مردم رعایت کنند، سیر کرونا تا اوایل فروردین نزولی می‌شود
کد خبر: 995159
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Asx
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
نماینده ویژه وزیر بهداشت:
حریرچی با تاکید بر اینکه امن‌ترین مکان برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، خانه‌ است، گفت: باید توجه کرد که اگر مردم همکاری کنند، می‌توانیم تا اوایل فروردین سیر ابتلا را نزولی کنیم تا موارد بیماری و مرگ‌ومیر کاهش یابد. اما اگر مردم رعایت نکنند و مشکل را شوخی بگیرند، این بیماری ممکن است حتی تا آخر اردیبهشت و حتی تا خرداد مزاحم ما باشد و تعداد زیادی را مبتلا کند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: دکتر ایرج حریرچی که بعد از گذراندن دوران نقاهت و قرنطینه کرونا، امروز به استان گیلان سفر کرده بود، با اشاره به وضعیت بیماری کووید-۱۹ در گیلان، گفت: در این شرایط باید اصول علمی و بهداشتی را رعایت کنیم. خوشبختانه بیمارستان رازی رشت که خط اول درمان بیماران کرونایی در استان گیلان است، با تمام امکانات و بسیج نیرو‌ها از خود بیمارستان و سایر بیمارستان‌ها اقدام می‌کند.

وی افزود: خوشبختانه ورودی بیمارستان‌هایمان در استان گیلان کاهش یافته است، اما این موضوع هنوز به معنای رفع نگرانی نیست. مردم باید دو نکته را رعایت کنند؛ مهم‌ترین نکته، جداسازی بیماران از سایر فراد است. چه بیمارانی که علائم شدید دارند، چه بیمارانی که علائم متوسط داشته و چه بیماران دارای علائم خفیف، باید از سایر اعضای خانواده جدا شوند. باید توجه کرد که عمدتا ۸۰ درصد مردم می‌توانند این اقدام را در منازل انجام داده و خود را از سایر افراد و خانواده‌شان جدا کنند. نکته و قدم دوم هم به حداقل رساندن تماس با دیگران است. بر این اساس مردم عادی که هیچ علامتی هم ندارند، باید حداقل ارتباط را با یکدیگر داشته باشند.

حریرچی با تاکید بر اینکه امن‌ترین مکان برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، خانه است، گفت: همچنین بهترین روش پیشگیری شست‌وشوی دست‌ها است. باید توجه کرد که اگر مردم همکاری کنند، می‌توانیم تا اوایل هفته اول فروردین سیر ابتلا را نزولی کنیم تا موارد بیماری و مرگ‌ومیر کاهش یابد. اما اگر مردم رعایت نکنند و مشکل را شوخی بگیرند، این بیماری ممکن است حتی تا آخر اردیبهشت و حتی تا خرداد مزاحم ما باشد و تعداد زیادی را مبتلا کند.

وی همچنین گفت: ما دست‌بوس و خاک پای مردم هستیم، تنها راه مقابله با این بیماری پیشگیری و اقدامات مردم است. بیمارستان انتهای رودخانه است. در بیمارستان‌ها پزشکان، پرستاران، پرسنل و ... همه به دل آتش زده و از مردم مراقبت می‌کنند، اما راه کنترل این بیماری رفتار مردم است.

وضعیت تجهیزاتی بیمارستان‌ها
حریرچی درباره وضعیت تجهیزاتی برای کادر درمانی و بیماران، گفت: در تمام دنیا حتی در کشور‌های اروپایی غربی، آمریکا، کره جنوبی، چین و... در مقابله با این بیماری دچار مشکل شده‌اند. ما قبلا در بیمارستان رازی رشت، ۸۵ درصد اشغال تخت داشته‌ایم، اما در حال حاضر تمام ظرفیت بیمارستان را برای بیماران کرونایی خالی کرده‌ایم. حال بیماری‌های معمولی که از بین نرفته است؛ بنابراین ما این مشکلات را داریم. در عین حال با تجهیز امکاناتی که انجام شده، هنوز به کمبود جدی تخت برنخوردیم. همچنین با کمک سپاه، بسیج، هلال احمر و... نقاهتگاه‌هایی برای بیماران ایجاد کردیم که به عنوان طرحی بسیار مهم و مورد توجه سازمان جهانی بهداشت است. همچنین تجهیزات‌مان در حد ایده‌آل نیست، اما مشکل شدیدی نداریم.
منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار