کنترل نرخ اجاره‌بها با اجرای طرح مسکن ارزان‌قیمت
کد خبر: 1047488
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OUy
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۴
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان"ساخت خانه ارزان قیمت آسیب پذیری شهر‌ها را کاهش می‌دهد"گفت: علاوه بر کسب درآمد برای شهرداری‌ها، نرخ اجاره بها نیز کنترل می‌شود.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: علیرضا پاک فطرت با اشاره به طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها، اظهار کرد: شهرداری شهر‌های بزرگ بر اساس این طرح مکلف به ساخت خانه‌هایی با قیمت مناسب می‌شوند تا بر اساس وظیفه مدیریت شهری و حقوق شهروندی به خانواده‌های کم درآمد و آسیب پذیر با نرخ پایین اجاره دهند.

وی افزود: با تامین مسکن ارزان قیمت برای طبقه کم درآمد و محروم جامعه دو اتفاق بسیار مهم رخ خواهد داد. ابتدا با اجرای این طرح و تعیین اجاره ارزان قیمت؛ نرخ کلی اجاره‌ها در سطح شهر کنترل می‌شود و از طرفی کسب درآمدی برای شهرداری‌ها نیز خواهد بود.

وی تصریح کرد: شهری مانند وین اتریش که سال‌ها از نظر ارتقا فرهنگ شهروندی در اروپا رتبه اول را کسب کرده است، حدود ۳۰ درصد کل آپارتمان‌های مسکونی آن متعلق به شهرداری است. بدین معنی که شهرداری این مساکن را ساخته تا با اجاره آن هم کسب درآمد کرده و هم قیمت اجاره بهاء را تنظیم می‌کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با ارائه طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها به دنبال این هستیم که شهرداری‌ها بر اساس جمعیت هر شهر اقدام به ساخت واحد‌های استیجاری کنند چرا که شهرداری‌ها به لحاظ منابع مالی خودکفا بوده و تمام درآمد و هزینه‌های آن زیر نظر شورا‌های شهر صورت می‌گیرد از طرفی ساخت ۱۰۰۰ واحد خانه با قیمت هر متر ۴ الی ۵ میلیون تومان برای شهرداری‌هایی که زمین، پروانه ساخت و نیروی فنی در اختیار دارند، به نسبت پروژ‌های عمرانی آن‌ها مبلغ قابل توجهی نیست.

پاک فطرت افزود: این تعداد واحد مسکونی در کنار یک دیگر موجب بدست آـرودن سرمایه مناسبی برای شهرداری‌ها شده و همچنین خانواده‌های آسیب پذیر را در خودش جای خواهد داد. البته بخشی از ان‌ها به صورت خیریه در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها آسیب پذیری شهر را کاهش می‌هد عنوان کرد: این طرح مختص محرومان و نیازمندان بوده و کارمندان شهرداری حق استفاده از آن‌ها را ندارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شهرداری‌ها در طرح مذکور بر اساس مکانیزمی مشخص و جمعیت هر منطقه اقدام به ساخت خانه می‌کنند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال شهرداری تهران موظف به ساخت ۵۰۰۰ واحد سکونی می‌شود که تداوم این اقدام، تعداد قابل توجهی خانه در اختیار شهرداری قرار می‌دهد که می‌توانند مسکن بخش عمده از اقشار آسیب پذیر و محروم جامعه را با پرداخت مبلغ ناچیزی به عنوان اجاره بها تامین کنند.

به گفته وی، ساخت خانه ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها موجب جذب بیشتر جوانان شده که با این کار ازدواج و فرزند آوری نیز افزایش خواهد یافت.

منبع: تسنيم
برچسب ها: مسکن ، قیمت ، اجاره بها
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار