سه شرط بهره‌مندی از بیمه بیکاری در دوران کرونا
کد خبر: 997616
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BWa
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار با بیان اینکه سقفی برای ثبت نام بیکار شدگان در سامانه بیمه بیکاری درنظر گرفته نشده است، گفت: در مورد دارندگان بیمه‌های خاص که بیکار شده اند، دولت باید تصمیم بگیرد.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مسعود بابایی مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار، در مورد برقراری بیمه بیکاری برای بیکار شدگان ناشی از شیوع کرونا اظهار داشت: بیکار شدگان برای استفاده از مقرری بیمه بیکاری باید سه شرط را دارا باشند به این صورت که مشمول قانون کار، مشمول بیمه تأمین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری باشند؛ در این صورت است که در فهرست ثبت نام شدگان نهایی قرار می‌گیرند. اینکه افراد فکر کنند صرفاً با ثبت نام در سامانه بیمه بیکاری، در شمول دریافت بیمه بیکاری قرار می‌گیرند درست نیست.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سازمان تأمین اجتماعی پس از ثبت نام افراد، بر اساس کد بیمه پردازی تأمین اجتماعی ثبت نام شدگان را مجزا می‌کند و برای افرادی که فاقد شرایط قانونی بوده و مشمول استفاده از این مزایا نیستند، پیامک جداگانه‌ای مبنی بر عدم احراز شرایط ارسال می‌کند و برای افرادی که بر اساس ضوابط قانونی حائز شرایط هستند نیز پیامک جداگانه‌ای مبنی بر ورود مجدد به سامانه و درج نام و کد شعبه تأمین اجتماعی مربوطه و همچنین حساب بانکی فرد ار سال می‌شود.

وی ادامه داد: سامانه محدودیتی برای ثبت نام ندارد و سقفی برای تعداد ثبت نام شدگان پیش بینی نشده است؛ بنابراین کسانی که مشمول قانون کار، تأمین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری هستند و به صورت غیرارادی بیکار شده اند می‌توانند با ورود به این سامانه تحت پوشش قرار بگیرند. در واقع محدودیتی در تعداد افراد ثبت نام شده وجود ندارد.

این مقام مسئول اظهار داشت: هنوز سازمان تأمین اجتماعی فهرستی از اسامی افراد مشمول به ما ارائه نکرده است و براساس جلساتی که در گذشته با این سازمان داشتیم، مقرر شده بود تا ظهر دیروز اطلاعات تکمیلی افراد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شود، اما تا به این ساعت اطلاعات برای ما ارسال نشده است. البته سازمان تأمین اجتماعی اطلاعات را به شرکت خدمات تأمین اجتماعی ارسال کرده است. آقای وزیر از دیروز منتظر این اطلاعات هستند.

بابایی در مورد وضعیت بیمه بیکاری مشمولان سایر بیمه‌ها، گفت: ما فقط کسانی که مشمول بیمه اجباری و قانون کار هستند را پوشش می‌دهیم. با توجه به اینکه کارگران ساختمانی، قالیبافان و … که بیمه خاص، بیمه خویش فرمایی، بیمه ساختمانی، بیمه آزاد و… هستند، مشمول قانون بیمه بیکاری نمی‌شوند و ۳ درصد حق بیمه را هم پرداخت نمی‌کنند، جزو مشمولان سامانه محسوب نمی‌شوند و در صورت ثبت نام نیز پیامک «عدم احراز شرایط» برایشان ارسال می‌شود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: باید دولت در مورد افرادی که شغل رسمی نداشته و یا مشمول بیمه اجباری و قانون کار نیستند، تصمیم گیری کند. با توجه به اینکه مسئولیت ما صرفاً مربوط به مشمولان بیمه اجباری و قانون کار است، دولت در مورد بیمه‌های خاص به ما چیزی اعلام نکرده است.

گفتنی است؛ به منظور جلوگیری از مراجعه حضوری و ازدحام ارباب رجوع در محل ادارات کار و کاریابی‌های غیردولتی، سامانه‌ای در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نشانی bimebikari.mcls.gov.ir طراحی شده است تا افراد با ورود به این سامانه اطلاعات شغلی و شخصی، از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

منبع: مهـــر
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
مهدی فقیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
1
2
سلام من 6سال هست که در کار خانه مبلمان سازی به عنوان رنگ کار کار می کنم الان بدلبل کرونا تعطیل شدیم من مستاجرم وبرای خرجم ماند هم به خدا به اداره بیمه مراجعه کردم ولی بدلیل نداشتن کارت پایان خدمت گفتن بهت بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد توروخدا راهی برای من وامثال من بگذارید یعنی چند سال کارگری من هیچ باتشکر
پاسخ ها
محمرضا
| Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
درست میشه انشاا...
حیدر جعغری
| Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
سلام .من درکارگاه خیاطی کار میکردم تااسفند۹۸بیمه پرداخت کرده ولی الان کارنیست ومیگه ترک کارمیزنم من سوالم اینکه بیمه بیکاری سه ماه کرونا به من تعلق میگیره تشکر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار