کد خبر: 1180024
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004wye
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۹
معاون وزیر اقتصاد خبر داد
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک از تعامل ویژه برای تسریع ترخیص فرآورده‌های دارویی، تجهیزات و ملزومات پزشکی و شیرخشک به صورت ویژه با سازمان غذاودارو خبر داد و گفت: به همین منظور هفت انبار اختصاصی دارو از ابتدای سال در گمرک ایجاد شد.

به گزارش جوان آنلاین به نقل از ایرنا، محمد رضوانی‌فر روز یکشنبه در مراسم امضای تفاهم‌نامه با سازمان غذا و دارو، افزود: تامین مواد اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط کنونی کار سختی است که دست‌اندرکاران سازمان غذا و دارو آن را به خوبی انجام می‌دهند.

وی با اشاره به وجود مشکلات حقوق گمرکی در ابتدای سال، یادآور شد: با مصوبه سران قوا این مشکل برطرف شد؛ همچنین سود بازرگانی با پیگیری سازمان غذا و دارو صفر شد و در حقوق گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده و سود بازرگانی، دولت حداکثر همراهی را با تولیدکنندگان و واردکنندگان انجام داد تا علاوه بر حمایت از بخش خصوصی، بیماران با کمترین هزینه دارو و تجهیزات پزشکی را تهیه کنند.

امکان مبادله اطلاعات بین سازمان غذا و دارو و گمرک

معاون وزیر اقتصاد به برخی محور‌های تفاهم‌نامه منعقد شده بین گمرک و سازمان غذا و دارو اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس این تفاهم‌نامه امکان مبادله اطلاعات بین سازمان غذا و دارو و گمرک بر حسب IRC امکان‌پذیر و با توجه به اینکه سازمان غذا و دارو متولی تامین تسهیلات شرکت‌های دارویی و کنترل قیمت داروست، مبادله اطلاعات قیمت و ارزش و همچنین ارائه اطلاعات بر اساس واحد مصرف نیز امکان‌پذیر شد.

وی اضافه کرد: با وجود پیگیری‌های سازمان غذا و دارو و تسهیل‌گری‌هایی که گمرک در زمینه ترخیص کالا‌های سلامت محور انجام داده بود، مهلت قانونی برای ترخیص برخی از کالا‌ها از دست می‌رفت و گمرک این کالا‌ها را به سازمان اموال تملیکی تحویل می‌داد که بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد اظهارنامه‌های کالا‌های سلامت محور متروکه، پیش از تحویل به اموال تملیکی به صورت آنلاین در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گیرد.

تسریع در ترخیص محموله‌های پستی دارو

رئیس کل گمرک همچنین درباره تسهیل ترخیص امانات و محموله‌های پستی شامل دارو گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه مبادله اطلاعات محموله‌ها چه به صورت شخصی و چه نمونه‌های وارداتی امکان‌پذیر و در اسرع وقت، ترخیص می‌شود.

رضوانی‌فر با بیان اینکه مبادله اطلاعات دقیق امکان کنترل بر قیمت، ارزش و کنترل محموله‌ها را به صورت دقیق‌تر مهیا می‌کند، اضافه کرد: این همکاری‌ها، کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت ترخیص، کاهش تشریفات و اعمال نظارت بیشتر را برای هر دو سازمان امکان‌پذیر می‌کند.

پاسخگویی سه روزه به ۴۵ درصد از استعلامات سازمان غذا و دارو

وی از کاهش زمان پاسخگویی به استعلام‌های سازمان غذا و دارو توسط گمرک خبر داد و گفت: اظهارنامه‌هایی که به صورت خودکار در سازمان غذا و دارو وجود دارد باید طی مدت زمانی مشخص برای استعلام به سازمان گمرک ارسال شود، تا پیش از این مدت استعلام این اظهارنامه‌ها ۱۱ روز بود که اخیرا به هشت روز رسیده است، همچنین از ابتدای سال جاری از پنج هزار و ۶۹۱ مورد استعلام این سازمان، ۴۵ درصد در کمتر از ۳ روز پاسخ داده شده که امیدواریم هرچه زودتر به هدف گذاری میانگین هفت روز پاسخگویی برسیم.

به گفته رضوانی‌فر با تعاملی که با سازمان غذا و دارو داشتیم تمام محموله‌هایی که طبق نظر سازمان غذا و دارو باید به صورت حمل یکسره و یا با ارائه حداقل اسناد ترخیص می‌شد با حداکثر سرعت و تسهیل‌گیری صورت و درخواست هفت شرکت دارویی از ابتدای سال مبنی بر ایجاد انبار اختصاصی مورد موافقت قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه تسهیلات گمرکی برای شرکت‌های دارویی، تجهیزات و ملزومات پزشکی به صورت ویژه انجام می‌شود، گفت: نگاه تعاملی کمک می‌کند فرایند‌ها سرعت مناسبی داشته باشند؛ این شکل نگاه باعث می‌شود که ضمن رعایت ضوابط فنی، کالا‌های سلامت محور در حداقل زمان ممکن ترخیص شوند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار