«جوان» از چرخش تلخی به خوش‌باشی‌های مبتذل در سینما گزارش می‌دهد
وضعیت این روز‌های سینمای ایران را که از پادشاهی ژانر کمدی حکایت دارد باید شورشی قلمداد کرد که به طور قطع بی‌دلیل نیست و می‌توان آن را طغیان تماشاگران علیه تزریق یک دهه افراطی دانست که طی آن آثار تلخ، سیاه و ناامیدانه در سینما رواج پیدا کرد.
لزوم اعمال دقیق رده‌بندی سنی در فیلم‌های شبکه نمایش خانگی
ممنوعیت توزیع سریال «ممنوعه» نشان داد شبکه نمایش خانگی، برخلاف تصور چندان هم خانوادگی نیست، اگرچه برخی از تهیه کننده‌های سینما دوست ندارند روی محصولات شبکه نمایش خانگی محدودیت سنی اعمال شود.
برخی سلبریتی‌ها با نهایت بهره‌کشی از اوضاع کنونی دولتمردان و مسئولان فرهنگی، هر کاری را که گمان می‌کنند پول و درآمدی دارد در «شهر بی‌کلانتر» فرهنگ و هنر ولو با دزدی هنری یا کپی یواشکی آثار دیگران انجام می‌دهند و به قول یکی از آن‌ها ظاهراً کسی «از مادر زاده نشده» به این سیرک سروسامانی بدهد.
بی‌تردید با پایان یافتن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی سالن‌های نمایشی به فراخور اجرا‌ها و آثارشان یا با اثری تازه و یا با ادامه همان اجرا‌ها مجدد چراغ تئاتر را روشن می‌کنند
حمیدرضا شاه آبادی *
کل ارض کربلا یعنی مفهومی جامع و کامل از آنچه پیروان حدیث ثقلین بدان ایمان دارند و بر پایه این اعتقاد، تا پای جان می‌ایستند.
وزارت ارشاد و بنیاد فارابی میلیارد‌ها تومان پول بیت‌المال را هزینه ساخت و تولید فیلم «رستاخیز» کردند در حالی که این فیلم نه تنها هرگز اکران عمومی نشد بلکه ارشاد مجبور شد به دلیل شکایت صاحبان فیلم مالکیت آن‌را با پرداخت مبلغی هنگفت بخرد، اما از میان همه این هزینه‌های میلیاردی و بی‌سابقه چیزی عاید فرهنگ و هنر عاشورایی نشد.
انتقاد به محتوای سریال «ممنوعه» از سوی برخی رسانه‌ها، باعث شد که اعلام شود این مجموعه شبکه نمایشی فعلاً اجازه نشر ندارد.
میزگرد بررسی شخصیت، احوالات و سیر زندگی جلال آل‌احمد با حضور محمدحسین دانایی خواهرزاده جلال و ناصر شکوری پژوهشگر در «جوان» برگزار شد
جلال بار‌ها گفته است که شخصیت من را مجموعه فرهنگی می‌سازد که یکی از آن‌ها مذهب و دیگری ادبیات است که هر کدام یک مستمسک هستند. منظور جلال این است که بگوید هر کدام از این‌ها چنگ‌آویزی هستند برای نجات فرهنگی ما در مقابل غربزدگی
۴