پاسخ موشکی– پهپادی انصارالله به آتش‌بس فریبکارانه سازمان ملل
کد خبر: 1010510
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EsY
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۷
تأسیسات نفتی و نظامی عربستان مجدداً هدف حمله قرار گرفت
فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن یک صلح جدید پیشنهاد کرده، ولی سعودی‌ها در میانه طرحی که مارتین گریفیتس روی میز گذاشته، به بمباران‌های خود برای اجرای سیاست زمین سوخته ادامه می‌دهند. انصارالله هم دیروز برای چندمین بار در ماه‌های اخیر، تأسیسات نفتی و پایگاه‌های نظامی سعودی‌ها را هدف حملات موشکی-پهپادی خود قرار داد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن دیروز اعلام کرد که نیرو‌های مسلح یمن با موشک و پهپاد تأسیسات نفتی و پایگاه‌های نظامی عربستان در نجران، جیزان و عسیر را هدف قرار داده‌اند. در این حمله آشیانه جنگنده‌ها و سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت در پایگاه «خمیس مشیط»، فرودگاه‌های «ابها»، «جیزان» و «نجران» و همچنین تأسیسات بزرگ نفتی آرامکو در منطقه صنعتی «جیزان» با ظرفیت روزانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز هدف حملات موشکی و پهپادی انصارالله قرار گرفت. به گفته سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن، انصارالله همچنین پایگاه نظامی «تداوین» در استان «مأرب» را هدف حمله قرار داد که البته این حمله به هنگام نشست فرماندهان سعودی با عناصر وابسته به دولت مستعفی یمن انجام شده است. عربستان بر اساس رویه‌های جنگی خود طی پنج سال گذشته، به جز در مواردی که ریاض هدف حمله قرار می‌گیرد، از تأیید اصابت اهداف نظامی و تأسیسات نفتی خود خودداری می‌کند. نیرو‌های ائتلاف به رهبری عربستان بعد از حمله دیروز هم، صرفاً اعلام کردند که چهار موشک و شش پهپاد انفجاری را رهگیری و منهدم کرده‌اند، موشک‌ها و پهپاد‌هایی که به ادعای آن‌ها از طرف انصارالله به سمت مناطق مسکونی عربستان شلیک شده است. بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، سخنگوی نیرو‌های ائتلاف تحت رهبری عربستان، درباره اینکه آیا در این عملیات موشک‌ها یا پهپاد‌ها به هدف اصابت کرده‌اند یا نه، توضیحی نداد و شرکت آرامکو هم واکنشی به اینکه تأسیسات جیزان هدف قرار گرفته یا نه، نشان نداده است. این در حالی است که برخی کاربران سعودی از شنیده شدن صدای انفجار در شهر‌های خمیس مشیط و اب‌ها در عربستان سعودی خبر دادند و نوشتند که صدای این انفجار‌ها بسیار مهیب بوده است.

پاسخ به جنایت حجه

حملات انصارالله از اواخر ماه مه ۲۰۲۰، به دنبال پایان آتش‌بس مربوط به شیوع کرونا تشدید شده است. انصارالله ۲۳ ژوئن هم در حمله‌ای کم‌سابقه با هشت پهپاد و سه موشک ریاض پایتخت عربستان را هدف حمله موشکی قرار داد؛ عملیاتی که آن را «موازنه بازدارندگی چهارم» خواند. حمله موشکی دیروز، اما ظاهراً با هدفی متفاوت انجام شده است. «یحیی سریع» سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن در این خصوص گفت که حملات دیروز در پاسخ به «جنایت‌های دشمن» انجام شده است. روز یک شنبه یک روز قبل از حمله انصارالله، جنگنده‌های ائتلاف سعودی منزل یک شهروند یمنی را در حجه هدف قرار دادند که هر ۱۰ شهید این حمله زنان و کودکان بودند.

طرح صلح وقت گیرانه

حملات وحشیانه سعودی‌ها در حالی ادامه پیدا کرده که مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، یک طرح صلح جدید ارائه کرده است. آتش‌بس فوری و الزام‌آور و آزادی اسیران طرفین از مهم‌ترین بند‌های این طرح است. پایگاه اطلاع رسانی «دیده‌بان مینا» گزارش کرد که طرح پیشنهادی جدید گریفیتس روز یک‌شنبه تسلیم دولت مستعفی یمن، هم‌پیمانان آن‌ها و انصارالله شد. این در حالی است که یک منبع آگاه در سازمان ملل متحد به خبرگزاری آناتولی گفته است: «هیئت مذاکره‌کننده انصارالله در مسقط پایتخت عمان حاضر به دیدار با گریفیتس نشد. این هیئت تأکید کرده که علت این اقدام، اعتراض به افزایش حمایت ائتلاف سعودی-اماراتی به صنعا و سایر مناطق یمن است.» در طرح گریفیتس از طرف‌های درگیر خواسته شده است نسبت به آتش‌بس فوری اقدام کنند و برای نظارت بر روند آتش‌بس و جلوگیری از نقض آن، کمیته‌ای از نمایندگان سازمان ملل و افسران از طرف‌های درگیر تشکیل شود. این در حالی است که پیش از این انصارالله هرگونه آتش‌بس قبل از بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعا و برداشته شدن تحریم از این فرودگاه را رد کرده است. در طرح جدید گریفیتس، ایجاد یک مرکز عملیات مشترک برای هماهنگی اجرای توافق و مدیریت جریان اطلاعات، حقوق (دستمزدها)، فرودگاه‌ها، بنادر و راه‌های اصلی بین استان‌ها، رسیدگی به پرونده اسیران و همچنین اجرای اقدام‌های اقتصادی و در رأس آن‌ها بشر دوستانه پیشنهاد شده است. انصارالله یمن به شدت به طرح جدید گریفیتس و به خصوص زمانبندی ارائه آن بدبین است. این طرح در شرایطی مطرح شده که استان مأرب به عنوان یکی از استان‌های راهبردی در یمن و حلقه وصل بین استان‌های دیگر در آستانه آزادی قرار گرفته است.

دیروز منابع گزارش کردند که نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به ورودی‌های شهر مأرب رسیده‌اند و به زودی وارد این شهر خواهند شد. سرتیپ عبدالله الحاکم، رئیس سازمان اطلاعات ارتش یمن به ائتلاف متجاوز درباره حمله به تأسیسات نفتی در مأرب هشدار داد. وی گفت، دامنه و توان عملیاتی نیرو‌های یمنی گسترده است و می‌توانند به مواضع حیاتی در امارات و عربستان و برخی کشور‌های دیگر حمله کنند. ابراهیم شیر، گزارشگر العالم گزارش کرده که مأرب، حلقه وصل بین همه استان‌های یمن و دژ مستحکم صنعا محسوب می‌شود. سعداله زارعی در مصاحبه با برنامه زنده «رویداد» رادیو گفتگو پیشنهاد مجدد آتش‌بس از سوی سازمان ملل را در راستای ناتوان‌سازی انصارالله برای آزادسازی مأرب تحلیل کرد وگفت: «انصارالله پاسخ داد زمان برای آتش‌بس دیر است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار