شهروند درجه ۱ و ۲ نداریم
کد خبر: 989559
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049Qd
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
اولین اقدام مفید برای حاشیه نشین‌ها به رسمیت شناختن آنها است
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز از اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان جهت اصلاح بافت فرسوده و ساماندهی حاشیه نشینی در بودجه ۹۹ شهرداری تبریز خبر داد.

فریدون بابایی اقدم اظهار داشت: ۳۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ از منابع شهرداری و ۱۰۰ میلیارد نیز از محل تسهیلات بانکی در این خصوص اختصاص خواهد یافت.

وی با اشاره به موضوع حاشیه نشینی گفت: حاشیه نشینی موضوعی پیچیده است و در هر کشور، منطقه و شهری اقتضائات خاص خود را دارد و نمی توان برای تمام این موارد نسخه واحدی پیچید  و اعلام کرد که قائده و قوانین خاصی در خصوص مهاجرت روستاییان به مناطق شهری وجود دارد.

بابایی اقدم ادامه داد: اگر بر اساس «نظریه اجتماع» بگوییم حاشیه نشینی انتقال فقر از روستاها به شهرهاست، این محصول سیاست های خاص کشورها بوده است. چرا که ما در شهرهای بزرگ وارث مهاجرت از روستاها به شهرهای بزرگ هستیم که طی ۶-۷ دهه گذشته آغاز شده و شاهدیم اخیرا نیز رخ می‌دهد.

عضو شورای شهر تبریز افزود: اگر برنامه ریزی ملی خوبی داشتیم و سیاست‌های اقتصادی منطقه به درستی انجام می‌یافت، بی‌شک شاهد حجم مهارجرتی که امروز با آن روبرو هستیم نبودیم. در هر شهرستان که مسائل اقتصادی را حمایت کرده ایم، مهاجرت زیادی از روستائیان را شاهد نبوده ایم. از جمله شهرستان بناب که دارای کمترین میزان مهاجرت به مرکز استان است اما در مناطقی همچون هریس، ورزقان، هشترود و .. این موضوع برعکس بوده است.

وی افزود: در سفر اخیری که به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان داشتم شاهد بودم ۵۴۰ خانواده از یکی از روستاهای آذربایجان شرقی در چابهار زندگی می‌کنند.

بابایی اقدم تصریح کرد: هر کسی در تبریز زندگی می‌کند شهروند تبریز است و شهروند درجه ۱ و ۲ نداریم و موظف به ارائه خدمات عمومی هستیم. تجربه دنیا نشان داده در اولین قدم اگر قصد انجام کاری برای حاشیه نشین ها داریم این است که آنها را به رسمیت بشناسیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: اولین اقدام برای حاشیه نشین‌ها این بوده که  آنها را به رسمیت بشناسیم. خانه‌های آنها اکثرا متعلق به زمین‌های ملی و منابع طبیعی است که در این اتفاق آنها گناهی ندارند. این نگاه غلط باعث شده بود سالها شهرداری حتی زباله های مناطقی از این دست را جمع آوری نمی کرد.

وی با بیان اینکه از شهرداری تشکر دارم دسترسی های خدمات شهری را تسهیل بخشیده است، گفت: باید بد مسکنی‌ها را حذف کنیم. به ویژه خانه‌هایی که در مناطق پر خطر هستند باید ایمن سازی شوند و انتقال یابند و اصلاح بافت و نوسازی انجام یابد.

بابایی اقدم با اظهار نگرانی مجموعه مدیریت شهری و شورای شهر تبریز از امنیت جانی شهروندان، گفت: در تبریز منطقه ای وجود دارد که ۹۰ درصد ساخت و سازهای آن بدون مراجعه به شهرداری صورت گرفته است.

عضو شورای شهر تبریز افزود: در برخی بافت‌های حاشیه نشین عرض کوچه‌ها ۸۰ سانتی متر است و در این وضعیت امداد و نجات به سختی انجام می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در بافت های فرسوده و حاشیه نشین پروانه ساختمانی رایگان ارائه می شود، اظهار داشت: باید از شهردار منطقه ۱۰ تبریز به سبب تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز و غیرقانونی قدردانی داشته باشم چرا که این خانه ها احداث شده اند.

برچسب ها: شهر ، شهرداری ، شورای شهر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار