موزه ملی خاویار ایران در کیاشهر تاسیس می‌شود
کد خبر: 993902
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AYg
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان خبر داد:
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از تأسیس موزه ملی خاویار در بندرکیاشهر خبر داد.

به گزارش جوان آنلاين، شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گيلان با اشاره به مجموعه بناهای شیلات کیاشهر که به مساحت 75هزار مترمربع که در شهرستان آستانه‌اشرفیه واقع شده است، از تأسیس موزه ملی خاویار در بندرکیاشهر خبر داد و گفت: اين مجموعه که بیش از 22 بنای تاریخی را در دل خوي جاي داده است در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این ناحیه در گذشته با نام قدیمی بندرحسن کیاده به‌عنوان یکی از مراکز مهم صید و صیادی در گیلان بوده و در دوره قاجاریه به دلیل ایجاد گمرک و تاسیسات شیلات از رونق خاصی برخوردار بوده است.

وي افزود: شیلات کیاشهر یکی از مراکز عمده صیادی و تولید خاویار در سطح کشور است. این مجموعه تاریخی به‌دلیل داشتن ساختمان‌های نجاری، تراشکاری، جوشکاری، آهنگری، ابریشم‌سازی، ساختمان ادارای و مالی، ساختمان کوره صید و خاویارسازی، ساختمان مسکونی، ساختمان مهمانسرا، ساختمان ریاست، ساختمان سردخانه، ساختمان شورخانه، گورستان روس‎ها و... بوده است.

به گفته انتخابي، پیرو جلسات برگزار شده با مدیران شرکت مادرتخصصی صید و صیادی کشور، امور ماهیان خاویاری گیلان، معاونت محترم امور پیشگیری از جرم و حقوق بیت‌المال و میراث‌فرهنگی گیلان برگزار مقرر گردید بهره‌برداری این مجموعه به‌عنوان موزه ملی خاویار ایران ظرف مدت 2 سال بصورت فاز بندی انجام شود و در همین راستا کمیته مشترک احیاء این مجموعه تاریخی با مشارکت معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، شرکت مادر تخصصی ماهیان خاویاری ایران و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان تشکیل و هماهنگی های لازم جهت احیای این مجموعه صورت پذیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی اظهار داشت: مرمت یکی از ساختمان‌های تاریخی این مجموعه با نظارت میراث‌فرهنگی گیلان در دستورکار شرکت مادر تخصی ماهیان خاویاری قرار گرفته و همچنین پاکسازی و محوطه‌سازی این مجموعه طی چند ماه آینده تکمیل و امکان بازدید برای گردشگران فراهم خواهد شد.

انتخابی گفت: "از مردم عزیز گیلان درخواست داریم در صورت داشتن هرگونه وسایل صید و صیادی،اسناد و مدارک مربوط به این حوزه که به باززنده‌سازی فرهنگی این منطقه کمک می‌کند، به موزه رشت تحویل دهند تا بتوانیم در راه‌اندازی موزه ملی خاویار ایران به‌نام اهداء‌کنندگان استفاده شود.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار