ویروس کرونا توانایی زنده ماندن را دارد
کد خبر: 993249
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AO9
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲
کرونا ناشناخته است
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اینکه این نوع ویروس کرونا بیرون از بدن هم زنده مانده و به راحتی می‌تواند خود را حفظ کند، گفت: ویروس کرونا علاوه بر اینکه از هر فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود توانایی زنده ماندن هم دارد .

 سید جمال‌الدین حسینی‌اقدم  اظهار کرد: کرونا یک ویروس جدیدی است و اگرچه گروه کرونا ویروس از سال‌های پیش شناخته شده بود ولی این مدل ویروس جلد خود را عوض کرده و رفتار آن برای دانشمندان مشخص نیست. 

وی افزود: با توجه به رفتار ویروس و ویژگی‌های آن از این لحاظ که ویروس بیرون از بدن  ۲ تا ۱۲ روز زنده می‌ماند و بیشتر روی سطوح فلزی قرار می‌گیرد، از این‌رو باید بسیار دقت کرد. 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اینکه این نوع ویروس کرونا بیرون از بدن هم زنده مانده و به راحتی می‌تواند خود را حفظ کند، گفت: ویروس کرونا علاوه بر اینکه از هر فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود توانایی زنده ماندن هم دارد در حالیکه اکثر ویروس‌ها اگر از بدن خارج شود، از بین می‌روند.  

وی متذکر شد: متاسفانه ناشناخته بودن ویروس منجر شده تا پیش‌بینی اینکه، ویروس تا چند روز و چند ماه آینده کنترل می‌شود، وجود ندارد. 

حسینی‌اقدم ادامه داد: البته دانشمندان بیکار ننشسته و در حال تحقیق هستند و انواع درمان و واکسن‌ها را ارائه خواهند کرد و قطعا علم غالب خواهد شد ولی مهم‌تر این است که از انتقال آن جلوگیری کنیم تا آنگونه که نگرانی نسبت به آن وجود دارد، دیگر نباشد. 

وی تصریح کرد: راه این ویروس پیشگیری است به طوریکه گاها مطرح می‌شود که مرگ ناشی از کرونا ۲ درصد است که در نگاه اول یک حسن به نظر می‌رسد ولی به علت اینکه ویروس بسیار سریع انتقال می‌شود و به قدری در جامعه شایع می‌شود پس خطرناک محسوب می‌شود زیرا اگر یک میلیون نفر مبتلا شود یعنی ۲۰ هزار نفر خواهند مُرد، در حالی که حتی یک مرگ هم برای ما اهمیت دارد. 

حسینی‌اقدم با بیان اینکه از مردم خواهشمندیم به علت نزدیکی به عید بیرون نرفته و از سفر غیرضروری خودداری کنند، گفت: البته خلوت در برخی محلات نیز ناشی از آگاهی مردم است که ما را همراهی می‌کنند ولی در هر صورت  مردم نباید ارتباط اضافی باشد.  

وی افزود: وقتی مسوولان ساعات اداری را کاهش می‌دهند ولی چرا باید با مسافرت و خیابان‌گردی روی بیاریم و این زحمات را به هدر دهیم.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز  اذعان داشت: البته من به شهر و استان امید دارم چراکه  من انتظار داشتم تعداد ابتلایان با بازارگردی و شمال‌گردی و خیابان‌گردی  زیاد باشد ولی الحمدالله کم است.  

وی با تاکید بر اینکه بهترین و امن‌ترین جا خانه است و البته هر کسی هم  که از بیرون به  خانه می‌آید، نباید فضا را آلوده کند، گفت: بهترین وسیله برای شست و شو آب و صابون است و اگر در بیمارستان‌ها می‌بینیم که پرستارها و دکترها با ژل و ضدعفونی دست خود را تمیز می‌کنند به منزله بهترین محلول پاک‌کننده  نیست بلکه وقتی برای شستن ندارد. 

حسینی‌اقدم در ادامه با اشاره بر اینکه در شستن دست‌ها هم دقت کنید و آب زیادی مصرف نکنید، گفت: اخیرا اعلام شده که مصرف آب ۱۵ درصد افزایش یافته است در حالیکه نیاز نیست که ۳۰ ثانیه آب باز بماند بلکه اول کمی دست‌ها را خیس کنید سپس آب را ببندید و هر چقدر که دوست دارید صابون بمالید و بعد با کمترین آب بشورید. 

وی در توصیه به کارمندان و شاغلان گفت: اگر سر کار می‌روید حتما از تجمع در یک جا خودداری کنید و همیشه فاصله یک تا یک و نیم متر را رعایت کنید و اگر فردی هم عطسه و سرفه دارد باید حتما ماسک بزند و اگر هم از ماسک استفاده نکرد حتما تذکر دهید. 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز  با اشاره بر اینکه خود علوم پزشکی مصرف‌کننده ماسک و ژل است و نمی توانیم ماسکی بدهیم، گفت: از خیرین می‌‌خواهیم ماسک را تهیه و در اختیار  علوم پزشکی هم بگذارد.  

وی ابراز کرد: افراد عادی می‌توانند با رعایت نکات بهداشتی و  از لباسهای کهنه خود ماسک تهیه کنند و بعد از دو ساعت مصرف در داخل آب و وایتکس و صابون بندازند

حسینی‌‌اقدم گفت: از تمام رسانه‌ها تشکر می‌کنم که در کنار سیستم بهداشتی هستند زیرا ما به کمک آنها در انتقال نکات و پیام‌ها نیاز داریم ولی نباید مردم را بترسانند. 

وی گفت: نباید مردمی که رعایت نکات بهداشتی می‌کنند  در خانه‌ها به دنبال آمار باشند بلکه باید همه شادی کنند ولی در کنار آن هر لحظه به نکات بهداشتی توجه کنند. 

ویروس‌های کرونا (یا کروناویروس‌ها) خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

ویروس کووید۱۹، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. این ویروس، بیماری «سندرم زجر تنفسی حاد» یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه‌ها شروع می‌شود. در ادامه، به دلیل پر شدن کیسه‌های هوایی شُش‌ها از مایع میان‌بافتی، اکسیژن کافی به فرد نمی‌رسد و در صورت عدم رسیدگی به‌موقع بیمار با خطر مرگ مواجه خواهد بود.

برچسب ها: تبریز ، کرونا ، علوم پزشکی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار