اصلاح مصوبه زیست شبانه در پایتخت
کد خبر: 1055363
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QXz
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹
زیست شبانه در پایتخت توسط شورای پنجمی‌ها به تصویب رسید. این مصوبه پرحاشیه با انتقاد بسیاری از کارشناسان همراه شد و هرچندکرونا مانعی در برابر اجرای آن بود، ولی حالا شورای ششمی‌ها معتقدند این مصوبه باید اصلاح شود تا هم تهران بیدار و هم شهروندان دچار آسیب نشوند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: اعضای شورای شهر پنجم تهران در صد و بیست و دومین جلسه خود در بهمن سال ۹۷ به بررسی لایحه پرحاشیه «الزام شهرداری به برنامه‌ریزی و بسترسازی و احیای زیست شبانه» پرداختند.

بسیاری از کارشناسان هشدار دادند این موضوع موجب «خطر ریزش خانواده» می‌شود و والدین نگران فرزندان خود و حضور آن‌ها در خیابان‌ها، بعد از ساعت ۱۲ شب و خطر‌ها و آسیب‌های اجتماعی که در کمین آن‌هاست، هستند.

حتی محسن هاشمی، رئیس شورای شهر پنجم هم در ابتدا گفت: من مخالف حضور فرزندانم در زیست شبانه هستم. خودم نیز شب‌ها ساعت ۱۰ می‌خوابم و پنجِ صبح بیدار می‌شوم؛ بنابراین تمایلی به این طرح ندارم. در صورتی که فرزندان جداگانه برنامه‌هایی برای زیست شبانه داشته باشند، نگران می‌شوم و به‌نظرم این مسأله در صورتی که در چارچوب خانواده باشد، مشکل‌زا نیست. همچنین در صورتی که در یک خانواده نیز پدر به‌تن‌هایی در زیست شبانه باشد، قطعاً نگرانی‌هایی برای زنان ایجاد می‌کند.

ولی این لایحه که از همان زمان با واکنش و حواشی زیادی روبه رو شده بود، سرانجام دو سال بعد و در بهمن ۹۹ با تغییر نام به اسم تهران بیدار تصویب شد.

محسن هاشمی درباره این مصوبه گفت: تصویب لایحه تهران بیدار و زیست شبانه به صورتی انجام گرفت که هم به اهداف مورد نظر فرهنگی دست می‌یابیم و هم زندگی مردم با اجرای این طرح و لایحه‌ها دچار آسیب نخواهد شد.

زیست شبانه برای تهرانی‌هایی که دیر می‌خوابند

رئیس شورای شهر تهران علیرغم اینکه خود مخالف حضور فرزندانش در زیست شبانه بود، گفت: موضوع تهران بیدار و زیست شبانه سبب می‌شود که شهروندانی که دیر می‌خوابند و به موضوع فرهنگی علاقه‌مند هستند بتواند شب هنگام زمانی را با خانواده خود به این موضوع اختصاص دهند.

هاشمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه پیش از این هیأت تطبیق فرمانداری قضیه زیست شبانه را رد کرده و ناجا اعلام کرد این موضوع امکان تأمین امنیت ندارد، گفت: در حل حاضر این مسأله مربوط به نقاط محدودی از تهران است و ان‌شاءالله این مشکل با نیروی انتظامی و هیأت تطبیق برطرف خواهد شد و آن‌ها نظرات‌شان را می‌دهند و مشکلی را شاهد نخواهیم بود.

زیست شبانه در تهران با وجود کرونا معنا ندارد

اما عیسی فرهادی، فرماندار تهران با تاکید بر اینکه زیست شبانه در تهران با وجود کرونا معنا ندارد بررسی این طرح را نیز منوط به اتمام وضعیت کرونایی در تهران دانست.

وی گفت: تا شرایط کرونایی ادامه دارد با چنین طرحی مخالفت می‌کنیم در حقیقت طرحی برای زیست شبانه بررسی و تصویب نخواهد شد مگر بعد از اتمام کرونا و ارسال چنین طرحی از سوی شورا بعد از کرونا باید مراحل خود را طی کند.

ماجرای زیست شبانه و لایحه تهران بیدار با پیک‌های مختلف کرونا در کشور تقریبا منتفی شد تا اینکه دوباره طی روز‌های اخیر بحث آن در فضای مجازی و رسانه‌ها مطرح شده است.

برخی از منتخبین شورای ششم معتقدند پس از آغاز فعالیت شورای جدید مصوبه باید کلا تغییر یا حذف شود البته به شرطی که کرونا مهار شده باشد و بتوان تصمیمی پس از لغو محدودیت‌های تردد شبانه گرفت.

با زیست مومنانه می‌توانیم شب‌های تهران را روشن‌تر و امن‌تر کنیم

سید احمد علوی، منتخب شورای ششم دراین باره گفت: طرح زیست شبانه را قبول دارم، ولی با عنوان زیست مومنانه می‌توانیم شب‌های تهران را روشن‌تر، شفاف‌تر و امن‌تر کنیم.

وی ادامه داد: وقتی شهر به صورت کامل به خواب می‌رود، شهر ناامن می‌شود و آسیب‌های اجتماعی هم شدت بیشتری پیدا می‌کند، اما نکته مهم این است که با مدل اعضای فعلی شورای شهر برای زیست شبانه کار جلو نمی‌رود. زیرا نمی‌توان شهر را به فروشگاه و امثال آن تبدیل کنیم و باید زیست مومنانه جایگزین شود که به نطرم جالب‌تر است.

علوی گفت: ما حتما در این دوه از مدیریت شهری، زیست شبانه را اصلاح می‌کنیم.

سروری: زیست شبانه باید بررسی کارشناسانه شود

درباره این موضوع به سراغ پرویز سروری یکی دیگر از منتخبین شورای ششم رفتیم. وی درباره این موضوع گفت: موضوع زیست شبانه مساله ساده‌ای نیست باید ابعاد مختلف آن را بررسی کرد و ارزیابی کارشناسی انجام داد.

نقاط ضعف را اصلاح می‌کنیم

وی افزود: هنوز در مورد لایحه تهران بیدار یا زیست شبانه بررسی را آغاز نکرده ایم، ولی حتما نقاط ضعف و قوت آن را در نظر می‌گیریم و هرجا نیاز به اصلاح باشد آن را قطعا انجام می‌دهیم. اقدامی صورت نمی‌دهیم که به ضرر شهر و شهروندان باشد.

اهداف زیست شبانه را احصا و بررسی می‌کنیم

ناصر امانی دیگر منتخب شورای ششم هم درباره این موضوع به فارس، گفت: این مساله و مصوبه مانند بسیاری از مصوبات دیگر باید بررسی کارشناسی شود و هدف دقیق انجام آن را احصا کنیم.

وی گفت: فعلا عجله‌ای برای این کار نیست و کمیته خدمات شهری شورای ششم جلسه‌ای با افرادی که این موضوع را مطرح کرده اند خواهند گذاشت تا سرانجام کار مشخص شود.

تهران چگونه از خواب بیدار می‌شود؟

کمتر از یک ماه دیگر فعالیت شورای ششم تهران آغاز می‌شود منتخبین شورای جدید معتقدند شهرداری و شورا طی ۴ سال اخیر در خواب بوده و قرار است دوباره بیدار شود. توقف برنامه ها، پروژ‌ها و محقق نشدن مطالبات شهروندان در بخش‌های مختلف شهری به ویژه حمل و نقل عمومی از دلایلی است که شهر را به خواب برده است. شورای پنجم با مصوباتی که برای بیداری تهران بوده مانند زیست شبانه سعی کرد رضایت بخشی از شهروندان را کسب کند، اما نه تنها به دلیل کرونا این موضوع محقق نشد بلکه نبود بسترها، بررسی نشدن دقیق و عدم استفاده از همفکری کارشناسان خانواده هم این مصوبه را با حاشیه‌های فراوان مواجه ساخت و حالا شورای ششمی‌ها قرار است برنامه‌هایی را جهت رضایتمندی مردم و پیگیری مطالبات آن‌ها انجام دهد.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار