موافقت حداكثري با برگزاري هر 2سال يك‌بار جام جهاني
کد خبر: 1048727
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Oox
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۵
طرح سعودي‌ها در كنگره فيفا مورد استقبال قرار گرفت!
طرح پيشنهادي عربستان سعودي براي برگزاري هر دو سال يك‌بار جام جهاني فوتبال با كسب حداكثر آرا به تأييد اوليه رسيد. در جلسه كنگره فيفا اين موضوع به رأي گذاشته و با استقبال اعضا مواجه شد. قرار است پس از بررسي‌هاي تكميلي تصميم نهايي گرفته شود.
شيوا نوروزي

طرح پيشنهادي عربستان سعودي براي برگزاري هر دو سال يك‌بار جام جهاني فوتبال با كسب حداكثر آرا به تأييد اوليه رسيد. در جلسه كنگره فيفا اين موضوع به رأي گذاشته و با استقبال اعضا مواجه شد. قرار است پس از بررسي‌هاي تكميلي تصميم نهايي گرفته شود.

هفتاد و يكمين جلسه كنگره فدراسيون جهاني فوتبال طبق برنامه جمعه به صورت آنلاين برگزار شد و حاضران در این جلسه در خصوص موضوعات مختلف اين رشته بحث و گفت‌وگو كردند. در پيش بودن جام جهاني قطر و ميزان آمادگي اين كشور براي ميزباني محور اصلي اين جلسه بود، اما طرحی پيشنهادي در كانون توجهات قرار گرفت. فدراسيون فوتبال عربستان طي نامه‌اي رسمي به فيفا خواهان كاهش فاصله زماني برگزاري جام جهاني شده بود. اين در حالي است كه بزرگ‌ترين رويداد فوتبال دنيا تا پيش از این همواره هر چهار سال يك‌بار برگزار شده و طي اين مدت سازوكار انتخاب تيم‌هاي شركت‌كننده مشخص بوده است. با اين حال سعودي‌ها با ارائه اين پيشنهاد عجيب اعضاي فيفا را به يك چالش بزرگ دعوت كردند. گويا سعودي‌ها اعتقاد دارند كه برگزاري هر چهار سال يك‌بار جام جهاني، مديريت فوتبال را تحت‌الشعاع قرار داده است. بعد از سخنراني رئيس فدراسيون عربستان، طرح ارائه شده به رأي گذاشته شد؛ 166 رأي مثبت حاکی از آن است كه اكثريت اعضاي كنگره خواهان اعمال تغييرات گسترده در برگزاري جام جهاني هستند و اين پيشنهاد را آغازگر فصلي جديد براي فوتبال تلقي مي‌كنند. در عوض 22 رأي مخالف داده شده نتوانست در مقابل طرح فوق مقاومت كند.

پس از تصويب اوليه پيشنهاد برگزاري هر دو سال يك‌بار جام جهاني قرار بر اين شد كه سران و مشاوران فيفا برررسي‌هاي بيشتري در اين زمينه انجام دهند و تصميم نهايي را بگيرند. از آنجا كه اجرايي شدن طرح جديد نيازمند بررسي‌ها و البته تغييرات گسترده است، قطعاً تصويب نهايي آن به سادگي اتفاق نخواهد افتاد. تا قبل از اين هر چهار سال يك‌بار، 32 تيم برتر جهان پس از برگزاري ديدارهاي انتخابي و گرفتن سهميه حضور در جام جهاني را تجربه مي‌كردند. فيفا بازي‌هاي هر قاره را جداگانه برگزار مي‌كند و تيم‌هاي ملي منتخب قاره‌ها جواز حضور در جام جهاني را كسب مي‌كنند. منتها اگر قرار باشد از اين پس هر دو سال يك‌بار جام جهاني داشته باشيم همه رقابت‌هاي بين‌المللي تحت تأثير آن قرار خواهد گرفت. بازي‌هاي باشگاهي، ليگ‌هاي معتبر اروپايي و رقابت‌هاي قاره‌اي همگي بايد برنامه‌ريزي‌هاي‌شان را تغيير دهند و برنامه‌هاي‌شان را بر اساس برگزاري هر دو سال يك‌بار جام جهاني بچينند. از طرفي در صورت تصويب اين طرح تعداد بازي‌هاي ملي به شدت افزايش پيدا خواهد كرد و ملي‌پوشان بايد زمان بيشتري را در خدمت‌هاي تيم‌هاي ملي باشند. در اين صورت تيم‌هاي باشگاهي بايد ستاره‌هاي‌شان را در اختيار تيم‌هاي ملي قرار دهند. دقيقاً به همين خاطر است كه يوفا روز گذشته صراحتاً با اين طرح مخالفت كرد. بونك، نايب‌رئيس فيفا و رئيس اتحاديه فوتبال لهستان در اظهارنظري مخالفتش با برگزاري هر دو سال يك‌بار جام جهاني را اعلام كرد. اين در حالي است كه قبل از اينكه عربستاني‌ها اين فكر به سرشان بزند، اينفانتينو سال گذشته اين موضوع را مطرح كرده بود، به همين خاطر است که رئيس فيفا يكي از حاميان اصلي اين طرح محسوب مي‌شود و به نظر مي‌رسد چالش جديد فوتبال جهان تقابل فيفا با مخالفت‌هاي يوفا باشد. افزايش تعداد تيم‌هاي حاضر در جام جهاني و تغيير سازوكار انتخاب تيم‌ها از ديگر حواشي آينده فوتبال خواهد بود.
طرح جديد فيفا براي بررسي همه‌جانبه به كميته مسابقات اين نهاد بين‌المللي ارجاع خواهد شد تا ابعاد مختلف آن با ديدگاه كارشناسي مورد ارزيابي قرار گيرد. قرار است در جلسه سال آينده كنگره فيفا اين طرح براي تصميم نهايي به رأي گذاشته شود. اينفانتينو كه پيش از اين بر افزايش تيم‌هاي حاضر در جام جهاني تأكيد داشت در كنگره فيفا تأكيد كرد كه برگزاري دو سال يك‌بار اين رقابت مي‌تواند فرصت بيشتري به كشورهاي مختلف بدهد: «ما به اين قانون نياز داشتيم تا كشورهاي بيشتري در اين رقابت شركت كنند، چراكه آرزوي خيلي از كشورها حضور در رقابت‌هاي جام جهاني است.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار