ترور مسکوت!
کد خبر: 1012399
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FN1
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۰
«اسرار قتل احمد دهقان» در آیینه یک پژوهش نوانتشار
شاهد توحیدی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: ترور احمد دهقان، مدیر هفته‌نامه تهران مصور، در عداد قتل‌هایی است که پس از شهریور ۲۰ روی داد، اما عامل آن در پرده ماند. اثری که هم‌اینک به شما معرفی می‌شود، در‌صدد بوده است تا به برخی از جنبه‌های مغفول این ترور نور بتاباند و از آن ابهام‌زدایی کند. داوود علی بابایی، نویسنده این اثر –که انتشارات ایران فردا آن را منتشر ساخته- در دیباچه آن چنین آورده است: «می‌گویند گذشته چراغ راه آینده است؛ چگونه می‌توان به حوادث و اتفاقاتی که در گذشته روی داده است، پی‌برد؟ چگونه می‌توان از پیشرفت و توسعه گذشتگان که باعث رویداد‌های دوران حال شده است، آگاه گردید؟ چگونه می‌توان از ظلم، جور و ستم فرمانروایان و حاکمان و پادشاهان تاریخ گذشته جامعه مطلع گردید؟ گفته‌های شفاهی و مکتوبات بهترین مأخذ و منبع برای آگاه شدن است و مطبوعات را با اینکه بیش از ۲۰۰ سال در ایران قدمت ندارند، می‌توان برترین و مؤثرترین منبع فهم و آگاهی از نسل‌های گذشته قلمداد کرد. مطبوعات آیینه تمام‌نمای اتفاقات و رخداد‌هایی است که در یک جامعه اتفاق می‌افتد و منعکس‌کننده آن‌ها برای زمان حال و حتی آینده می‌باشد. می‌گویند جامعه‌ای که مطبوعات ندارد یا مطبوعات آن در حال سکون، سکوت و خفقان قرار دارد، مانند ساختمانی می‌ماند که فاقد چراغ و وسایل روشنایی می‌باشد و این چنین جامعه‌ای نمی‌تواند باعث آگاهی و درک مسائل فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، سیاسی و اقتصادی و ... مردم آن خطه گردد. نباید فراموش کرد که این مطبوعات هستند که افشا‌کننده فسادها، ظلم‌ها و تباهی‌ها در یک جامعه می‌باشند و دست کارگزاران خطاکار و ستمگر و اجحاف‌کننده به حقوق مردم را رو می‌کنند.»

در آغازین فصل از اثر مورد معرفی، در باب پیشینه تهران مصور سخن رفته است. مؤلف در باب چگونگی نشو و نمای این هفته نامه، بر این باور است: «مجله تهران مصور به صاحب امتیازی ع. نعمت در تهران تأسیس و در سال ۱۳۰۸ شمسی منتشر شده است. طهران مصور معمولاً در ۱۶ صفحه به قطع وزیری بزرگ، هفته‌ای یکبار، روز‌های شنبه طبع و شماره دوم سال اول آن در تاریخ شنبه ۲۳ آذرماه ۱۳۰۸ شمسی منتشر شده است. محل اداره مجله: تهران‌- کوچه حاجی باقر صراف. قسمت اشتراک آن داخله سالانه ۲۵ قِران شش ماهه ۱۳ قِران و خارجه ۳ دلار و ۲ دلار. تک شماره ده‌شاهی. قیمت اعلانات به غیر از صفحه اول سطری سه قِران است. شعار مجله که روی جلد آن چاپ شده تصویر خرابه‌های طاق کسری و در بالای آن اسم روزنامه (تهران مصور) و در طرف راست کلمه تأسیس و در طرف چپ سال تأسیس ۱۳۰۸ طبع گردیده است. مندرجات مجله عبارت است از: مقالات مختلف اجتماعی و تاریخی و فکاهی و اخبار داخله و پاورقی مجله رمان (اسرار لاله‌زار) است. در شماره دوم سال اول مقاله به قلم آقای سعید نفیسی و نیز مقاله به قلم حبیب‌الله صحیحی به‌عنوان (هفته نسوان) درج است. مجله تهران مصور از حیث طبع و کاغذ زیبا و مرغوب نیست، ولی از حیث مندرجات مجله مفید و سودمندی است. تهران مصور به وضع مذکور مدتی منتشر می‌شد و بعداً تعطیل گردیده و مجدداً پس از وقایع شهریور ۱۳۲۰ به مدیریت مرحوم (احمد دهقان) به وضع مطلوبی منتشر شده است.

تهران مصور هنگامی که به مدیریت احمد دهقان منتشر می‌شد، یکی از بهترین مجلات هفتگی تهران بود و از لحاظ مبارزه‌های شدیدی که مدیر آن با توده‌ای‌ها می‌کرد آن را در صف اول روزنامه‌های مبارز قرار داده بود. مقالات و داستان‌های تاریخی و اخبار زره‌بینی طهران مصور قابل استفاده برای عموم بود به قسمی که تیراژ مجله به چند هزار می‌رسید. این وضع تا موقعی که احمد دهقان به قتل رسید ادامه داشت و پس از آن هم به مدیریت مهندس والا که قبلاً مدیریت داخلی مجله را داشت باز منتشر می‌شد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار