مردم ژاپن در تب و تاب برگزاري يا لغو المپيك
کد خبر: 1048724
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Oou
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۹
اصرار IOC و دولت براي برپايي مسابقات
ژاپني‌ها اين روزها در عجيب‌ترين حال و هواي ممكن بسر مي‌برند. مردم اين كشور در آستانه شروع رقابت‌هاي المپيك به درستي نمي‌دانند كه بايد بابت ميزباني از بزرگ‌ترين آوردگاه ورزش جهان خوشحال باشند يا اينكه به سبب تهديد كرونا نگران و ناراحت!
فريدون حسن

ژاپني‌ها اين روزها در عجيب‌ترين حال و هواي ممكن بسر مي‌برند. مردم اين كشور در آستانه شروع رقابت‌هاي المپيك به درستي نمي‌دانند كه بايد بابت ميزباني از بزرگ‌ترين آوردگاه ورزش جهان خوشحال باشند يا اينكه به سبب تهديد كرونا نگران و ناراحت!
المپيك اين روزها بيشتر از هر زمان ديگري با مخالفت‌هاي مردمي روبه‌روست و حتي خطر تعليق و تحريم آن هم وجود دارد. با اين حال دولت ژاپن و كميته بين‌المللي المپيك با وجود مخالفت‌هاي گسترده همچنان به برگزاري اين مسابقات اصرار دارند. شرايط در توكيو و چند شهر ديگر ژاپن بحراني است و آمار ابتلا به كرونا هم روند افزايشي داشته، اما دولت ژاپن بيشتر از اينكه به فكر عواقب برگزاري المپيك و شيوع بيشتر كرونا باشد به ضرر 41 ميليارد دلاري عدم برگزاري المپيك فكر مي‌كند، مسئله‌اي كه باعث شده دولتمردان اين كشور چشم و گوش خود را بر هر اعتراضي در اين خصوص ببندند. نظرسنجي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد ۸۰ درصد مردم ژاپن مخالف برگزاري المپيك هستند. تعدادي از آنها با ريختن در خيابان و با در دست داشتن پوسترهايي با عنوان «نه به المپيك» اعتراض خود را نشان داده‌اند. به دنبال اين ماجرا يوشيهيده سوگا، نخست‌وزير ژاپن اعلام كرد اولويت او المپيك نيست، اما تصميم نهايي را بايد كميته بين‌المللي المپيك بگيرد. نايب‌رئيس كميته بين‌المللي المپيك هم تأكيد دارد كه المپيك توكيو حتي در شرايط اضطراري هم برگزار مي‌شود و خطري مردم ژاپن را تهديد نمي‌كند. جان كوتز، رئيس كمسيون هماهنگي توكيو 2020 گفته است كه در صورت اعمال اقدامات اضطراري در زمان برگزاري بازي‌ها، المپيك و پارالمپيك مي‌تواند برگزار شود. كوتز در پايان سه روز جلسه هماهنگي كه به صورت مجازي برگزار شد، گفت: «ما شاهد بوديم پنج مسابقه آزمايشي در شرايط كرونا به خوبي برگزار شد. تمام برنامه‌هايي كه ما براي حفاظت از ايمني ورزشكاران و مردم ژاپن در نظر گرفته‌ايم در بدترين شرايط ممكن بنا شده‌اند، بنابراين پاسخ كاملاً مثبت است. توصيه‌اي كه ما از سازمان بهداشت جهاني دريافت كرديم، این بود که تمام اين اقدامات براي اطمينان از يك بازي ايمن و مطمئن از نظر بهداشتي راضي‌كننده است. بنابراين مهم نيست آيا حالت اضطراري وجود دارد يا نه.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار