کد خبر: 1160953
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004s13
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰
فیلم سینمایی «فسیل» اتفاق ویژه این روزهای سینمای ایران است که توانسته است با جابجایی رکوردها انگیزه بسیاری برای سرمایه گذاران حوزه فیلم سازی باشد. علی باطنی و آرمین طهماسبی به نوعی در میان نویسندگان حال حاضر سینمای ایران رکورد دار هستند، چرا که در کارنامه آن ها برای اولین بار یک اتفاق 140 میلیارد تومانی در مقام نویسنده دیده می شود.

به گزارش جوان آنلاین به نقل از برنا، علی باطنی و آرمین طهماسبی نویسندگان فیلم سینمایی «فسیل» به خبرگزاری برنا آمدند و درباره چند و چون شکل گیری فیلمنامه این فیلم صد و چند میلیاردی صحبت کردند. اما قبل از اینکه این گفت و گو آغاز شود و به شکل گیری داستان، رنگ آمیزی شخصیت ها، فضای داستان و حتی بازیگران این سریال برسیم، کری خوانی درباره فینال جام حذفی (دربی) و درخواست استقلالی ها برای حضور یک داور خارجی بالا گرفت تا جایی که در دقایق ابتدایی این گپ و گفت فیلم فسیل به حاشیه رفت و ساپینتو مربی استقلال و کری خوانی دروازه بان پرسپولیس برای او در خصوص حضور داور پرتقالی در دربی شکل جدی به خود گرفت.

اما کری خوانی های فوتبالی وقتی فرود آمد که علی باطنی ادعا کرد اگر به جای داور ایرانی یک داور پرتقالی دربی فینال جام حذفی را سوت بزند من یک فیلمنامه سینمایی رایگان به شما (مجتبی احمدی) هدیه می کنم.

کم کم گفت و گوی ما رنگ و لعاب جدی به خود گرفت تا فضای سینمایی بر فضای فوتبالی چیره شود

علی باطنی یکی از نویسندگان فیلم سینمایی فسیل که به همراه آرمین طهماسبی این روزها مشغول طرح کمدی جدیدی هستند، در خصوص همکاری این روزهایشان گفت: من و آرمین بیش از 10 سال است که باهم همکاریم و مجموعه داستان می نویسیم، فیلم می سازیم، مطالعه می کنیم، فیلمنامه می نویسیم و در کل همکاری های مشترک بسیاری داریم. 

آرمین طهماسبی از دیگر نویسندگان فیلم سینمایی «فسیل» نیز بیان کرد: من و علی باطنی همکاری مشترک بسیاری داریم و یکی از دلایلی که باعث شده با یکدیگر فعالیت داشته باشیم فعالیت تیمی است که در کنار رفاقت پیوستگی تیمی بسیار جذابی بین ما وجود دارد. اکنون هم روی یک اثر کمدی کار می کنیم که امید داریم یک قدم از فسیل نیز جلوتر باشیم. 

حضور نویسندگان فیلم فسیل در خبرگزاری برنا

علی باطنی درباره سبک و سیاق فیلمنامه فیلم سینمایی «فسیل» توضیح داد:

ما همه چیز از طرح اولیه کوتاه 5 صفحه ای تا یک طرح 100 صفحه ای را با هم انجام میدهیم و به لحاظ سلیقه ای و مسائل معمول زندگی با یکدیگر شباهت داریم و حتی طرفدار یک تیم فوتبال هستیم و از طرفداران دو آتیشه استقلال هستیم به شکلی که کارکتر اسی در فیلم سینمایی فسیل حتی استقلالی است.

در ادامه گفت و گو، علی باطنی در شوخی هایی جذاب (شما بخوانید کری های فوتبالی) با مجتبی احمدی، دبیر فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: اگر برای دربی استقلال و پرسپولیس داور پرتقالی آورده شود یک فیلمنامه رایگان سینمایی به شما می دهیم.

این نویسنده درباره طرح فیلم گفت: 

قبل از سال 1398 یک طرحی داشیم  که درباره آدمی بوده که در سال 1356 به کما می رود و سال 1366 از کما بیرون می آید و کاملا زندگی اش دگرگون می شود و زمانی که به هوش می آید انقلاب شده است و .... 

آرمین طهماسبی در پاسخ به صحبت های احمدی درباره نگاه تولیدی و نگاه تکنیکال این فیلم که آن را به سریال نمایش خانگی تبدیل می کرد، توضیح داد:  آن زمان شبکه نمایش خانگی در اوج نبوده است و کمدی نمایش خانگی به این شکل وجود نداشت و اگر اکنون و شرایط حال بود بی شک بسیار پر مخاطب می شد .

باطنی افزود:  این فیلمنامه به قدری سکانس ها و موقعیت های مختلف در خود داشت که می توانست بسیار راحت به یک سریال تبدیل شود، زیرا این فیلمنامه یک بخش سومی نیز داشت که آن بخش حذف شده است اما پتانسیل سریال سازی را داشت. فیلمنامه به سه بخش قبل از انقلاب، بعد از انقلاب و جبهه، تقسیم میشد. متریال ها اصلا کم نبود اما ساختن یک سریال نمایش خانگی به نسبت تولیدی سخت تری دارد و جسارت بیشتری لازم دارد. 

احمدی با اعتقاد بر اینکه فیلم سینمایی فسیل قابلیت تبدیل شدن به سریال نمایش خانگی را داشت بیان کرد: این قصه چند لوکیشن مناسب قصه گویی و چند دوره مناسب که کمدی موقعیت را ایجاد می کند در این فیلم وجود داشت. ماجرای پدری که به جبهه می رود خودش یک متریال است که پتانسیل تبدیل شدن به دو تا سه قسمت سریال را دارد. 

علی باطنی، نویسنده جوان این فیلم گفت: در جنگ به قدری اتفاقات خنده دار افتاد و علت به جنگ رفتن و موقعیت های او در جبهه بسیار جذاب بود که در بخش سوم بسیار خنده دار تر بود. اما برای اینکه شبیه به فیلم اخراجی ها نباشد  برخی مسائل را در نظر  نگرفتیم. اما احتمال ساخت فسیل 2 وجود دارد.

آرمین طهماسبی یکی دیگر از نویسندگان این فیلم 140 میلیاردی بیان کرد: از ابتدا مشخص بود که کریم امینی کارگردانی این فیلم را برعهد ه دارد اما یکی از بازیگران در ابتدا قرار بود رضا عطاران باشد اما نشد و ترکیبی که الان وجود دارد ترکیب مد نظر اولیه نبود. این فیلم پر بازیگر تر بود اما خب با تغییرات ایجاد شده تعدادی از کارکترهای موجود در فیلمنامه حذف شدند. 

همچنین علی باطنی افزود: من و آرمین ابتدا قصه می نویسیم سپس به دنبال موقعیت می رویم و اصلا به آیتم نویسی در طنز اعتقادی نداریمو درباره شخصیت ها از قبل گپ و گفت می کنیم و چون داستان نویس نیز هستیم در ابتدا به قصه توجه می کنیم.

حضور نویسندگان فیلم فسیل در خبرگزاری برنا

آرمین طهماسبی اضافه کرد: سینما قاعدتا چیزی جز مخاطب نیست و موجب نمی شود که نوع نگارش خودمان را تغییر دهیم. 

باطنی با اشره به اینکه برخی کمدی های به آیتم نویسی توجه بیشتری دارند، توضیح داد: فسیل بر اساس شخصیت ها موقعیت هایش شکل می گرفتند و از همه جالب تر سکانس انتهای فیلم نوشته و داستان ما نبود و تغییر پیدا کرده است. و هیچ اعتراضی نکردیم و  در رابطه با تغییرات هیچ مشورتی با ما نشد.

طهماسبی با اشاره به اینکه در تغییرات ایجاد شده نقشی نداشتند، گفت: زمانی که ما یکسری موقعیت ها داشتیم و نظر ما نیز در این تغییرات موثر و دخیل بود برخی اتفاقات در فیلمنامه نمی افتاد که مخاطب فکر کند اتفاقات با یکدیگر هم خوانی ندارد. اگر این مشورت بود برخی مسائل به شکل بهتری دیده میشد.

مجتبی احمدی در پایان گفت: سریال زیرخاکی به لحاظ متریالی بسیار کم رنگ تر است و در یک دوره زمانی باقی مانده ایم و مشخص است که تیم تولید و حرکات بامزه و استایل ژاله صامتی، شکل خانه و ... مخاطب را به خودش جذب می کند. اما به نظر می آید که فیلم سینمایی فسیل قابلیت این را داشت که با هر یک از شخصیت ها داستان را به شکل جذابی پیش برد و فرصت کمدی هخای بسیاری داشت.

برچسب ها: فسیل ، فیلم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار