احراز هویت سامانه سجام غیرحضوری می‌شود
کد خبر: 1001765
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CbV
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۲
ورود روزانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان پول جدید به بورس
بیش از دو هفته است که متقاضیان خرید سهام از بورس در صف‌گرفتن کد سجام از دفاتر پیشخوان دولت هستند، اما سازمان بورس برای رفع این مشکل هنوز چاره‌ای نکرده است. البته رئیس سازمان بورس اوراق بهادار وعده داده به زودی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تمهیداتی فراهم می‌کند که احراز هویت مشتریان بورسی در سامانه سجام به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: با رونق گرفتن بورس و افزایش معاملات در آن، تقاضا برای خرید سهام و درخواست کد بورسی از سامانه سجام و دفاتر پیشخوان دولت افزایش یافته است. بیش از دو هفته است که مردم در صف اخذ کد بورسی روزانه در صف‌های طویل دفاتر پیشخوان دولت معطل هستند، اما هیچ چاره‌ای اندیشیده نشده است. در فضای مجازی که ضمن انتقادات بسیار به روش سازمان بورس، برخی پیشنهاد داده‌اند که کد ملی را جایگزین کد بورسی کنید و مردم بینوا را در صف‌های طولانی نگه ندارید، اما بالاخره رئیس سازمان بورس روزگذشته اعلام کرد که به زودی احراز هویت سجام غیرحضوری خواهد شد، اما زمان همچنان نامشخص است. حسن قالیباف اصل در گفتگو با فارس، در پاسخ به این پرسش که آیا بازار سرمایه عمق کافی برای ورود نقدینگی جدید و جذب مشتریان جدید بورسی پیدا کرده است، گفت: بازار سرمایه در حال حاضر بزرگ شده است و حجم بازار به ۴ هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، با توجه به اینکه مردم نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس اقبال پیدا کرده‌اند، ورود نقدینگی زیادی به بورس مشاهده می‌شود که این یک فرصت است.

وی گفت: مردم حاضر به سرمایه‌گذاری در بورس شده‌اند و الان نشان می‌دهد که بازار کشش جذب عرضه‌های اولیه شرکت‌ها را دارد و فرصت تأمین مالی توسط شرکت‌ها در بورس وجود دارد.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار گفت: دولت از طریق سازمان خصوصی‌سازی به واگذاری شرکت‌ها می‌پردازد و همچنین بنگاه‌های زیرمجموعه بانک‌ها فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در بورس پیدا کرده‌اند، شرکت‌ها می‌توانند به راحتی از طریق بورس تأمین مالی انجام دهند و بنگاه‌های بورسی می‌توانند از فرصت نقدینگی موجود در بازار به افزایش سرمایه و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های خود بپردازند.

قالیباف‌اصل این را هم گفت که شرکت‌های جدید هم با توجه به رونق بازار سرمایه می‌توانند، در بازار حاضر شده و به عرضه اولیه سهام خود اقدام کنند و از این طریق به افزایش سرمایه بپردازند.

به گفته وی، فرصت مناسبی برای تأمین مالی شرکت‌های بورسی از طریق بازار سرمایه فراهم شده است، تقاضا برای خرید سهام در بازار وجود دارد، بنابراین باید سهام ارزنده در بازار عرضه شود و شرکت‌ها نیز می‌توانند با نقدینگی جمع‌آوری شده در بازار به تأمین مالی بپردازند.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار همچنین در پاسخ به این پرسش که ارزش معاملات یک روز بورس و فرابورس به حدود ۵/۱۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد آیا جذب شرکت‌های بورسی می‌شود، افزود: افرادی که در بورس خرید و فروش می‌کنند، با پول‌های ریز و خرد وارد می‌شوند و ارزش این معاملات در برخی روز‌ها بالای ۱۸ هزار میلیارد تومان شده است. این پول یک بخش به سهامداران نهاد‌های بزرگ می‌رسد و گاهی اشخاص این سهام را می‌خرند، همچنین سازمان خصوصی‌سازی و دولت به تأمین مالی می‌پردازد، اما به طور متوسط هر روز هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول جدید وارد بورس می‌شود.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار گفت: فرصت طلایی در بازار سرمایه با حضور مردم و سرمایه‌های خرد فراهم شده است و بعد از اینکه سهام عدالت آزاد شد، مردم در بورس حاضر می‌شوند و حتی حضور مردم در بورس توسط مقامات بالاتر در کشور توصیه شده و شرکت‌ها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند که باید گسترش فرهنگ سهامداری در کشور انجام شود.

رکورد مشتریان بورس شکسته شد

قالیباف‌اصل با اشاره به آخرین عرضه اولیه در بورس گفت: در عرضه اولیه یک پگاه گیلان ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر خریدار سهام بودند که نشان می‌دهد مردم از بورس استقبال کرده‌اند، در حال حاضر ۱۱ میلیون نفر در کشور کد معاملات بورسی دارند و این پتانسیل بسیار خوبی در کشور به شمار می‌رود.

وی در مورد اینکه به واسطه حضور مردم در بورس در کارگزاری‌ها و دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک ازدحام ایجاد شده است، آیا قصد ندارید کارگزاری‌ها را زیاد کنید، گفت: الان دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک و همچنین در کارگزاری‌ها بانک‌های صادرات، آینده، بانک شهر، نسبت به صدور کد بورسی و احراز هویت اقدام می‌شود و مردم به راحتی می‌توانند از این طریق اقدام کنند. وی گفت:‌به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دستور داد‌ه‌ایم، طی روز‌های آتی به صورت آنلاین و غیرحضوری فرآیند احراز هویت مشتریان در سامانه جامع اطلاعات مشتریان سجام را انجام دهد.
برچسب ها: سامانه سجام
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار