دنیا به کاراته ایران احترام می‌گذارد
کد خبر: 991849
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004A1Z
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۴
گفت‌وگوی «جوان» با بهمن عسگری، اولین المپیکی کاراته ایران در توکیو ۲۰۲۰
بعد از شکست همیشه پیروزی است. فقط برای رسیدن به اهداف باید صبور بود و به هدف بیندیشیم. در آخرین مرحله از کاراته وان سال ۲۰۱۹ شکست بدی در اسپانیا داشتم ولی پس از آن با کمک دکتر حجتی روانشناس تیم و آقای هروی سرمربی تیم ملی دوباره اهداف جدیدی را ترسیم کردم
شیوا نوروزی
سرويس ورزشی جوان آنلاين: کسب اولین سهمیه بازی‌های المپیک نوید روز‌های خوبی را به کاراته ایران می‌دهد. رقابت‌های لیگ جهانی کاراته (کاراته وان) در امارات فرصت ایده‌آلی بود برای بهمن عسگری تا خیال همه را از بابت سهمیه‌اش راحت کند. ملی پوش وزن ۷۵+ کیلوگرم مثل همیشه با سختکوشی روی تاتامی رفت و با کسب مدال برنز ضمن تثبیت جایگاهش در صدر رنکینگ این وزن المپیکی نخستین سهمیه تاریخ کاراته کشورمان را نیز به ارمغان آورد. تیم ملی کاراته همچنان فرصت کسب دو سهمیه دیگر را در بخش آقایان دارد. عسگری اولین المپین این رشته معتقد است مسئولان با وعده‌های تکراری نباید انگیزه را از ملی‌پوشان بگیرند.

پس از پیمودن مسیری سخت و طولانی سرانجام موفق به کسب اولین سهمیه کاراته در بازی‌های المپیک توکیو شدید. از کسب این موفقیت برایمان بگویید.
برای کسب سهمیه المپیک باید حتماً در رقابت‌های کاراته وان شرکت می‌کردیم. پس از کاراته وان پاریس به خاطر سرماخوردگی شرایط خوبی نداشتم و حتی چند جلسه هم نتوانستم تمرین کنم ولی پس از آن تمرینات را از سرگرفتم تا به شرایط ایده‌آل رسیدم. به کاراته وان دبی رسیدم، شاید از نظر فیزیکی خیلی آماده نبودم ولی ذهنم برای مسابقات آماده بود. خوشبختانه با شکست حریفانم به مدال برنز رسیدم، البته در نیمه نهایی در مقابل آقایف حریف قدرتمندم نتوانستم مثل همیشه ظاهر شوم و اتفاقاتی رخ داد که برایم تجربه شد تا در المپیک از این تجربه استفاده کنم. در رده‌بندی رقیب اهل ترکیه را بردم، او هم احتمالاً یکی از حریفانم در المپیک خواهد بود. با این نتیجه صدرنشینی در رنکینگ وزن خودم را حفظ کردم.

کسب اولین سهمیه تاریخ کاراته ایران در بازی‌های المپیک چه حسی دارد؟
اولین بودن برای من یک افتخار بزرگ است. کاراته نخستین حضورش در المپیک را تجربه می‌کند و این مسئله مسئولیتم را دوچندان کرده است. برای رسیدن به اهدافم باید با تمرکز بیشتر پیش بروم تا در المپیک هم موفق شوم.

سال ۲۰۲۰ را پرقدرت و با سه مدال (دو طلا و یک برنز) آغاز کردید. فکر می‌کنید در توکیو به موفقیت اصلی خواهید رسید؟
بعد از شکست همیشه پیروزی است. فقط برای رسیدن به اهداف باید صبور بود و به هدف بیندیشیم. در آخرین مرحله از کاراته وان سال ۲۰۱۹ شکست بدی در اسپانیا داشتم ولی پس از آن با کمک دکتر حجتی روانشناس تیم و آقای هروی سرمربی تیم ملی دوباره اهداف جدیدی را ترسیم کردم. برای خودم پنج هدف تعیین کردم و گفتم باید بهترین نتایج را بگیرم. خدا را شاکرم که سال جدید میلادی برایم اتفاقات شیرینی به همراه داشت، در اولین مرحله کاراته وان در شیلی طلا گرفتم، پس از آن دو هفته در پاریس اردو بودیم و کاراته وان پاریس هم مدال طلا را تکرار کردم. در چهار دوره قبلی که در کاراته وان پاریس به میدان رفته بودم تنها یک بار مدال برنز گرفتم. خوشبختانه طلسم پاریس را شکستم و بدون از دست دادن حتی یک امتیاز قهرمان شدم. در دبی هم که سهمیه‌ام قطعی شد.

کسب مدال المپیک یکی از آن پنج هدف است؟
به سه هدف اولم که رسیدم، چهارمین هدفم موفقیت در کاراته وان اتریش است و پنجمین هدفم کسب مدال در کاراته وان مراکش بود که البته به خاطر مسافت زیاد و مسائل دیگر احتمالاً به این مسابقات نخواهم رفت. این‌ها اهداف کوتاه‌مدت بود و مدال المپیک هدف بلندمدت من است. از دو سال پیش که کارمان در مسیر کسب سهمیه المپیک آغاز شد با خودم قرار گذاشتم که مرحله به مرحله پیش بروم تا به المپیک برسم. تا اینجای کار در ۲۳، ۲۲ مسابقه شرکت کرده‌ایم و گرفتن سهمیه با این شرایط افتخاری بزرگ محسوب می‌شود. آرزوی هر المپینی است که مدال المپیک را به گردن بیاویزد.

فکر می‌کنید کاراته ایران می‌تواند با ترکیب کامل حضور در اولین المپیک را تجربه کند؟
همه ملی‌پوشان برای رسیدن به این موفقیت تلاش می‌کنند؛ هم تیم مردان و هم تیم زنان. هرچه تعداد سهمیه‌ها بیشتر باشد، قدرت کاراته ایران بالاتر می‌رود.

برای حفظ آمادگی و شرایط ایده‌آل تا شروع بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ چه سختی‌هایی در پیش دارید؟
تا اواخر اسفندماه که باید در رقابت‌های کاراته وان شرکت کنیم و حضور در لیگ برتر کشورمان را نیز داریم. نزدیک یک ماه در فروردین ماه استراحت خواهیم داشت و پس از آن دوباره تمرینات شروع می‌شود. برنامه‌ریزی فدراسیون و کادر فنی برای برگزاری اردو‌های داخلی و خارجی قطعاً در آمادگی‌مان تاثیرگذار خواهد بود.

گرفتن اولین سهمیه المپیکی کاراته چه بازخورد و واکنش‌هایی بین مردم و مسئولان داشت؟
جامعه کاراته و خانواده و دوستانم با پیام‌هایشان خوشحالم کردند و بازخورد‌های خیلی خوبی از آن‌ها گرفتم. عشق و علاقه آن‌ها به من انرژی و انگیزه می‌دهد و مسئولیت سنگینی را که به دوش دارم به من گوشزد می‌کند. انتظارات از کاراته زیاد است و توجه زیادی به این رشته می‌شود ولی از سمت مسئولان واکنشی ندیده‌ام! در مسابقات دبی من سهمیه گرفتم، ذبیح‌الله پورشیب و تیم بانوان به مدال‌های خوشرنگ رسیدند، اما در بازگشت‌مان به تهران هیچ مسئولی از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در فرودگاه حضور نداشت. فقط یک پیام تبریک کلی فرستادند و کسی با من تماس نگرفت.

انتظار شما به عنوان یک المپین از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در سال المپیک چیست؟
سلطانی‌فر وزیر ورزش اخیراً اعلام کرده همه مدال‌آوران المپیک استخدام می‌شوند! این قولی تکراری است. در صورتی که خود آقای وزیر می‌داند ورزشکاران برای رسیدن به مدال چقدر سختی می‌کشند.‌ای کاش وعده‌ای عملی و جدید را بیان کنند. استخدام ورزشکاران در مجلس هم تصویب شده ولی من شخصاً دو سال است پس از مدال قهرمانی جهان دنبال کار استخدام هستم ولی هنوز به جایی نرسیده‌ام. قولی جدید بدهید که ورزشکاران انگیزه بگیرند، درست است که ملی‌پوشان با غیرت و تعصب‌شان دست از تلاش نمی‌کشند ولی مسئولان هم باید وظایف‌شان را انجام دهند. آیا مسئولان وظایف‌شان را در قبال ورزشکاران انجام می‌دهند؟! باید به کشور‌های موفق نگاه کنند و ببینند آن‌ها برای ورزشکاران‌شان چه کار‌هایی انجام می‌دهند. می‌توان از آن‌ها الگوبرداری کرد. ما که با دل و جان و با هر سختی بوده برای کشورمان می‌جنگیم، مسئولان هم باید به ما روحیه دهند و حمایت‌های بیشتری از ما داشته باشند. در این صورت با انگیزه بیشتر به میدان می‌رویم. همیشه گفته‌ایم هر کاری می‌کنیم برای شادی مردم است، منتها انتظار حمایت بیشتر از مسئولان ورزش را هم داریم. باور کنید ما انتظاری فراتر از حق‌مان نمی‌خواهیم. نمی‌گویم حمایت نمی‌شویم ولی در حال حاضر مگر چند المپیکی داریم. المپیکی‌ها به حمایت نیاز دارند. اولین سهمیه تاریخ کاراته را گرفتم ولی غیبت مسئولان در فرودگاه دلم را شکست. تحمل سختی‌ها هم حدی دارد.

آینده کاراته ایران در المپیک را چطور ارزیابی می‌کنید؟
توجهات به کاراته و پس از المپیکی شدن این رشته زیاد شد. همه می‌گویند پتانسیل تیم ملی ایران بالاست و توانایی کسب مدال را دارد، حتی می‌گویند یکی از رشته‌های مدال‌آور کاروان کشورمان در بازی‌های توکیو کاراته می‌باشد. کاراته ما انصافاً در چند سال گذشته مدال‌های خوبی به دست آورده و در تمام دنیا احترام زیادی به تیم کشورمان می‌گذارند. به مسابقات بین‌المللی که می‌رویم استقبال خوبی از ما می‌شود و همه می‌خواهند با قهرمانان ایرانی عکس یادگاری بگیرند. این نشان‌دهنده ارزش و استعداد‌های کاراته ماست. همین مسئله انتظارات کسب مدال را از کاراته حسابی بالا برده است. این توقع در ورزش ما به وجود آمده است. این اطمینان را می‌دهم هر کدام از کاراته‌کاران کشورمان که در المپیک به میدان برود، تمام تلاشش را برای موفقیت انجام می‌دهد. همه بچه‌های کاراته مسئولیت‌پذیر هستند. اگر حمایت‌ها بیشتر شود بدون شک شانس موفقیت‌مان هم بالا خواهد رفت.

چه عواملی باعث موفقیت‌های متوالی تیم ملی کاراته کشورمان در چند سال گذشته بوده است؟
مهم‌ترین فاکتور یکدل و متحد بودن کادر فنی و ملی‌پوشان است. همه ما مسیر موفقیت را می‌شناسیم و برای دستیابی به اهداف بزرگ می‌جنگیم. یکدل بودن یعنی اینکه در تیم ما فرقی نمی‌کند چه کسی المپیکی شود. در این مدت کل اعضای تیم برای درخشش و موفقیت کمک حال یکدیگر بوده‌ایم. اگر من الان صدرنشین رنکینگ جهانی هستم، قطعاً حریفم علی‌اصغر آسیابری در رسیدن به این جایگاه کمک زیادی به من کرده و مدعیان زیادی را شکست داده و امتیاز‌های زیادی را از آن‌ها گرفته است. در اوزان دیگر نیز همین شرایط حاکم است. همیشه خوبی و موفقیت همدیگر را خواسته‌ایم و خدا هم شاهد این موضوع بوده است. علاوه بر این مدیریت شهرام هروی به عنوان سرمربی و عدالتی که در تیم برقرار کرده قطعاً تأثیر زیادی در این موفقیت‌ها داشته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار