جهش بیست ساله واکسن سازی کشور با تولید واکسن کرونا
کد خبر: 1053286
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q0U
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸
علیرضا بیگلری؛
رئیس انیستیتو پاستور ایران توضیحاتی دربارۀ واکسن پاستور کواک که یکی از واکسن‌های تولید داخل ویروس کروناست، ارائه داد.

سرویس جامعه جوان آنلاین: رئیس انیستیتو پاستور ایران در برنامه «سلام تهران» که پنجم تیرماه از شبکه پنج سیما پخش شد، با اشاره به ایران به‌عنوان تنها کشور مسلمان که موفق به تولید واکسن کرونا شده، یادآور شد: ویروس کرونا سختی‌های زیادی برای ما پیش آورد اما در کنارش تجربه‌های بسیاری کسب شد. انیستیتو پاستور ایران قدیمی‌ترین موسسه واکسن‌ساز در کشور و منطقه خاورمیانه است. این موسسه یکی از معتبرترین برندهای دنیاست و واکسن‌های آن علاوه بر کشور خودمان، در بسیاری از کشورهای دیگر هم مورد استفاده بوده. در بین کشورهای مسلمان فقط ایران و اندونزی نام خوشان را به‌عنوان کشورهای واکسن‌ساز تثبیت کردند. در بحث واکسن کرونا، ایران تنها کشور مسلمان است که همه پلتفرم‌های این واکسن را در داخل کشور راه‌اندازی کرده است.
«علیرضا بیگلری» در میز تهران برنامه «سلام تهران» با بیان همکاری مشترک ایران و کوبا در تولید یکی از واکسن‌های کرونا، اظهار داشت:ی در انیستیتو پاستور ایران چندین پروژه واکسن کلید خورده که یکی از آن‌ها پروژه مشترک با کشور کوبا است. ما با کشور کوبا همکاری 20 ساله در تولید واکسن داریم. این پروژه مشترک واکسن کووید، فاز نهایی خود را در کوبا و ایران طی کرده. در کوبا 44 هزار نفر و در ایران 24 هزار نفر در شهرهای ساری، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، بندرعباس، همدان و زنجان این واکسن را دریافت کردند. در هر شهر سه هزار نفر این واکسن را زده‌اند.
وی افزود: واکسن پاستور کواک یک واکسن نو ترکیب و بسیار بی‌خطر است؛ چرا که در تزریق روی 68 هزار نفر در ایران و کوبا عارضه جدی پس از تزریق، مشاهده نشده است. پاستور کواک یک واکسن پروتئینی نوترکیب است که با یک پروتئین بزرگ‌تر ترکیب شده. این فناوری باعث اثربخشی بیشتر این واکسن می‌شود و تنها در اختیار چند کشور از جمله کوبا و کشور ما هست.
رئیس انیستیتو پاستور ایران در رابطه با کارایی بالای این واکسن به‌خصوص در افراد زیر 18 سال، عنوان کرد: این واکسن بسیار بی‌خطر و ایمن است. کارایی بسیار خوبی دارد و در کوبا روی انواع خطرناک ویروس کووید آفریقای جنوبی، هندی و نیویورکی موثر بوده در صورتیکه واکسن روسی آسترازانکا در مقابل این ویروس‌های جهش‌یافته، حدود ده درصد کارایی دارد. واکسن پاستور کواک در حال کارآزمایی بالینی در کودکان است و می‌تواند یک گزینه مناسب برای سنین پنج تا هجده سال باشد. ویژگی دیگر این واکسن، طراحی یادآور آن همراه خودش است. مجموع این ویژگی‌ها واکسن پاستور کواک را تبدیل به یکی از معدود واکسن‌های قابل توجه در سطح بین‌المللی کرده است.
بیگلری با اشاره به واکسن به‌عنوان مقوله‌ای تاثیرگذار در امنیت ملی کشور، تصریح کرد: کشوری که موفق به تولید واکسن شود، سطح علمی بسیار بالایی پیدا خواهد کرد. هر کشوری که سه واکسن بسازد؛ قادر است سه واکسن دیگر هم باتوجه به فناوری سه واکسن قبلی، تولید کند. بنابراین در شیب ساخت واکسن قرار می‌گیرد که ارزش افزوده بالایی خواهد داشت. واکسن یک مقوله تاثیرگذار در امنیت ملی کشورهاست. کووید ثابت کرد اگر کشورهای دیگر به ما واکسن ندهند با مشکل مواجه می‌شویم. خوشبختانه طی یکسال گذشته با تولید واکسن کرونا توانستیم فناوری واکسن خود را حدود 20 سال ارتقاء دهیم. حمایت مقام معظم رهبری و دولت از این اقدام، در تاریخ ماندگار خواهد شد.
وی در ادامه چنین اظهار داشت: هم اکنون چند کشور اروپایی از ما مشخصات واکسن‌مان را خواسته‌اند. کشوری که چندین واکسن می‌سازد، اعتباری در سطح جهانی کسب می‌کند که کشورهای دیگر بخواهند یا نخواهند باید آن را بپذیرند.
رئیس انیستستو پاستور ایران در رابطه با نحوۀ تشخیص کارایی واکسن‌ها، خاطرنشان کرد: کارایی واکسن‌ها به چند روش مشخص می‌شود. یک روش این است که پس تزریق واکسن، خون افراد، مورد بررسی قرار مي‌گيرد تا مشخص شود در بدن چند درصد از اين افراد آنتي بادي ايجاد شده است؛ اما را راه خوبي نيست چون كارايي واقعي را مشخص نمي‌كند. راه ديگر نشان دادن آنتي بادي‌هاي خنثي كننده و ضد ويروس كرونا در بدن افراد است. اين هم راه كاملي نيست. راه درست و كامل، واكسيناسيون جمعيت زيادي از افراد است كه در كارآزمايي سه اتفاق مي‌افتد. سپس با حضور اين افراد در جامعه مشخص مي‌شود، چند درصد از افراد در مقابل بيماري ايمن بودند و با افرادي كه واكسن دريافت نكردند مقايسه صورت می‌گیرد. پس از شش تا هشت هفته كارايي واقعي واكسن مشخص مي‌شود. آمار اوليه نشان مي‌دهد واكسن پاستور كواك در تمام شهرهايي كه استفاده شده ايمني خوبي ايجاد كرده است.
بیگلری با اشاره به اینکه پاستور کواک تنها واکسن این موسسه نیست، یادآور شد: در پيشگيري از موج‌هاي بعدي کرونا، واكسن كمك كننده است اما راه حل قطعي نخواهد بود و تا ماه‌ها بعد از واكسيناسيون عمومي الزام استفاده از ماسك و رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي را خواهيم داشت. واكسني كه بعد از كوايران بركت، به وفور در اختيار مردم قرار مي‌گيرد، واکسن پاستور كواك است. اين واكسن تنها واكسن انيستيتو پاستور نيست. حدود چهار هفته بعد خبر خوبي را در مورد واكسن دوم‌مان خواهيم گفت كه كاملا بومي‌ است. ما پنجمين كشور سازنده اين واكسن هستيم كه اسلحه ما در برابر انواع جهش يافته ويروس كروناست.
وی در پایان اظهار داشت: اينكه بعضي افراد در دوز اول، واكسن خارجي دريافت كردند و در دوز دوم، بخواهند واكسن ايراني بگيرند؛ در حال بررسي در وزارت بهداشت است. اين موضوع در دنيا مطرح است و به عنوان يكي از راه حل‌ها عنوان می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار