کاهش اتکا به اعتبارات دولتی برای رشد اقتصادی لازم است
کد خبر: 1075443
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Vlr
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۸
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی بر لزوم کاهش اتکا به اعتبارات دولتی و اتخاذ رویکردهای جدید تامین منابع برای تحقق رشد اقتصادی تاکید کرد.

داود بهبودی در جلسه تدوین و نهایی‌سازی برنامه های رشد اقتصادی استان در حوزه زیربنایی اظهار کرد: خوشبختانه استان از دانش ضمنی انباشته در ارتباط با برنامه‌ریزی توسعه و دستیابی به رشد اقتصادی چه به صورت بلند مدت مثل سند آمایش و برنامه‌های توسعه پنج ساله و چه میان مدت مثل سند تدبیر توسعه، برخوردار است.

وی افزود: با محدودیت‌هایی که وجود دارد نمی‌خواهیم پروژه جدید دولتی تعریف کنیم، تاکید دولت این است که منابع را به نحوی  ساماندهی کند که منجر به رشد اقتصادی شود؛ این در حالی است که عملکرد کشور در سال‌های گذشته به دلایل مختلف در این خصوص چندان موفق نبوده است.

بهبودی بر لزوم کاهش اتکا به اعتبارات دولتی و اتخاذ رویکردهای جدید تامین منابع در بخش‌های مختلف برای تحقق رشد اقتصادی تاکید و اظهار کرد: در این ارتباط توجه به بازار سرمایه، تشکیل صندوق‌های پروژه و جلب مشارکت بخش خصوصی می‌تواند راهگشا باشد و ماموریت‌های مستمر دستگاه‌ها نباید به عنوان کارویژه تعریف شود. 

وی یادآور شد: برای تحقق رشد اقتصادی به دنبال لیست عریض و طویل پروژه‌ها نیستیم؛ بلکه اهم اقدامات باید در قالب مگاپروژه‌ها و کارویژه‌هایی ساماندهی شود که اثربخشی آنها منجر به ارتقای تولید، بهره‌وری، توسعه صادرات و افزایش سهم اقتصادی و سرانه درآمد استان در کشور شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی همچنین خاطرنشان کرد: بر همین اساس پروژه‌های زیربنائی استان باید به سمت و سوی قراردادهای مشارکتی و با حداقل اتکا به منابع دولتی پیش رود.

وی اظهار کرد: اگر می‌خواهیم به جایگاه شایسته خود در زمینه سهم اقتصادی، درآمد سرانه و تولید ثروت دست یابیم، لازم است سرعت رشد استان از میانگین رشد اقتصادی هدفگذاری شده برای کشور بیشتر باشد که در این خصوص نیازمند تغییر پارادایم و رویکرد هستیم.

بهبودی همچنین توجه به ارتقای بهره‌وری، پررنگ شدن نقش بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت تمام نهادهای اثرگذار را برنامه‌های اصلی دولتمردان استان برای تحقق رشد اقتصادی عنوان و تصریح کرد: برای پیشبرد برنامه‎های توسعه باید از نگاه بخشی و محلی خودداری کرده و به یک اجماع عمومی برسیم.

برچسب ها: تبریز ، استان ، پروژه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار