حمایت، شاخصه لازم جهش تولید داخلی در ورزش
کد خبر: 1037836
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LzI
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
دنیا حیدری
تولیدات داخلی، این روز‌ها در حوزه ورزش موفقیت‌های قابل توجهی به دست آورده، به طوری که طی هفته‌های اخیر شاهد رونمایی از نخستین لباس تکواندو تولید داخلی، رونمایی از مدال‌ها و لباس‌های استاندارد تولید داخلی در ووشو و رونمایی از ساخت اولین قایق استاندارد دراگون بوت در ایران بودیم. در همین راستا امروز نیز قرار است کمیته پارالمپیک طی نشست خبری خسروی‌وفا از تجهیزات تولید ملی کمیته ملی پارالمپیک رونمایی کند. اتفاقی که می‌تواند بهانه خوبی باشد برای برداشتن گام‌های مهم در راستای حمایت از تولیدات داخلی در عرصه ورزش.

عجیب نیست اگر در گام نخست تولیدات داخلی به‌رغم داشتن استاندارد‌های لازم، کیفیت تولیدات خارجی را نداشته باشند، اما بدون شک حمایت از این تولیدات می‌تواند در بهتر شدن هرچه بیشتر کیفیت آن‌ها و عدم نیاز به استفاده از اجناس خارجی را تا حد زیادی کم کند.  لازمه موفقیت در این مسیر، اما حمایت همه‌جانبه جامعه ورزش از تولیدات داخلی است، خصوصاً که این‌بار داستان بها دادن به تولیدات داخلی با موفقیت‌های مبتکران ایرانی در این راستا نیز همراه شده است و در واقع با توجه به تولید مشابه خارجی لباس‌های تکواندو، ووشو و قایق دراگون بوتی که هر سه نیز استاندار‌های لازم جهانی را دریافت کرده‌اند، بیش از آنکه چیزی شبیه به شعار باشد واقعیت توانمندی‌های جوانان ایرانی است که به عرصه ظهور رسیده و حالا برای جا افتادن نیاز به حمایت دارد.

جدا از آنکه استفاده از تجهیزات استانداردی که در داخل تولید می‌شود به معنای کاهش خروج ارز است و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، می‌تواند به معنای تشویق جوانان این مرز و بوم برای شکوفایی استعدادهای‌شان در این زمینه نیز باشد. البته به شرط آنکه عدم توجه به این استعداد‌ها به جای شکوفایی باعث از بین رفتن آن نشود تا همچنان در زمینه‌هایی که توانمندی لازم را داریم همواره محتاج تجهیزات دیگران باشیم و زمینه‌سازی در این راستا به نوع نگرش وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و از همه مهم‌تر فدراسیون‌های ورزشی برمی‌گردد که چطور از دستاورد‌های جوانان ایرانی استقبال کنند که بتواند باعث تشویق و پیشرفت هرچه بیشتر و بهتر آن‌ها شود.

البته استفاده از این تجهیزات به‌طور مستقیم به توجه فدراسیون‌ها نیازمند است، از آن جهت که بها دادن به تولیدات داخلی در تیم‌های ملی زمینه‌ساز تشویق تیم‌های باشگاهی برای قدم برداشتن در این مسیر می‌شود و همچنین تشویق تولید‌کنندگان داخلی برای ارائه کالا‌هایی باکیفیت بهتر. اما از سهم وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در پیمودن موفقیت‌آمیز این مسیر نیز نمی‌توان غافل بود، خصوصاً اینکه بر کسی پوشیده نیست که در بسیاری از موارد این سمبه پرزور دلالی‌هاست که باعث می‌شود کالا‌ها و تولیدات خارجی جای تولیدات قابل قبول و باکیفیت داخلی را بگیرد. هرچند که در تمام موارد نمی‌توان اولویت استفاده از تولیدات داخلی را در دستور کار قرار داد، اما در مواردی، چون موفقیت‌های کسب شده در تکواندو، ووشو، قایقرانی و نظایر آن که تولیدات داخلی استاندار‌های لازم را کسب کرده‌اند وزارت ورزش و همچنین کمیته ملی المپیک که همواره به اشکال مختلف حمایت‌های خود از جامعه ورزش را به اثبات رسانده اند، می‌توانند با موظف کردن فدراسیون‌ها در برخی موارد به استفاده از تولیدات داخلی، زمینه‌ساز موفقیت هرچه بیشتر در این راستا شوند. ضمن اینکه جدا از اینگونه توصیه‌ها، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به واسطه لابی‌ها و دسترسی‌هایی که دارند، می‌توانند در زمینه‌های پیشرفت هرچه بیشتر در امر تولیدات داخلی تأثیرگذار باشند.

بعد از رونمایی از تک‌تک موفقیت‌هایی که طی هفته‌های اخیر در رشته‌های مختلف از تولیدات داخلی و توانمندی مبتکران ایرانی به عمل آمد، حالا رونمایی از تجهیزات ملی در کنفرانس خبری کمیته پارالمپیک بهترین فرصت و بهانه برای زدن استارت حمایت از اینگونه تلاش‌ها برای بی‌نیازی، رسیدن به دانش لازم در تولیدات تجهیزات ورزشی و شکوفایی از استعداد جوان‌های ایرانی است که می‌تواند در کنار تمام موفقیت‌های برشمرده شده، هزینه‌های جانبی ورزش را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش دهد، آن هم در این شرایط اقتصادی که سختی آن بر کسی پوشیده نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار