوروش فتحی ادامه می‌دهد: «از ۶۸ روستای شهرستان فلارد ۳۲روستا در بخش امامزاده حسن است که از این تعداد ۱۷روستا باقیمانده بود که تا پایان سال ۱۴۰۳ گازرسانی خواهند شد و شبکه داخلی خانواده‌ها هم در مرحله دوم اجرا و در این زمان جشن پایان گازرسانی به تمام روستا‌ها و شهر‌های فلارد برگزار می‌شود.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار