کد خبر: 1203511
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۱
حمیدی‌مقدم، دبیر هفدهمین جشنواره بین‌المللی در نشست خبری عنوان کرد
ما سال متفاوتی را گذراندیم و شاهد رشد و استقبالی بودیم که از آن شگفت‌زده شدیم. با توجه به اتفاقات، هزینه‌های بالای سینمای مستند و وقایع کشور فکر می‌کردیم تولید فروکش کند، اما ۶۴۰ فیلم متقاضی حضور در جشنواره شدند. ما امسال شاهد رشد درخواست رسانه‌ها هم بودیم.
مصطفی شاه کرمی
جوان آنلاین: دبیر هفدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» با اشاره به استقبال چشمگیر مستندسازان داخلی و خارجی از جشنواره گفت: یکهزار و ۸۳۹ فیلم از ۱۱۳ کشور جهان متقاضی حضور در بخش بین‌الملل بودند. ۶۴۰ اثر داخلی هم متقاضی حضور در جشنواره شدند. امسال ۶۰ فیلمساز خانم داریم و ۳۸۰ فیلمساز هم از ۲۰ استان متقاضی در جشنواره امسال حضور دارند. 
نشست خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سینماحقیقت» به دبیری محمد حمیدی‌مقدم روز گذشته در مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی برگزار شد. حمیدی‌مقدم در ابتدای این نشست گفت: ما سال متفاوتی را گذراندیم و شاهد رشد و استقبالی بودیم که از آن شگفت‌زده شدیم. با توجه به اتفاقات، هزینه‌های بالای سینمای مستند و وقایع کشور فکر می‌کردیم تولید فروکش کند، اما ۶۴۰ فیلم متقاضی حضور در جشنواره شدند. ما امسال شاهد رشد درخواست رسانه‌ها هم بودیم. امسال ۶۰ فیلمساز خانم داشتیم و ۳۸۰ فیلمساز هم از استان‌ها متقاضی حضور در جشنواره شده بودند که در مجموع ۲۰‌استان در جشنواره امسال حضور دارند. 
 
 یک‌هزار و ۸۳۹ فیلم از ۱۱۳ کشور جهان در بخش بین‌الملل
‌دبیر هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سینماحقیقت» ادامه داد: امسال ما تنوع مضمونی هم داریم؛ در حوزه اجتماعی، حیات‌وحش، مقاومت، جنگی، خانواده، تاریخی، ورزشی و محیط‌زیست آثاری داریم، به‌طوری‌که جشنواره امسال یک جشنواره متنوع و متکثر از چهره‌های جدید است. ما یک نوزایی در حوزه محتوا و ساختار داریم، ضمن اینکه فیلمسازان پیشکسوت را هم در کنار خودمان خواهیم داشت. 
حمیدی‌مقدم با اشاره به بخش بین‌الملل جشنواره افزود: یکهزار و ۸۳۹ فیلم از ۱۱۳ کشور جهان متقاضی حضور در بخش بین‌الملل بودند. در این بین یک‌هزار و ۲۹۸ فیلم کوتاه و ۴۱۶ فیلم بلند داشتیم. این فیلم‌ها در بخش‌های ویژه‌ای حضور خواهند داشت. فیلم‌های پرتره و نمایش‌های ویژه در این بخش منتخب آثار جهانی هستند. به علاوه در بخش بین‌الملل جشنواره، بخش ویژه غزه را خواهیم داشت تا مهم‌ترین فیلم‌های مستند درباره غزه به نمایش گذاشته شوند که به نظرم بخش خوبی شده است، پس مهم‌ترین فیلم‌های مستند در این حوزه را به نمایش می‌گذاریم. دو پنل ویژه هم در این حوزه داریم، ضمن اینکه میهمانانی از نقاط مختلف جهان در جشنواره حضور دارند. همچنین کارگاه‌هایی را با حضور استادان ایرانی و خارجی تدارک دیده‌ایم که این کارگاه‌ها ضبط و بعداً در سایت ما بارگذاری می‌شوند. 
 
 ورود سینمای مستند به دوره تحولی
حمیدی‌مقدم اظهار کرد: سینمای مستند ما وارد دوره تحولی شده است. مستند، مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین بخش سینمای کشور ماست. پس شما امسال با یک جهش مواجه خواهید شد و مطالبه‌گری، حق‌خواهی، مبارزه با فساد و از پای ننشستن را خواهید دید. برخی تهدیدها، سینمای مستند را از یک درگاه عبور داده است. ما وارد حوزه جدیدی شده‌ایم و امیدوارم این گنجینه از دست نرود. وی درباره حذف هیئت انتخاب گفت: الگوی ما کاملاً جهانی است و مسیرمان دیگر به قبل برنمی‌گردد. ما کاملاً علمی و مطالعه شده به این سمت رفته‌ایم. مسیر سینما ساخته شده است و شما باید آن را بومی کنید. ما یک بار اضافه را از روی دوش هیئت‌های انتخاب برداشتیم و حاضر هستیم این موضوع را به رأی‌گیری بگذاریم که کدام روش بهتر است. 
حمید‌ی‌مقدم درباره تغییر مکان برگزاری جشنواره بیان کرد: گرچه مشکلاتی در چارسو داریم، اما برآیند نظرات بر این بود که چارسو فضای بهتری برای این دیدار‌ها و همگرایی دارد، پس از سینما ملت به چارسو برگشتیم. امسال مثل سال ۹۸ رزرو بلیت با کارت‌های صادر شده را خواهیم داشت. با آی‌تیکت و سینماتیکت، امکان رزرو بلیت وجود دارد. 
وی درباره حضور فیلم‌هایی با موضوع حوادث سال گذشته عنوان کرد: ما یک یا دو فیلم درباره وقایع سال گذشته داریم، اما فیلم شاخصی در این حوزه ندیدیم. از این نظر ما هم استقبال می‌کنیم که فیلم‌هایی عادلانه ساخته شوند. اصلاً یکی از مطالبات ما ورود فیلم‌هایی درباره وقایع اجتماعی پیرامون است، اما شاید این فیلم‌ها با هر نگاهی به سال آینده برسد. حمیدی‌مقدم درباره نمایش آنلاین فیلم‌ها هم گفت: امسال هم نمایش فیلم به صورت آنلاین داریم، اما این امر به صورت اختیاری است. البته امتیازی هم برای آن‌ها داریم، یعنی فیلمسازانی که علاقه به نمایش آنلاین فیلم خود دارند برای حق پخش فیلمشان هزینه می‌دهیم. ضمن اینکه اگر فیلمی را از دست دادید در کتابخانه ویدئویی می‌توانید آن‌ها را ببینید که این مختص رسانه‌هاست. 
مدیرعامل مرکز گسترش درباره بخش شهید آوینی گفت: از یک دوره‌ای جایزه آوینی جداگانه و از دوره‌ای به بعد وارد فاز اصلی شد. بچه‌های سینمای دفاع مقدس و مقاومت گله داشتند و می‌گفتند آثار ما در مرتبه دوم وارد جشنواره می‌شود، اما برای ما این بخش یک بخش مهم بود. از سال گذشته سختگیری‌ها بیشتر شد و بحث‌های مختلف را با گروه‌های سازنده داشتیم. سال گذشته به تعداد ۱۲ فیلم رسیدیم که جذاب و قدرتمند بودند، اما امسال دامنه بخش آوینی بازتر شده و گفته‌ایم فیلم‌هایی که مطالبه‌گر و عدالت‌خواه در حوزه‌های مختلف هستند هم وارد این بخش می‌شوند. در بخش شهید آوینی شاهد فیلم‌های خوبی هستیم. 
 
 اقتصاد سینمای مستند
وی در ادامه افزود: دوستان زیادی آثار ما را در جشنواره‌ها دیده‌اند، ولی آثارمان هیچ خریداری نداشته‌اند. من در جشنواره‌های مختلف بوده و دیده‌ام که برخی گفته‌اند فیلم‌های شما را به دلیل ناامید بودنشان نمی‌توانیم برای مخاطبانمان پخش کنیم و آن‌ها را نخریده‌اند، پس باید بخش اقتصادی سینمای مستند هم راه بیفتد. تا زمانی که نتوانیم تولیداتمان را به نزدیک‌ترین همراهان خود در کشور‌های دنیا برسانیم در واقع هیچ کاری نکرده‌ایم و فقط تولیدکننده و مصرف‌کننده آثار خودمان بوده‌ایم. پس هدف ما این است که بتوانیم اقتصاد فیلم مستند را هم به چرخه درآوریم. 
حمیدی‌مقدم در پایان خاطرنشان کرد: آرای مردمی مسئله‌ای است که در حوزه خارج از مدیریت جشنواره شکل می‌گیرد. سال گذشته از سوی انجمن تهیه‌کنندگان این تقاضا صورت نگرفت، اما امسال این اتفاق رخ داد. امسال با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شده، امکان اخذ ماشینی آرا فراهم شده، اما صیانت از آرا یک کار کاملاً صنفی است. امسال دو بزرگداشت و یک نکوداشت نیز خواهیم داشت. جشنواره با «تاراز» فرهاد ورهرام با یاد فیلمبردار فقید مرتضی پورصمدی آغاز خواهد شد. این فیلم پلان‌های دیده نشده‌ای دارد که در این جشنواره دیده می‌شود. ضمن اینکه نکوداشت ما ویژه آقای پورصمدی خواهد بود، مراسم بزرگداشت هم برای اصغر بختیاری، فعال حوزه سینمای دفاع مقدس برگزار می‌شود. همچنین بزرگداشت دوم به مهرداد زاهدیان از فیلمسازان پیشکسوت تعلق دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار