بافند ه وطراح فرش نقش چالشتری به افلاکیان پیوست
کد خبر: 1023602
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IHi
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱
بافنده ی زرین پنجه فرش ایران زمین آسمانی شد ؛
بیشترین فرش های چهارمحال و بختیاری بافت مرحومه بانو محترم اسحاقیان چالشتری را در مناطق بختیاری نشین تشکیل می دهد وبر اساس نظر برخی از محققان، طرح فرش «سرو و کاج» چهارمحال و بختیاری بعنوان اصیل ترین طرح آریایی مطرح است و درکشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا، آمریکا و کانادا طرفداران فراوان دارد.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین بهمن توکلی فرد از اصفهان ، بانو محترم اسحاقیان چالشتری فخر هنرمندان، بافنده ی زرین پنجه ی  ایران، ، نزدیک به یک قرن با افتخار زیست در جوانی شوهرش از دنیا رفت و هم پدر بود و هم مادر برای فرزندانش ،و در هنر قالی بافی صاحب ذوق و ابتکار  بود و اثار ارزشمندی از فرشهای بی نظیر ایشان درموزه های داخل و خارج  از کشور رخ نمایی می کند.

اسحاقیان چالشتری بیش از هفتاد سال کار کرد ودر نمایشگاهای فرش بسیاری هم شرکت داشت.

او چندین تقدیر نامه و لوح افتخار و تندیس از سوی مقامات  بایشان اهدا شده بودو سوابقش در ارشیو تلویزیون، تهران و اصفهان و چهار محال هم فیلم و مصاحبه داشت.

مطبوعات هم هنربی بدیل اورا خالی نگذاشته اند ودر اینکه این بانو در تار پود فرش وبافت معجزه می کند اغراق نکردند وکارهای کم نظیراورا انعکاس داده اند.

هنر فرش چالشتر و چهارمحال مفتخر به هنر ایشان است وصدها نفر هم از زنان منطقه شاگردی این استاد عالیقدر را داشته و بهره مند از هنر ایشان شده اند.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختياري ضمن تسلیت به باز ماندگان این بانوی بی بدیل در گفت وگویی ابراز داشت: فرش چهارمحال و بختياري در جهان شناسنامه دار شده است و از خطر هاي احتمالي كپي برداري به نام ديگر مناطق محفوظ مانده و پنجره بزرگي براي رونق توليد و صادرات اين صنعت در استان گشوده شد.

سيد نعيم امامي نيز اظهارداشت: فرش چهارمحال و بختياري پس از ثبت ملي وثبت جهاني ، انجام شده و از اين پس فرش چهارمحال و بختياري از نظر استحكام و شيوه بافت، رنگ ثابت گياهي مورد استفاده در تهيه فرش، استفاده از رنگ تند و گرم، نقشه هاي اصيل و قيمت مناسب در جهان مختص همين منطقه شناخته مي شود.

اسحاقیان چالشتری  بالاخره هم با عمری سراسر افتخار در نوزدهم مهرماه سال نود ونه از عالم خاک به افلاکیان پیوست.

 روانش شاد و یادش جاودانه و ماندگار

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار