انتقال رویان گوسفند به روش ivf با نژاد منتخب در چهارمحال و بختیاری
کد خبر: 1064736
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SzA
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
برای نخستین بار در کشور انجام شد
مسئول بسیج عشایری کشور گفت: طرح انتقال جنین رویان گوسفند به روش ivf با موفقیت در استان چهارمحال و بختیاری انجام شد.

به گزارش جوان  به نقل از روابط عمومی سپاه استان چهارمحال و بختیاری؛ برنامه انتقال رویان به روش لاکاروسکوپی که حاصل کار مشترک دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام، قرارگاه سازندگی و محرومیت زدایی سپاه، پژوهشکده جنین دام دانشگاه شهرکرد و همکاری ناحیه بسیج عشایری استان در پروژه بهره وری دام سبک عشایر به روشIVF و انتقال رویان گوسفند متولد شده به روش آزمایشگاهی به میش های منتخب اجرا شد.

مسئول بسیج عشایری کشور با بیان اینکه این طرح پیش از این فقط به روش آزمایشگاهی و تحقیقاتی انجام می شد، گفت: از امروز اجرای این طرح برای دام های سبک کشور به صورت عملیاتی آغاز شد.

سرهنگ پاسدار احمد سعیدی افزود: در این طرح پس از انجام مراحل مختلف تولید آزمایشگاهی رویان، چند مرحله انتقال رویان به میش های پذیرنده انجام شده است.

وی گفت: به منظور اجرای این طرح، 80 انتقال رویان به 40 رأس میش منتخب انجام شد و پس از حدود پنج ماه از انجام انتقال و تشخیص آبستی با سونوگرافی، دام های آبستن در اختیار دامداران قرار خواهند گرفت.

رئیس پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد هم گفت: اجرای این طرح بر اساس دانش بومی صورت گرفته و به روش لاپاراسکوپی انجام می شود.

دکتر شمس افزود: جنین با نژادهای خالص در مرحله بلاستوسیت یعنی هفت روزه به رحم اجاره ای مادر رضاعی منتقل می شود و علاوه بر دو قلوزایی احتمال سقط و نازایی را تا حدود زیادی از بین می برد.

این طرح با همراهی و همکاری قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت زدایی سپاه (کوثر)، مرکزعلم و فنآوری امنیت غذایی و کشاورزی (غدیر) دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)، بنیاد تعاون بسیج و پژوهشکده فنآوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در حال اجراست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار