کد خبر: 1077635
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
گزارش نیویورک‌تایمز از تبعات تهدید‌های غرب و رویارویی اوکراین
در شرایطی که امریکا و متحدانش به تحریم‌های همه‌جانبه علیه روسیه در صورت حمله به اوکراین، متفق‌القول شده‌اند، رسانه‌های غربی پیامد‌های چنین اقدامی را برای جهان مفید نمی‌دانند. نیویورک‌تایمز در گزارشی اعلام کرد که تحریم‌های امریکا علیه مسکو، ثبات سیستم مالی جهان را تهدید خواهد کرد.

در شرایطی که امریکا و متحدانش به تحریم‌های همه‌جانبه علیه روسیه در صورت حمله به اوکراین، متفق‌القول شده‌اند، رسانه‌های غربی پیامد‌های چنین اقدامی را برای جهان مفید نمی‌دانند. نیویورک‌تایمز در گزارشی اعلام کرد که تحریم‌های امریکا علیه مسکو، ثبات سیستم مالی جهان را تهدید خواهد کرد. مقامات روسی هم هشدار داده‌اند که عضویت کی‌یف در ناتو، روابط مسکو با غرب را تضعیف خواهد کرد.

اقدامات تنبیهی که قرار است امریکا و اروپا در صورت حمله روسیه به خاک اوکراین، علیه رقیب خود اعمال کنند، می‌تواند پیامد‌های جبران‌ناپذیری برای جهانیان به همراه داشته باشد. اگرچه رسانه‌های غربی همسو با مقامات خود اتهام‌زنی و جنگ تبلیغاتی علیه روسیه را تشدید کرده‌اند، اما از پیامد‌های تقابل دو طرف ابراز نگرانی کرده‌اند. روزنامه نیویورک‌تایمز روز یک شنبه در گزارشی درباره تبعات تنش غرب و مسکو نوشت: «شدید‌ترین تحریم‌هایی که مقامات امریکایی تهدید کرده‌اند علیه روسیه اعمال کنند، ثبات سیستم مالی جهان را تهدید خواهد کرد. این تحریم‌ها موجب تورم شدید، سقوط بازار سهام و دیگر بی‌ثباتی‌های مالی می‌شود که اثرش بیشتر بر مردم عادی روسیه خواهد بود.» بر اساس این گزارش، «مقامات امریکایی اعلام کرده‌اند، در صورت اقدام روسیه علیه اوکراین، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال خواهند کرد که تحریم بزرگ‌ترین بانک‌ها و مؤسسات مالی روسیه بخشی از آن است.» به نوشته نیویورک تایمز، «برخی تحلیلگران هشدار داده‌اند که اعمال این تحریم‌ها، تنش‌ها میان مسکو - غرب را تشدید خواهد کرد. روسیه ممکن است با اعمال این تحریم‌ها به فکر قطع انتقال گاز خود به اروپا یا حملات سایبری علیه تأسیسات زیربنایی امریکا و اروپا بیفتد.» به اعتقاد کارشناسان، «این راهبرد کاخ سفید علیه کرملین، خطرات سیاسی و اقتصادی به همراه دارد. این تحریم‌ها نه تنها اقتصاد روسیه بلکه اقتصاد کشور‌های اروپایی و در نهایت ثبات سیستم مالی جهان را تهدید می‌کند.» بر اساس گزارش این روزنامه امریکایی، «با این حال، مقامات امریکایی اعلام کرده‌اند که دولت بایدن فعلاً قصدی برای هدف قرار دادن صنعت نفت و گاز روسیه ندارد، چون اعمال تحریم علیه این بخش می‌تواند موجب افزایش حامل‌های انرژی در جهان شود که بر اقتصاد امریکا نیز تأثیر خواهد گذاشت.» یکی از سناتور‌های روسیه هفته گذشته در واکنش به قطع دسترسی کشورش به سامانه مالی سوئیفت، تهدید کرده بود که مسکو هم صدور انرژی را به اروپا متوقف خواهد کرد. با توجه به صد‌ها میلیارد دلار مبادلات روسیه و غرب، در صورت اجرای تحریم‌های جدید امریکا و متحدانش علیه روسیه، اقتصاد‌های دو طرف متضرر می‌شوند و قطع انرژی به اروپا در شرایط کنونی می‌تواند مردم و شرکت‌های اروپایی را تحت فشار قرار دهد. به همین خاطر، کشور‌های اروپایی در اتخاذ تدابیر تنبیهی علیه مسکو با هم اختلاف نظر دارند و دست‌به‌عصاتر از امریکا عمل می‌کنند. امریکا با اتهام‌زنی به روسیه برای حمله به اوکراین، قصد ضربه زدن به منافع مسکو را دارد.
هشدار روسیه به عضویت اوکراین در ناتو
تلاش غرب برای عضویت اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، خشم روسیه را به همراه داشته است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز یک شنبه در سخنانی گفت که غرب می‌خواهد اوکراین را به ناتو بکشاند، اما این امر امنیت این ائتلاف را تقویت نمی‌کند، بلکه تنها روابط غرب با روسیه را تضعیف می‌کند. به گزارش خبرگزاری تاس، لاوروف تأکید کرد: «روسیه از ناتو و سازمان امنیت و همکاری اروپا طی درخواستی روشن ساختن تعهدشان نسبت به عدم تقویت امنیت خود به قیمت امنیت دیگران را خواستار خواهد شد.» لاوروف تصریح کرد: «پیمان آتلانتیک شمالی با توجه به عملیات آن در یوگسلاوی، لیبی و افغانستان نمی‌تواند دفاعی تلقی شود.» به گفته وزیر خارجه روسیه، «پس از پایان جنگ سرد، ناتو ذاتاً دفاعی نبود. زمانی که جنگ سرد در جریان بود و دیوار برلین وجود داشت، روشن بود که از چه سرزمینی دفاع کنیم. دیوار از بین رفت، ما در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا دوستی ابدی، تقسیم‌ناپذیری امنیت، همبستگی را اعلام کردیم، ما توافق کردیم که هیچ‌کس نباشد.» لاوروف افزود: «فدراسیون روسیه درخواستی را به ناتو و سازمان امنیت و همکاری اروپا ارسال می‌کند تا مشخص کنند آیا آن‌ها قصد دارند به تعهدات کلیدی امنیتی خود عمل کنند یا خیر.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار