آخرین وضعیت مرز‌های کشور تشریح شد
کد خبر: 996610
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BGM
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
سخنگوی گمرک در تشریح آخرین وضعیت مرز‌های کشور گفت:بنادر جنوبی شامل گمرکات استان‌های هرمزگان، بوشهر و سیستان بلوچستان، از جمله بنادر چابهار فعال هستند وروند تجارت کشور در این بنادر بصورت عادی و با همت کارکنان گمرکات مرزی به نحو مطلوبی در حال انجام است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: لطیفی سخنگوی گمرک آخرین وضعیت مرز‌های کشور را به شرح زیر تشریح کرد:

• بنادر جنوبی کشور شامل گمرکات استان‌های هرمزگان، بوشهر وسیستان بلوچستان و از جمله بنادر چابهار فعال هستند وروند تجارت کشور در این بنادر بصورت عادی و با همت کارکنان گمرکات مرزی به نحو مطلوبی در حال انجام است. نکته قابل توجه در خصوص گمرکات بندری جنوب کشور این است که علی رغم قرنطینه شدید و تعطیلی در استان خوزستان، گمرک بندر امام خمینی (ره) فعال است وروند عادی تجارت شامل صادرات و واردات در این گمرک در جریان است.
طی ۲۴ ساعت گذشته کالا‌های اساسی گندم وذرت از گمرک چابهار در حال ترخیص هستند.

• دربنادر شمالی کشور و در استان گیلان نیز بندر انزلی، بندر کاسپین حسن رود وبندر آستارا در طول مدت تعطیلی بصورت عادی وبا شیفت همکاران گمرکی فعال هستند. شایان توجه است که در بندر انزلی از اسفند ماه سال گذشته تا کنون حتی در روز‌های تعطیل به صورت شبانه روزی بخاطر پهلو گیری کشتی‌های حامل کالا‌های اساسی بصورت دو شیفت، همکاران حضور دارند و فعال هستند.

ضمن آنکه با توجه به شیوع ویروس کرونا کلیه اصول بهداشتی وایمنی نیز از سوی کارکنان در حال رعایت است و همچنین برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی تا حد امکان همکاران بخش‌های پشتیبانی بصورت آماده بکار و دور کاری در حال انجام وظیفه هستند.

• گمرک استارا در مسیر‌های ریلی، زمینی و دریایی در حال فعالیت است و گمرکات استان مازندران نیز در حال ترهیص کالا‌های اساسی و نهاده‌های تولید هستند به ویژه در گمرک امیرآباد.

• مرز‌های کشورمان با کشور عراق به جز مرز‌های با اقلیم تا پانزدهم آوریل یعنی بیست وهفتم فروردین ماه همچنان از طرف عراقی بسته خواهد بود؛ بنابراین مرز‌های شلمچه، چذابه، سومار، مهران و خسروی کاملا مسدود هستند.

• مرز‌های با اقلیم کردستان مانند پرویز خان، تمرچین وباشماق باز است وصادرات کالا وسوخت از این مرز‌ها به منطقه اقلیم وعراق در حال انجام است

• مرز ریلی ایران با ترکیه در گمرک رازی همچنان باز است و تجارت خارجی کشور با ترکیه از این طریق ادامه دارد. مرز بازرگان نیز همچنان تا اطلاع ثانوی مسدود است. وراه ارتباطی تجاری طرفین صرفا از طریق مرز ریلی رازی است. همچنین کامیون‌های ترکیه وایرانی از طریق مرز بازرگان به سمت کشور‌های خود مجاز به تردد هستند.

• مرز‌های کشوربا جمهوری خودمختار نخجوان مانند روز‌های گذشته بوده و تغییری در آن ایجاد نشده است ورویه‌های مسافری وترانزیت کالا به طرف گمرک دیل اوجی ترکیه مسدود است.

• کلیه مرز‌های کشور با ترکمنستان بسته است ومتاسفانه ۱۳۱ واگن بیش از یکماه در مرز اینچه برون متوقف است. عمده کالا‌های این واگن‌ها شامل، سیمان، آهن، پلاستیک، مواد شیمیایی، رنگ، کاشی وتجهیزات پلاستیکی پارکهاست.
مرز سرخس تنها مسیر جابجایی کالا به ترکمنستان از طریق ریلی است و فعالیت این مرز در حال حاضر معطوف به مسیر ریلی است و به دلیل توقف طولانی مدت کامیون‌ها در پشت مرز‌های ترکمنستان کامیون‌های ترانزیتی ترکیه‌ای مجبور به بازگشت به کشورشان شدند.

• گمرک دوغارون در استان خراسان رضوی فعال است وعلی رغم وجود آثار سیل در این منطقه روند تجاری بین ایران وافغانستان در جریان است.

• همچنین مرز ماهیرود نیز فعال است وجریان تجارت در این گمرک بصورت عادی در جریان است.

• در استان سیستان وبلوچستان، گمرک مرزی میلک همچنان باز است وطی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۳۴۱ دستگاه کامیون تردد داشته است ضمن آنکه متاسفانه گمرکات وبازارچه مرزی با کشور پاکستان شامل میرجاوه، کوهک، جالق، ریمدان وپیشین همچنان تعطیل است.
در دو روز گذشته نیز خبری در رسانه‌ها منتشر شده بود که روسیه از امروز ۳۰ مارس مرز‌های خود را به دلیب شیوع کرونا می‌بندد که با بررسی‌های به عمل آمده رویه صادرات به این کشور ادامه دارد و حتی مقامات گمرکی کشور آذربایجان هم در گفتگو با مدیران گمرکی کشورمان در مرز‌های مشترک این خبر را تایید نکرده و اعلام داشتند هیچ نامه‌ای از طریق روسیه به آن‌ها نیز اعلام نشده است و مرز‌ها باز است.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار