عجله بن‌سلمان برای پادشاهی قبل از رفتن ترامپ
کد خبر: 994579
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ajb
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۶
کودتایی که فرزند پادشاه می‌گوید، مربوط به خود اوست
ولیعهد سعودی قصد دارد پیش از نشست سران گروه ۲۰ در آبان‌ماه سال آینده در ریاض پادشاهی خود را اعلام کند. در این سناریو ملک سلمان اعلام کناره‌گیری می‌کند و بن‌سلمان جوان که در دوران ولیعهدی کارنامه‌ای پر از اشتباه داشته است، قبل از آنکه احتمالاً در انتخابات آتی ریاست جمهوری امریکا قال خاندان ترامپ از کاخ سفید کنده شود و همین‌طور پیش از اینکه سونامی کاهش درآمد‌های نفتی ناشی از بحران بزرگ کرونا ویروس در اقتصاد جهانی شرایط او را متزلزل‌تر کند، بر تخت پادشاهی می‌نشیند. دستگیری‌های گسترده شاهزادگان پرنفوذ هم ضرب شستی به منتقدان و هم نمایشی است در سطح جهانی که مرکز قدرت است و چیزی جلودارش نیست.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: روز جمعه، بعد از آنکه خبر بازداشت بیش از ۲۰شاهزاده سعودی از جمله احمد بن عبدالعزیز، برادر شاه سعودی به دلیل آنچه که ظاهراً بخشی از کودتا برای سرنگونی ولیعهد عربستان بوده، منتشر شد، اخباری از مرگ یا احتضار ملک سلمان هم روی خطوط خبری رفت، اما ساعاتی بعد ملک سلمان در انظار ظاهر شد تا مشخص شود پروژه دیگری در کار است. یک منبع دیروز به پایگاه خبری میدل‌ایست‌آی خبر داد که «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی قصد دارد پیش از نشست گروه ۲۰ که قرار است در ماه نوامبر (آبان ماه سال آینده) در ریاض برگزار شود، پادشاهی خود را اعلام کند.

به گفته این منبع، بن‌سلمان قصد ندارد تا مرگ پدرش منتظر بماند و می‌خواهد مشروعیت پادشاهی خود را در زمان حضور پدرش تثبیت کند و به دنبال آن است که در نشست ماه نوامبر نشستن بر تخت را اعلام کند.

منابع نزدیک به خاندان سلطنتی عربستان اعلام کردند، بن‌سلمان پدرش را با وجود اینکه کاملاً در صحت و سلامت است، اما دچار نوعی زوال عقلی شده مجبور خواهد کرد از پادشاهی کناره‌گیری کند و با این اقدام طرح خود را که از زمان کناره‌گیری بن نایف آغاز شده، اجرایی می‌کند. این منبع به میدل‌ایست‌ای گفته است که بن‌سلمان می‌خواهد این اطمینان را داشته باشد زمانی که پدرش حضور دارد پادشاه شود.

این منابع گفته‌اند این اقدام آخرین مرحله از روندی است که محمد بن‌سلمان با خارج کردن «محمد بن نایف» پسرعمویش از ولیعهدی آغاز کرده بود.

یکی دیگر از منابع به میدل‌ایست‌آی گفت: بن‌سلمان می‌خواهد در زمان حیات پدرش اطمینان حاصل کند که پادشاه خواهد شد و به احمد بن عبدالعزیز، برادر ملک سلمان پیش از بازداشتش در روز جمعه پس از سال‌ها مخالفت، فرصت نهایی داده شد تا به طرح بن‌سلمان بپیوندد، اما او مخالفت کرد. در واقع فشار‌هایی برای حمایت از بن‌سلمان وجود دارد. احمد با پادشاه دیدار کرد و او هم تلاش کرد با لطف و مهربانی احمد را قانع کند، اما او مخالفت خود را با حمایت از این طرح ابراز کرد و به پادشاه گفت نمی‌خواهد پادشاه شود، اما در عین حال از اشخاص دیگری برای برعهده گرفتن سمت پادشاهی حمایت خواهد کرد.

براساس گزارش میدل‌ایست‌ای احمد برای کودتا پیش از بازداشت خود در روز جمعه آن طور که رسانه‌ها اعلام کردند برنامه‌ریزی نکرده بود، زیرا اصلاً نمی‌توانست چنین اقدامی بکند. در صورتی که ملک سلمان بمیرد و بن‌سلمان جانشین او شود مطمئناً احمد به دلیل عضویتش در هیئت بیعت اعتراض خواهد کرد، اما با این وجود هیچ تلاشی برای کودتا وجود ندارد.

رویترز هم در یادداشتی درباره پیام بازداشت‌های اخیر آن را کاملاً روشن خوانده و نوشته است که «بن‌سلمان به بقیه فامیل سلطنتی این پیام را رسانده که جلوی هرگونه تلاش برای نرسیدن به پادشاهی را خواهد گرفت؛ او این پیام را به همه فرستاده که مزاحم روند پادشاه شدن او نشوند.»

بر اساس گزارش رویترز دست‌کم چهار منبع در درون خاندان پادشاهی سعودی تأیید کرده‌اند که باز هم صدا‌های مخالف از درون خانواده علیه پادشاهی بن‌سلمان به گوش می‌رسد و او با این بازداشت‌ها قصد دارد هرگونه صدای مخالف را در نطفه خفه کند. این منابع تأیید کرده‌اند که بازداشت برادر پادشاه که عضوی از شورای بیعت است تنها برای اطمینان از پادشاه شدن بن‌سلمان صورت گرفته است.

بیم رفتن ترامپ و کاهش قیمت نفت
منابع گفتند: دلایل زیادی پشت این موج بازداشت‌های جدید ولیعهد عربستان وجود دارد؛ نخستین آن نگرانی وی از احتمال انتخاب نشدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا در دور دوم انتخابات است، به ویژه که جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور پیشین این کشور و سناتور برنی سندرز دو کاندیدای احتمالی دموکرات‌ها به انتقاد از ولیعهد به ویژه پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد سعودی در سفارت کشورش در استانبول در سال ۲۰۱۸ معروف هستند، اما در عوض ترامپ بار‌ها گفته که بن‌سلمان مسئول این جنایت نیست.

از دیگر عوامل این بازداشت‌ها ناکامی برنامه‌های اصلاحاتی و اقتصادی بن‌سلمان در داخل، کاهش قیمت نفت، سقوط بازار‌های مالی و توقف موقت حج عمره به دلیل نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا است که در تصمیم بن‌سلمان برای انتخاب این بازه زمانی جهت اجرای موج بازداشت‌ها نقش بسزایی داشته تا خود را به بقیه خاندان سلطنتی تحمیل کند.

یک منبع گفت: این موج بازداشت‌ها با کمپین بازداشتی که ولیعهد در سال ۲۰۱۸ راه انداخت کاملاً متفاوت است، چرا که وی در سال ۲۰۱۷ به عنوان حاکم جوان بی‌باک و اصلاح‌طلب در اوج محبوبیت قرار داشت و همین مسئله به او اجازه داده بود اعلام کند که به دلیل مبارزه با فساد این کمپین را راه انداخته است، اما بازداشت‌های جدید پس از رسوایی‌های متعدد صورت می‌گیرد و این اقدام بن‌سلمان در واقع فرار از یک رسوایی به رسوایی بزرگ‌تر است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار