برای سرنوشت خود و آینده خود باید پای صندوق رأی بیاییم
کد خبر: 991538
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049wY
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
روحانی در جلسه هیئت دولت:
روحانی با بیان اینکه انتخابات مجلس اتفاق بسیار مهمی است، گفت: مجلس شورای اسلامی قوانین را بررسی و آن ها را تصویب می کند. همچنین استیضاح و سوال برعهده نمایندگان است. اصولاً مجلس شورای اسلامی در ایران بسیار قدرتمند است.
سرویس سیاسی جوان‌آ‌نلاین: حجت الاسلام حسن روحانی امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به مسائل و مشکلات پیش آمده در سیل اخیر، گفت: حضور همه جانبه مردم موجب شد مردم در یک مدت کوتاهی به زندگی شان برگردند و دولت نیز متعهد شد که همه ابنیه‌ای که آسیب دیده بود را تا پایان سال بازسازی کند.

وی با اشاره به حوادث آبان ماه و حضور مردم در خیابان‌ها برای پاسخ به توطئه استکبار، افزود: مردم ما در برابر حوادثی که دشمن می‌خواست از آن سوء استفاده کند به صحنه آمدند. این حرکت عظیم از زنجان و تبریز آغاز شد و در دیگر استان‌های کشور، مردم به صحنه آمدند و آن یکپارچگی، وحدت و اهمیت امنیت ملی را ساختند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: زمانی که از آذربایجان و تبریز نام می‌بریم باید به ۲۹ بهمن سال ۵۶ نیز اشاره کنیم. حادثه بهمن سال ۱۳۵۶ بسیار حادثه عظیمی بود که در چهلم حادثه قم رخ داد. آن‌هایی که تاریخ انقلاب را به یاد دارند به خوبی می‌دانند قیام مردم تبریز کمر رژیم را شکست و یک امیدواری عظیمی را در سراسر کشور به وجود آورد.

روحانی با بیان اینکه زمانی که مردم آذربایجان و تبریز به صحنه آمدند برای همه مشخص شد که پیروزی ما حتمی است، اظهار داشت: بعد از ۲۹ بهمن ۵۶ همه آن‌هایی که از رجال بزرگ بودن می‌دانستند که این قیام مردم پایان کار رژیم پهلوی است و شما دیدید که کمتر از دو سال شاه از کشور رفت و در کمتر از یک سال در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ انقلاب شکوهمند ما به پیروزی رسید.

وی ادامه داد: در کنار مسئله حضور مردم در آبان ماه امسال ما مسئله شهادت سردار عزیزمان حاج قاسم سلیمانی بود که حضور مردم در این صحنه یک کار اعجاب آور بود و همه دنیا را به شگفتی واداشتند. هیچ کس فکر نمی‌کرد بین نیرو‌های مسلح و مردم این همه ارتباط نزدیک وجود داشته باشد.

سردار سلیمانی نماد ثبات منطقه بود

رئیس جمهور با تاکید براینکه هیچ کس نمی‌دانست موضوع مبارزه با تروریسم برای مردم ایران اینقدر مهم باشد، تاکید کرد: هیچ کس فکر نمی‌کرد که امنیت منطقه خاورمیانه و همسایگانمان برای مردم ما این همه اهمیت دارد. سردار سلیمانی در واقع نماد مبارزه با تروریسم، ثبات و امنیت منطقه ما بود و حضور مردم نشان داد تمام افکار آمریکایی‌ها و غربی‌ها نسبت به ایران در سال‌های اخیر غلط بود و محاسبات آن‌ها نادرست بوده است.

روحانی اظهار داشت: حضور مردم در مراسم تشییع شهدای مقاومت در عراق و سراسر ایران که نماد آن خوزستان، مشهد، قم و کرمان بود نشان دهنده پاسداشت زحمات شهید سلیمانی بود. این حرکت عظیم، وفاداری مردم ما را نشان می‌دهد و نشان داد مردم ما مردمی شکر گزار و قدرشناس هستند. کجای دنیا سراغ دارید که برای یک سرباز فداکار وطن مردم این چنین به صحنه بیایند؟ به نظر من روز‌های تاریخی ماندگاری در تاریخ ایران اسلامی ایران ما شد.

وی با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، خاطرنشان کرد: حضور مردم در راهپیمایی امسال بسیار باشکوه بود و آن مقداری که من توفیق داشتم و در خیابان آزادی با عزیزان و مردم بزرگوار تهران همراه شدم در همان قدم ها، راهپیمایی امسال را پرجمعیت‌تر و مردم را با انگیزه‌تر دیدم که این بسیار مهم است.

بهترین‌ها را برای مجلس انتخاب کنیم

رئیس جمهور گفت: ۴۱ سال از انقلاب گذشته است و مردم ما همانند همان سال ۵۸ با همان شور و علاقه در صحنه هستند. روز دیگری که مردم باید افتخار بیافرینند، روز دوم اسفند امسال پای صندوق‌های رأی است. چند موضوع را ملت بزرگ و عزیز ما باید تفکیک کنند. یکیموضوع اینکه ما پای صندوق می‌رویم تا بهترین‌ها را برای مجلس شورای اسلامی برگزینیم.

روحانی با بیان اینکه انتخابات مجلس اتفاق بسیار مهمی است، افزود: مجلس شورای اسلامی قوانین را بررسی و آن‌ها را تصویب می‌کند. لوایح مجلس به دولت فرستاده می‌شود و به وزراء در آنجا رأی داده می‌شود و آن‌ها نوعی نظارت بر دستگاه‌های اجرایی دارند و تحقیق و تفحص بر عهده آنهاست. همچنین استیضاح و سوال برعهده نمایندگان است. اصولاً مجلس شورای اسلامی در ایران بسیار قدرتمند است.

مجلس در ایران جایگاه عظیمی دارد

وی افزود: البته اختیارات مجلس در کشور‌های مختلف متفاوت است. در ایران مجلس جایگاه عظیمی دارد که این نیز به دلیل نظر امام (ره) است. امام از ابتدا به مجلس یک عنایت خاص داشت. ایشان روابط خاصی با مرحوم مدرس داشتند و گاهی در جلسات مجلس شورای ملی آن زمان حضور پیدا می‌کردند.

رئیس جمهور یادآور شد: از لحاظ تاریخی ایشان علاقه خاصی به مجلس داشتند و همیشه در خصوص مجلس با عظمت از نمایندگان مجلس یاد می‌کردند. مجلس برای سرنوشت ما مهم است. کسی نگوید هر کسی می‌خواهد انتخاب شود. دوستان و هم حزبی‌های من که صلاحیتشان تایید نشده، حال هر کسی می‌خواهد انتخاب شود. مجلس می‌خواهد برای ما قانون وضع کند و این قوانین برای همه ما است. این قوانین در زندگی ما و فرزندان ما اثر دارد. گاهی برخی از قوانین سالیان دراز باقی می‌ماند.

روحانی تاکید کرد: این قوانین ممکن است یک یا دو دهه و یا یک قرن باقی بماند و تغییرات آن‌ها جزیی است و اصل قانون باقی می‌ماند.

وی با بیان اینکه ما برای سرنوشت خود و آینده خود باید پای صندوق رأی بیاییم، اظهار داشت: شما فکر می‌کنید اگر مجلس یازدهم یک قانون را تصویب کرد به راحتی می‌توان در مجلس دوازدهم آن را تغییر دارد. خیر این چنین نیست. مصوبات مجلس تبدیل به قانون می‌شود.

آمریکا در برابر «برجام» ناتوان است

رئیس جمهور با بیان اینکه بنابراین مجلس برای ما مهم است به علاوه اینکه ما مسائل مهمی در کشور داریم، گفت: ما در حال تحریم دشمنان هستیم و فشار شدید استکبار جهانی بر روی کشور ماست. باید این تحریم را بشکنیم یا نه؟ ما باید زندگی مردم را آسان‌تر کنیم یا نه؟ ما باید بسیاری از ساختار‌ها را در این شرایط تغییر بدهیم یا نه؟

روحانی در عین حال تصریح کرد: آمریکا علی رغم همه کار‌هایی که انجام داده است در برابر «برجام» ناتوان است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار