خانه‌ای نونوار با هزینه اندک و خلاقیت بسیار
کد خبر: 992721
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AFd
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
تزئین منزل در آستانه سال نو با بودجه کم هم امکانپذیر است
نو شدن و نوسازی و آمادگی برای ورود به سال بعد همیشه با نظافت و خانه تکانی و خرید پوشاک و لوازم نو همراه بوده است، لیکن با توجه به اینکه برخی خانواده‌ها ممکن است بودجه کافی- البته با توجه به نرخ کالا و خدمات نسبت به درآمد ماهانه- برای انجام همه چیز در اختیار نداشته باشند، به‌جای پاک کردن صورت‌مسئله، بهتر است دنبال راه‌های ساده‌تر و ارزان‌تری باشیم و به‌نوعی خود را با وضعیتی که در آن هستیم تطبیق دهیم و در یک جمله از مسیر زندگی لذت ببریم
محمد‌رضا سهیلی‌فر
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین:‌ روز‌های پایانی سال را سپری می‌کنیم. طبق روال هر ساله، بسیاری از خانواده‌های ایرانی، شروع به برنامه‌ریزی و تدارک امور مخصوص ایام پایان سال می‌کنند مانند خرید لباس و کفش نو، نوسازی یا نظافت اثاثیه منزل و آن دسته هم که استطاعت مالی بیشتری دارند اقدام به تعویض برخی لوازم منزل می‌کنند. چنانچه بودجه خانواده اجازه بدهد، پدر و مادر خانواده برای یک مسافرت در ایام تعطیل هم برنامه‌ریزی می‌کنند. ماه‌ها و فصل‌ها هم ظاهراً هر سال نسبت به سال قبل سرعت و شتابشان را بیشتر می‌کنند و هنوز در حال و هوای عید سال جدید هستیم که تابستان تمام می‌شود و با گذشت برق آسای پاییز، بهمن فرا می‌رسد و در اواسط بهمن می‌توانیم خود را مجدداً در ایام شب سال نو تصور کنیم. نو شدن و نوسازی و آمادگی برای ورود به سال بعد همیشه با نظافت و خانه تکانی و خرید پوشاک و لوازم نو همراه بوده است، لیکن با توجه به اینکه برخی خانواده‌ها ممکن است بودجه کافی- البته با توجه به نرخ کالا و خدمات نسبت به درآمد ماهانه- برای انجام همه چیز در اختیار نداشته باشند، به‌جای پاک کردن صورت‌مسئله، بهتر است دنبال راه‌های ساده‌تر و ارزان‌تری باشیم و به‌نوعی خود را با وضعیتی که در آن هستیم تطبیق دهیم و در یک جمله از مسیر زندگی لذت ببریم. بدیهی است شادابی و تازگی محیط خانه و نوسازی لوازم منزل همزمان با فرارسیدن سال جدید، در روحیه افراد خانه و به ویژه بچه‌ها بسیار مؤثر است. در این مقاله به اتفاق برخی شیوه‌های «تزئین و آراستن» محیط خانه با بودجه‌های نه چندان زیاد را مرور می‌کنیم.

کمی خلاقیت برای داشتن یک دکوراسیون زیبا
خب از کجا شروع کنیم؟ ابتدا می‌توانیم در فضای مجازی سری به سایت‌های دکوراسیون منزل بزنیم. برخی کانال‌ها و سایت‌ها پر از خانه‌های زیبایی است که با وسایل متنوعی تزئین شده‌اند. شما به یک رسانه اجتماعی نیاز دارید تا بتوانید بسیاری از لوازم و امکانات ارزان قیمت تزئین و دکوراسیون خانه را مشاهده کنید. فقط به این خاطر که بودجه‌تان محدود است به این معنی نیست که نتوانید آشیانه زیبایی داشته باشید. منتظر نمانید تا روزی برسد که توانایی مالی خرید لوازم دکوری گران قیمت را پیدا کنید. سعی کنید ایده‌های ارزان قیمت را هم امتحان کنید. چه کسی می‌داند؟ شاید وقتی پول بیشتری هم برای خرید دکوراسیون داشتید، خودتان مایل به این کار نباشید، بنابراین فقط به این دلیل که بودجه زیادی برای هزینه کردن ندارید به این معنا نیست که نتوانید خانه خود را تزئین کنید! از ایده‌های ارزان قیمت برای آراستن خانه‌ای که دوست دارید استفاده کنید. یک اعتراف می‌کنم: من دائماً نحوه چیدمان مبلمان اتاق‌نشیمن را تغییر می‌دهم. حتی گاهی هر سه ماه یک بار این کار را انجام می‌دهم، تا جایی که همسرم نمی‌داند وقتی از سرکار به خانه برمی‌گردد، خانه همان شکلی است که صبح آن را ترک کرده بود یا خیر. چرا این کار را می‌کنم؟ به‌رغم آن که چیدمان جدید و پی در پی مبل و اثاثیه منزل توسط خودتان چندان هم آسان نیست، اما من این کار را انجام می‌دهم، چون ساده‌ترین و مناسب‌ترین ایده برای مرتب‌سازی و تغییر شکل ظاهری اتاق آن هم بدون هزینه است. چیدمان مجدد اثاثیه به خانه شما ظاهری کاملاً جدید به صورت مجانی می‌دهد. من دوست دارم خانه‌ام زیبا باشد، اما پول کافی برای خرج کردن بابت خریداری لوازم نو ندارم، زیرا امور واجب‌تری وجود دارد، لذا مجبورم خلاق باشم تا خانه‌ای را که دوست دارم تنها با هزینه خیلی کمی تزئین کنم یا به شکل ایده‌آل خودم در بیاورم. خوشبختانه، از روی خلاقیت (همینطور اجبار) چنین ایده‌های خانه‌آرایی ارزان قیمتی به ذهنم خطور می‌کند تا مجبور نباشم وقتی قدرت خرید لوازم دکوراسیون گران‌قیمت را ندارم، کلاً قید کار را بزنم. ایده‌های خانه آرایی ارزان از ذهن خلاق هم ناشی می‌شود. من گاهی از دکه‌های مطبوعاتی مجله‌های دکوراسیون منزل را می‌خرم. صفحات را مرور می‌کنم و به هزاران ایده خانه آرایی زیبا که بعضاً چندان ارزان هم نیستند، بر می‌خورم. من دوست دارم خانه‌ام زیبا باشد، اما در خانه ما بودجه کافی برای تغییر دکوراسیون منزل تقریباً وجود ندارد. البته گاهی هم مرور مجله‌ها نه تنها باعث می‌شود دلم چیز‌هایی را که نمی‌توانم داشته باشم بخواهد بلکه خلاقیت من را هم از بین می‌برد. سعی می‌کنم از ایده‌هایی که از طراحان این خانه‌های بی‌نقص و زیبا می‌گیرم، استفاده کنم. گاهی هم قید خرید این مجلات را می‌زنم و خودم فکر می‌کنم. منظورم این است برای اینکه در خانه خود احساس راحتی کنم و به آن عشق بورزم، کمی به خودم زمان می‌دهم تا وسایل و امکانات را مجدداً ببینم و سبک سنگین کنم. اگر خانه شما چندان بزرگ نیست و از وسایلی پر شده است که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید یا دوست ندارید، توصیه می‌کنم ردشان کنید یا به فرد نیازمندی بدهید. خلاص شدن از وضعیت درهم و برهم می‌تواند ظاهری آراسته و چشم‌نواز به خانه شما بدهد. شاید خیلی‌ها دلشان نخواهد وسایل بلااستفاده را از خانه خارج کنند و ترجیح می‌دهند آن‌ها را نگه دارند، لیکن من به‌شخصه ترجیح می‌دهم وسایل کمتری داشته باشم و از خانه خلوت‌تر لذت ببرم.

از دست وسایل اضافه و بلا استفاده خلاص شوید
سامان دادن به اوضاع خانه زمانی میسر و اجرا شدنی است که از دست وسایل بلااستفاده یا جاگیر و بی‌فایده خلاص شده باشید. در غیر این صورت مجبورید خیلی زود و دوباره چیدمان وسایل را تغییر دهید. مرتب‌سازی و ساماندهی اثاثیه پس از خارج کردن لوازم اضافی و جاگیر بسیار راحت‌تر و ساده‌تر خواهد بود؛ مضافاً آنکه مجبور نیستید پس از مدت کوتاهی دوباره چیدمان اتاق و منزل را تغییر دهید. پس از چیدمان جدید وسایل و مرتب‌سازی ساده و بدون هزینه آن‌ها خانه مرتبی خواهید داشت که در صورت تمایل می‌توانید ایده‌های مختلف جدیدی را برای زیباسازی بیشتر آن امتحان کنید.

تغییر چیدمان مبل، میز و صندلی
وقتی وسایل اضافی را خارج کردید، اکنون به نحوه قراردادن مبل، میز و صندلی به شکل جدیدی فکر کنید. سعی کنید تمام مبلمان و اثاثیه خود را از منظری متفاوت تماشا کنید. فکر کنید چگونه می‌توانید آن‌ها را به‌صورتی در کنار هم یا با فاصله از هم بچینید تا ظاهری کاملاً جدید به خانه شما ببخشد؟ الزاماً مبل یا کاناپه را پشت و نزدیک به دیوار قرار ندهید. حتی می‌توانید اتاق را با استفاده از مبلمان به دو قسمت تقسیم کنید تا فضای جدیدی در خانه ایجاد شود. هر یک از اثاثیه منزل برای یک کار ساخته شده و به‌کار می‌رود ولی با کمی خلاقیت می‌توانید از آن‌ها به‌صورت دو منظوره هم استفاده کنید. من و همسرم یک میز باریک پایه بلند دست دوم از یک سمساری برای آپارتمان اولمان خریداری کردیم. از آن زمان، ما از آن میز حسب نیاز و شکل چیدمان وسایل، تقریباً در همه جای خانه استفاده کرده‌ایم از جمله آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق نشیمن. در کنار در ورودی منزل هم از یک میز که به ما به ارث رسیده بود، استفاده می‌کنیم. در فصل زمستان از کشو‌های آن برای قرار دادن کلاه و دستکش و چیز‌هایی که باید به دیگران برگردانیم، استفاده می‌کنیم، در فصول دیگر هم برای نگه داشتن نامه‌های دریافتی، قبوض، کیف پول و اشیای متفرقه اضافی که باید کنار گذاشته شوند. من چیدمان اتاق نشیمن را مجدداً تغییر دادم تا بتوانم جایی برای یک میز عسلی دست دوم جدید مهیا کنم. میز اصلی نشیمن را از یک مغازه فروش اجناس دست دوم خریداری کردم. نحوه چیدمان میز اصلی و میز کوچک اصلی در کنار مبل اتاق نشیمن می‌تواند ظاهری جدید به خانه شما بدهد. کمی بیشتر فکر کنید تا از آنچه دارید بیشترین استفاده و بهره را ببرید.

الهام از طبیعت و استفاده از گل و گیاه
یکی از بهترین شیوه‌های رایگان خانه آرایی الهام گرفتن از طبیعت است. شما می‌توانید با پرورش گیاهان آپارتمانی، از شاخه‌های زیبا به عنوان لوازم تزئینی منحصر به فردی روی دیوار‌ها استفاده کنید. همینطور می‌توانید گل‌های وحشی مجانی را در گلدان‌هایی که از فروشگاه سمساری خریداری می‌کنید، پرورش دهید. افرادی که در منزل گیاهان خانگی دارند، عموماً از مرتب‌سازی و چیدن برگ‌های پوسیده سرگرم می‌شوند. اگر علاقه به گل و گیاه دارید، گل پرورش دهید. تنها هزینه شما تهیه بذر و خاک برگ ارزان است. گل‌های مصنوعی گر چه رایگان نیستند ولی روش دیگری برای تزئین اتاق با یک بار هزینه‌کرد هستند. شما می‌توانید گل‌ها را به صورت فصلی عوض یا به مرور از آن‌ها در اتاق‌های مختلف خانه استفاده کنید.

اثاثیه بدشکل یا صدمه‌دیده را هوشمندانه استتار کنید
من و همسرم یک دست مبل راحتی شش نفره و یک تلویزیون نو در زمان ازدواج خریدیم. تقریباً تمامی وسایل دیگری که الان داریم را به‌صورت دست دوم خریداری کردیم. با گذشت زمان، من به این مبل عادت کردم. یک صندلی قدیمی هم داشتیم که ابتدا فکر می‌کردم اتاق را زشت کرده است ولی بعد متوجه شدم با رنگ‌آمیزی و استفاده از دو کوسن طرح دار، نمایی خاص و نوستالژیک به اتاق می‌دهد. وقتی از جهات مختلف به مبل راحتی نگاه می‌کنم، چنانچه خراشی یا نقصی روی آن باشد، سعی می‌کنم با ترفندی آن را بپوشانم. یکی از راه‌ها استفاده از کوسن‌های رنگارنگ، طرح‌دار و کوچک است. پارچه‌های روکش کوسن را هم گران نخریدم. این روز‌ها مبلمان نو بسیار گران است. راهی برای نوسازی و زیبا‌سازی مبلمان موجود خود بیابید. در این صورت می‌توانید مبلغ خوبی پول پس‌انداز کنید. ما سال نو می‌رسید، نمی‌توانستیم صبر کنیم تا مبلمان جدیدی را برای اتاق تهیه کنیم؛ پولش را هم نداشتیم. با گذشت زمان، توانستیم مبل‌های ارزانی از سایت‌های فروش اثاثیه دست دوم پیدا کنیم که قیمت باور نکردنی داشتند و حتی امروز هم قصدی برای جایگزینی آن نداریم. بچه‌های کوچکم هم می‌توانند تقریباً روی آن هر کاری را بدون هیچ گونه صدمه رساندن انجام دهند و من هم راحت بنشینم و قهوه‌ام را بنوشم.

کوسن‌های خود را با پارچه‌های رنگارنگ و ارزان‌قیمت نو کنید
کوسن شیوه و ابتکار آسانی برای اضافه کردن رنگ و لعابی جدید به یک اتاق محسوب می‌شود؛ به شرطی که تعداد آن‌ها تو ذوق نزند. کوسن‌های آماده را می‌توانید در بازار پیدا کنید. روش ارزان‌تر برای تغییر دکوراسیون این است که کوسن‌های موجود خود را با روکش‌های آماده ارزان قیمت تعویض کنید یا خودتان بدوزید. شما حتی به چرخ خیاطی هم احتیاج ندارید! اینترنت مملو از آموزش‌های ساده بابت نحوه دوختن دستی کوسن‌هاست.

با وسایل عادی هم می‌شود خانه را تزئین کرد
زمانی که یک وسیله لازم و مفید در خانه شما منطقاً نیاز به تعویض دارد، سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که بتواند نقش دکوری هم داشته باشد. مثلاً چنانچه پرده حمام جدیدی باید بخرید، طرحی را انتخاب کنید که یک اثر هنری واقعی باشد. در آن صورت حمام شما برای تزئین به چیز دیگری احتیاج ندارد. اگر به یک لامپ جدید احتیاج دارید، رنگ و سایه‌ای را انتخاب کنید که بر زیبایی اتاق نشیمن شما بیفزاید. به حوله‌های آشپزخانه جدید احتیاج دارید؟ از فروشگاه‌های تخفیفی می‌توانید حوله‌های رنگارنگی تهیه کنید. حوله‌های زیبایی که روی اجاق یا کابینت آویزان باشند و بتوانند آشپزخانه شما را با تنها مقدار کمی هزینه زیبا کنند. همچنین می‌توانید دیوار خود را با قالیچه‌های دست دوم دارای قاب که ارزان‌تر از تابلو فرش هستند تزئین کنید. قالیچه‌ها و نقشه‌های قدیمی را به راحتی می‌توانید در سمساری پیدا کنید.

لوازم دکوری و تزئینی اضافی را یکدفعه استفاده نکنید
یک نکته ساده را فراموش نکنید. اگر بعد از مرتب کردن و آراستن منزل هنوز هم مقداری وسایل دکوری و تزئینی در اختیار دارید، همه را یکدفعه استفاده نکنید؛ به نوبت و با فاصله زمانی از آن‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید در بخش دیگری از خانه لوازم یا تزئینات اتاق دیگر را استفاده کنید. استفاده از همان اثاثیه و لوازم در اتاق دیگر می‌تواند به آن جلوه‌ای تازه ببخشد، بنابراین بقیه لوازم دکوری اضافه را در محل مشخصی در انبار نگه دارید. چه راهی بهتر از اینکه هر زمان قصد تغییر دکور خانه را داشتید، از آنچه موجودی دارید استفاده کنید.

خرید اثاثیه از حراجی‌های محلی یا آگهی فروش لوازم منزل
از حراج‌های محلی یا آگهی‌های فروش لوازم منزل اثاثیه خود را بخرید، مانند مبلمان ارزان قیمت و دکوراسیون منزل. حراج‌های این شکلی سریع می‌فروشند. حتماً از قبل حراج‌ها را جست‌وجو کنید. فقط به مواردی رجوع کنید که به نظرمی‌رسد آنچه را که می‌خواهید دارند. اگر چنین اجناسی را در این محل‌ها پیدا نکردید و از طرفی به مبلمان یا وسایل منزل هم نیاز دارید، منطقی نیست که وقت خود را برای بازدید از آن‌ها صرف کنید. مضافاً آنکه احتمالاً نسبت به خرید اشیایی وسوسه می‌شوید که نیازی به آن‌ها ندارید. شما می‌توانید در حراجی‌ها کلی خرت و پرت جمع کنید (فقط تفاوت این است که این یک اشتباه کم هزینه‌تر خواهد بود). من خود را کنترل می‌کنم مگر اینکه به دنبال چیز خاصی باشم. اگر وقت و شکیبایی دارید به خودتان بیاموزید که چگونه کمد‌ها یا مبلمان مجلسی دست دوم را مجدداً رنگ کنید. می‌توانید با یافتن چنین اجناسی در حراجی یا سمساریی‌ها، کار‌های بیشتری هم انجام دهید.

برگرفته از سایت: https://www. thissimplebalance. com
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار