ظریف ۶ سال بدعهدی غرب را مستند کرد
کد خبر: 1057192
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R1U
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۰
در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در ششمین سالگرد تصویب قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد طی نامه‌ای به دبیرکل این سازمان، جمع‌بندی‌ای از مجموع بدعهدی‌های طرف‌های غربی را به عنوان سند در دبیرخانه ملل متحد ثبت کرد.
به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: شش سال (عدم) اجرای برجام از سوی غرب را در نامه‌ای که شاید آخرین و مهم‌ترین نامه من به دبیر کل سازمان ملل متحد باشد، مستند کردم. وی در این نامه به آنتونیو گوترش افزود: شش سال پیش در همین روز شورای امنیت به اتفاق آرا قطعنامه (۲۰۱۵) ۲۲۳۱ را تصویب کرد به‌رغم مخالفت‌های جدی و مشروع ما نسبت به بد رفتاری تاریخی شورای امنیت در قبال ایران - به ویژه در طول هشت سال تجاوز صدام حسین و همچنین در جریان یک بحران هسته‌ای غیر ضروری - ایران با شرکت در مذاکرات، حسن نیت خود را برای رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک برای مسئله هسته‌ای نشان داد. در سال ۱۳۹۴ پس از ۱۳ سال مذاکرات پیچیده ایران و پنج عضو دائمی این شورا به علاوه آلمان برنامه جامع اقدام مشترک را منعقد کردند که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ تأیید و به آن قطعنامه ضمیمه شد.
ظریف تأکید کرد: شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ خود تأیید کرده است که انعقاد برجام نشان‌دهنده یک تغییر بنیادین در بررسی این موضوع توسط شورای امنیت است، هدف غایی ادعایی تمام قطعنامه‌های لغو شده شورای امنیت ملل متحد در مورد مسئله هسته‌ای ایران دستیابی به یک راه‌حل دیپلماتیک، است. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد همچنین تأکید می‌کند که برجام موجب تقویت و تسهیل توسعه همکاری و تعاملات اقتصادی و تجاری با ایران می‌شود و اینکه کشور‌های عضو باید توجه مقتضی به لغو تحریم‌ها داشته باشند. شرکت‌کنندگان برجام تأکید کردند که لغو تحریم‌ها از جمله منفعت اقتصادی ناشی از آن، بخشی اساسی از برجام است.
ظریف افزود: با این حال امریکا با کمک و تشویق همدستان اروپایی خود، هرگز این‌ها و بسیاری از مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام را با حسن نیت اجرا نکرد، مشارکت‌کنندگان غربی برجام همچنان به استفاده از فشار اقتصادی برای دستیابی به اهداف سیاسی نامشروعی که در طی مذکرات طولانی و خسته‌کننده برجام نتوانسته بودند به آن دست یابند ادامه می‌دهند. ایران مواضع خود را در جلسه شورای امنیت در ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۵ و بلافاصله پس از تصویب قطعنامه به وضوح بیان کرد با این حال تمام تعهدات خود ذیل برجام را با حسن نیت انجام داد که توسط گزارش‌های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی – حتی ۱۵ ماه پس از خروج غیر قانونی امریکا – تأیید شده است.
وزیر امور خارجه تأکید کرد: امریکا و سه کشور اروپایی، بار‌ها سوء نیت خود را برای وادار کردن ایران به مذاکره مجدد درباره آن مفاد از طریق فشار اقتصادی و باج خواهی اعلام کرده اند، چنین مقاصدی – که به خودی خود نقض فاحش بند‌های ۲۸ و ۲۹ برجام است – به صورت خصوصی و حتی عمومی، پس از روز اجرایی شدن برجام بیان شده‌اند و توسط رئیس‌جمهوری پیشین امریکا ترامپ - و متأسفانه سه کشور اروپایی - از سال ۲۰۱۷ تکرار شده‌اند. دولت بایدن دوباره با کمک و همدستی سه کشور اروپایی از زمان آغاز به کار خود در ژانویه ۲۰۲۱ تروریسم اقتصادی ترامپ علیه ایرانیان را به عنوان اهرم فشار خیالی برای دستیابی به همان اهداف قرار داده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار