آذربایجان‌شرقی از کریدور توسعه کشور خارج شده است
کد خبر: 1027078
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JBm
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: توسعه این استان با یک عقب ماندگی تاریخی مواجه بوده و از کریدور توسعه کشور خارج شده است.

داود بهبودی در جلسه هم‌اندیشی مدیران سازمان با روح الله متفکرآزاد، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، با ارایه تحلیلی از وضع حال شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آذربایجان شرقی، اظهار کرد: بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی استان و کشور ریشه در مسایل اجتماعی و فرهنگی دارد.

وی با بیان اینکه متوسط رشد اقتصادی استان نسبت به متوسط کشوری پایین است، ترکیب مشاغل صنایع را از عوامل پایین بودن میانگین رشد اقتصادی آذربایجان شرقی برشمرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: در استان صنایع «های‌تک» کمتری وجود دارند و بیشتر صنایع قدیمی و فرسوده هستند.

بهبودی عوامل برون استانی را هم در این موضوع دخیل دانست و افزود: در گذشته بی توجهی های متعددی به استان از سوی مرکز اتفاق افتاده و از طرفی برخی عوامل محیطی همچون همسایگی با تهران برخی از استان ها را به طور طبیعی در مسیر توسعه قرار داده است.

وی یادآوری کرد: الگوی توسعه کشورمان مرکز - پیرامون بوده و همه استان های توسعه یافته به طور مستقیم و غیرمستقیم از امتیاز نزدیکی به مرکز بهره مند شده اند.

بهبودی اظهار کرد: قابلیت هایی همچون حمل و نقل، گمرک و راه های ارتباطی زمانی جزو مزیت های اقتصادی استان بود؛ ولی با تغییر شرایط و نیز تغییر شرکای تجارت خارجی کشور، این قابلیت ها از آذربایجان شرقی سلب شده است.

برچسب ها: توسعه ، شاخص ، برنامه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار